Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francisův Mrtvý dostih: slušné napětí i poučení

  3:42aktualizováno  3:42
Co je na Delafield Industries tak zvláštního, že je někdo chtěl v jejich velký den v Anglii smést z povrchu země? Kdo by chtěl zabít Elizabeth Jenningsovou či Briana a June Waltersovy a proč? Na otázky musí najít odpověď Max Moreton, hrdina nového románu Dicka Francise Mrtvý dostih.

Dick Francis | foto: Archiv MAFA

Nejen proto, že se štěstím vyvázl při výbuchu bomby, která zmařila významný dostih v Newmarketu a zabila devatenáct lidí, ale i proto, aby obhájil svou pověst a profesionální čest. Max, svého času nejmladší šéfkuchař s michelinskou hvězdičkou, totiž čelí podezření, že při večeři, kterou se svými spolupracovníky z restaurace U sítě se senem připravoval, otrávil desítky lidí – a to přesto, že i jemu bylo proklatě zle.

Nesluší se přirozeně prozrazovat děj detektivky, a tak zůstaňme u tohoto letmého nástinu. Nyní osmaosmdesátiletý Dick Francis od dětství vyrůstal v prostředí dostihového sportu, byl žokejem, a když koncem padesátých let utrpěl zranění, vyměnil dostihovou dráhu za spisovatelskou.

Jeho romány (vydal jich přes čtyřicet a byly přeloženy do 35 jazyků) se obvykle v tomto prostředí také odehrávají a byla to mimo jiné právě jeho důkladná znalost, která Francisovi vynesla obrovskou čtenářskou popularitu.

Dostih se objeví i v jeho zatím poslední knize, kterou napsal společně se svým mladším synem Felixem – ale jen jeden: právě ten "mrtvý", přerušený výbuchem bomby v luxusní lóži na závodišti. Měl být skutečně obětí jistý arabský princ, jak se domnívá policie a spekuluje tisk? Nebo měl zemřít někdo jiný, o čemž je postupně stále silněji přesvědčený Max?

Detektivka s bonusem
Mrtvý dostih má všechny rysy, které jsou pro Francisovy knihy tak typické, že, upřímně řečeno, už leckdy působí jako klišé. I tentokrát je hrdinou "osamělý běžec", mladý muž kolem třicítky, jemuž nezbývá nic jiného než se do řešení všech záhad pustit sám. Neboť kdo by věřil jeho až fantasticky působícím teoriím o tom, co se stalo a děje?

A věřil by někdo, že ty akce, kdy mu jde o život, nejsou náhoda, ale promyšlená snaha o jeho smrt? Někdo přece jenom – půvabná violistka Caroline, s níž se osamělý mladý muž seznámí na počátku knihy (další z oblíbených Francisových postupů). Původně chtěla Maxe žalovat, neboť i jí bylo po oné večeři k smrti špatně, a navíc přišla o zájezd do New Yorku.

On se jí zase chystal za tu pohrůžku zakroutit krkem, jenže se sešli a byla z toho láska. Díky Caroline se čtenář dost poučí o vážné hudbě a rozdílu mezi violou a houslemi, díky Maxově profesi o "haut cuisine" včetně několika docela zajímavých receptů, což obojí je bonus ke slušnému detektivnímu příběhu.

Takže: rozhodně nejde o nejlepší detektivku sezony a i od Francise jsme četli lepší věci. Ale má napětí, vcelku dobrou stavbu a gradaci, tudíž člověk Francisovi odpustí i plochost postav a poněkud "postmoderního" hlavního padoucha. V součtu je Mrtvý dostih docela příjemné letní čtení – nejen pro ty, kteří Francisovým osamělým bojovníkům proti zlu dávno propadli.

DICK FRANCIS, FELIX FRANCIS - Mrtvý dostih
Olympia 2008, přeložila Edda Němcová, 280 stran, doporučená cena 249 korun.
Hodnocení MF DNES: 50 %
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Pražské jaro očima německého historika připomíná, že nic netrvá věčně

Z výstavy Nakonec přijely tanky - "Čtyřka" protagonistů Pražského jara -...

Německý historik a bohemista Schulz Wessel si v nové knize „Pražské jaro. Průlom do nového světa“ položil otázku, jakou...

Jak vypadal srpen 1968 očima malého kluka? Napoví Bludiště cti

Projevy odporu obyvatel Hranic proti okupaci Československa armádami Varšavské

Dnes si celá země připomíná padesát let od vpádu okupačních vojsk do Československa. Ne každý však takové momenty chce...

Najdete na iDNES.cz