Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francisův Mrtvý dostih: slušné napětí i poučení

  3:42aktualizováno  3:42
Co je na Delafield Industries tak zvláštního, že je někdo chtěl v jejich velký den v Anglii smést z povrchu země? Kdo by chtěl zabít Elizabeth Jenningsovou či Briana a June Waltersovy a proč? Na otázky musí najít odpověď Max Moreton, hrdina nového románu Dicka Francise Mrtvý dostih.

Dick Francis | foto: Archiv MAFA

Nejen proto, že se štěstím vyvázl při výbuchu bomby, která zmařila významný dostih v Newmarketu a zabila devatenáct lidí, ale i proto, aby obhájil svou pověst a profesionální čest. Max, svého času nejmladší šéfkuchař s michelinskou hvězdičkou, totiž čelí podezření, že při večeři, kterou se svými spolupracovníky z restaurace U sítě se senem připravoval, otrávil desítky lidí – a to přesto, že i jemu bylo proklatě zle.

Nesluší se přirozeně prozrazovat děj detektivky, a tak zůstaňme u tohoto letmého nástinu. Nyní osmaosmdesátiletý Dick Francis od dětství vyrůstal v prostředí dostihového sportu, byl žokejem, a když koncem padesátých let utrpěl zranění, vyměnil dostihovou dráhu za spisovatelskou.

Jeho romány (vydal jich přes čtyřicet a byly přeloženy do 35 jazyků) se obvykle v tomto prostředí také odehrávají a byla to mimo jiné právě jeho důkladná znalost, která Francisovi vynesla obrovskou čtenářskou popularitu.

Dostih se objeví i v jeho zatím poslední knize, kterou napsal společně se svým mladším synem Felixem – ale jen jeden: právě ten "mrtvý", přerušený výbuchem bomby v luxusní lóži na závodišti. Měl být skutečně obětí jistý arabský princ, jak se domnívá policie a spekuluje tisk? Nebo měl zemřít někdo jiný, o čemž je postupně stále silněji přesvědčený Max?

Detektivka s bonusem
Mrtvý dostih má všechny rysy, které jsou pro Francisovy knihy tak typické, že, upřímně řečeno, už leckdy působí jako klišé. I tentokrát je hrdinou "osamělý běžec", mladý muž kolem třicítky, jemuž nezbývá nic jiného než se do řešení všech záhad pustit sám. Neboť kdo by věřil jeho až fantasticky působícím teoriím o tom, co se stalo a děje?

A věřil by někdo, že ty akce, kdy mu jde o život, nejsou náhoda, ale promyšlená snaha o jeho smrt? Někdo přece jenom – půvabná violistka Caroline, s níž se osamělý mladý muž seznámí na počátku knihy (další z oblíbených Francisových postupů). Původně chtěla Maxe žalovat, neboť i jí bylo po oné večeři k smrti špatně, a navíc přišla o zájezd do New Yorku.

On se jí zase chystal za tu pohrůžku zakroutit krkem, jenže se sešli a byla z toho láska. Díky Caroline se čtenář dost poučí o vážné hudbě a rozdílu mezi violou a houslemi, díky Maxově profesi o "haut cuisine" včetně několika docela zajímavých receptů, což obojí je bonus ke slušnému detektivnímu příběhu.

Takže: rozhodně nejde o nejlepší detektivku sezony a i od Francise jsme četli lepší věci. Ale má napětí, vcelku dobrou stavbu a gradaci, tudíž člověk Francisovi odpustí i plochost postav a poněkud "postmoderního" hlavního padoucha. V součtu je Mrtvý dostih docela příjemné letní čtení – nejen pro ty, kteří Francisovým osamělým bojovníkům proti zlu dávno propadli.

DICK FRANCIS, FELIX FRANCIS - Mrtvý dostih
Olympia 2008, přeložila Edda Němcová, 280 stran, doporučená cena 249 korun.
Hodnocení MF DNES: 50 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Najdete na iDNES.cz