Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Král flámů Bacon představí Praze barevné ohyzdy i ukřižované naháče

  15:35
Říká se o něm, že byl králem nejrůznějších večírků a s oblibou porušoval všechny zákony. Po městě se potuloval v ženských šatech a nalíčený. "Jsem všeho lačný," říkával o sobě malíř Francis Bacon, jehož práce bude od 18. května k vidění v pražské galerii Gate.
Francis Bacon - Ukřižování (1980-1992, tužka na papíře, soukromá sbírka, Itálie)

Francis Bacon - Ukřižování (1980-1992, tužka na papíře, soukromá sbírka, Itálie) | foto: archiv Gate

Baconovi se někdy přezdívá malíř hrůzy, strachu a křiku. Jeho expresivní obrazy jsou totiž typické deformacemi lidských těl a obličejů. Servítky si umělec nebral před ničím, což například v 50. letech minulého století, kdy si vzal na paškál adorovaného papeže, vyvolalo skandál. Spolu s Lucianem Freudem se Bacon, milovník luxusu, kaviáru a šampaňského, řadí mezi největší britské malíře 20. století.

I když byl Bacon ateista, fascinovalo ho téma ukřižování, k němuž se vracel ve své oblíbené formě – triptychu (například dílo Triptych: Tři studie k ukřižování z roku 1962). Téma odráželo jeho přesvědčení, že člověk je jen jedním ze zvířat ve světě bez boha a podléhá stejným impulzům jako zvířata.

Proslul rovněž svými portréty a autoportréty. Často zobrazoval lidi nějak vnitřně poznamenané, s psychickými poruchami, bezradné a odcizené. Sám tvrdil, že mnohá ze svých děl neměl rád, a dost jich – především z rané éry – také zničil. Mezi jeho nejslavnější obrazy patří variace na malbu španělského barokního mistra Diega Velázqueze Portrét papeže Innocenta X. (1953), který však v Baconově podání křičí v agonii.

Pozoruhodný je také triptych s názvem Vzpomínka na George Dyera z roku 1971, zachycující smrt malířova milence, který se předávkoval drogami v koupelně pařížského hotelu.

Francis Bacon - triptych Vzpomínka na George Dyera

Od Baconovy smrti v roce 1992, kdy zemřel na selhání srdce ve věku 82 let, ceny jeho děl neustále rostou. Příkladem může být Triptych z roku 1976, který v roce 2008 zakoupil ruský miliardář a majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič za 86,3 milionu dolarů (téměř půldruhé miliardy korun). Dílo patří do desítky nejdražších obrazů prodaných v aukcích.

Donedávna bylo i nejdražším poválečným dílem v aukci, než jej překonal olej Marka Rothka (čtěte Nejdražším poválečným dílem jsou Rothkovy pruhy za 1,69 miliardy).

Francis Bacon: Triptych (1976)

Pravost děl, která se dostanou i do Česka, zpochybňují některá zahraniční média a odborníci. "Kolekce kreseb z italské sbírky je zcela autentická a byla vystavena už za umělcova života," říká galeristka Monika Burian, která práci slavného malíře přiveze do Prahy.

Některá zahraniční média a historikové umění ale uvádějí, že díla se objevila až po umělcově smrti v roce 1992, a o pravosti kolekce pochybují. "Mimo jiné proto, že sám Bacon vždy trval na tom, že nekreslí a žádné jiné srovnatelné kresby od něj neznáme," řekl agentuře ČTK Jan Skřivánek, šéfredaktor časopisu Art & Antiques. Na pražské výstavě má být část z 600 velkoformátových kreseb, které pocházejí ze sbírky Cristiana Lovatelliho Ravarina, italského společníka Francise Bacona z posledních let jeho života.

Francis Bacon

Narodil se 28. října 1909 anglickým rodičům v irském Dublinu. Dětství měl neradostné, protože jeho diktátorský otec nesnášel to "neduživé a astmatické vyžle". Poté, co jej vyhodil z domu, Bacon se toulal Evropou. V Paříži se seznámil se surrealismem a s díly Pabla Picassa. Malovat začal jako samouk. Inspiroval se starými mistry, později si našel vlastní cestu, pro níž se vžil pojem nová figurace. Náměty čerpal z fotografií, rentgenových snímků i filmů.

První velký úspěch v Baconově tvorbě a uznání jeho svérázného stylu přišly v roce 1953 po výstavě v New Yorku. V 60. letech už ho na milost vzali i kritici, začal vystavovat v prestižních galeriích; v roce 1966 získal Rubensovu cenu. Zatím poslední velkou retrospektivu Baconových děl uspořádala v roce 2008 londýnská Tate Britain.

Bacon, jehož slavným předkem byl stejnojmenný filozof alžbětinské éry, byl známý i svým bohémským životem a homosexualitou. Zemřel v roce 1992 na selhání srdce.

"Pochybnosti o pravosti děl nejsou, pokud by je někdo vyslovoval, vystavuje se právním postihům," dodala Monika Burian s tím, že kresby byly úspěšně vystaveny například v Benátkách či Londýně, poprvé již v roce 1988 v Boloni. Výstavy se však konají spíše v menších soukromých galeriích, nikoli ve významných, popřípadě státních a veřejných institucích. Otázkou, zda jde o originály, či padělky, se v letech 2003 a 2004 zabýval italský soud. V rozsudku, který citoval loni v prosinci časopis The Art Newspaper, se uvádí, že "nikdo nesmí prohlašovat, že kresby Francise Bacona v majetku Cristiana Ravarina jsou padělky"; soud ale zároveň neuvedl, že díla jsou autentická.

Rozhodující mělo být svědectví grafologa, který prohlásil signatury na kresbách za pravé, byť s dovětkem, že s "největší pravděpodobností byly podepsány pod vlivem alkoholu". S rozhodnutím soudu se však neztotožňuje nadace spravující Baconovu pozůstalost – kresby by podle ní měly být uváděny nikoliv jako originály, ale jako díla připsaná.

Majitel kreseb díla vystavuje, plánuje je představit kromě Prahy také třeba v Bogotě, Sao Paulu či Tchaj-peji. Kresby ale také prodává, již před zmíněným rokem 2004 se prodalo 150 kreseb. Otázkou pravosti Ravarinových kreseb se měl v lednu zabývat odborný seminář v londýnském Courtauldově institutu. Na poslední chvíli byl však zrušen kvůli obavám, že případné negativní vyznění semináře by institut vystavilo riziku soudních žalob ze strany majitelů kreseb.

Monika Burian provozuje v Praze Galerii Vernon, v poslední době připravovala například výstavu několika obrazů a kreseb Amedea Modiglianiho v Obecním domě. Baconova díla uvede v galerii Gate, tedy ve výstavních prostorách Galerie Středočeského kraje (GASK).

S ředitelkou GASK Janou Šorfovou ji pojí kauza volby nového šéfa této instituce – Šorfová se o místo ucházela s prací, která obsahovala pasáže totožné s textem, s nímž Burian soutěžila předtím o místo ředitelky Národní galerie v Praze.

Francis Bacon - ze série Papežové (barevná koláž a olejová křída na papíře, soukromá sbírka, Londýn)

Zřizovatel GASK ji ve funkci i přesto podržel, hejtman David Rath se spokojil s vysvětlením, že na koncepci řízení galerie pracovaly společně, nemůže jít tedy podle něj o plagiátorskou práci. Napětí v galerii, která se stávala prestižní tuzemskou institucí, po nástupu Šorfové vyústilo v hromadnou výpověď všech kurátorů.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Cosi sdělit, či za každou cenu bavit? Nohavicův koncert přinesl i rozpaky

Premium

„Bude to výjimečný večer,“ přislíbil Jaromír Nohavica hned na úvod prvního ze dvou koncertů v O2 universum. Byl to každopádně večer plný skvělých instrumentálních výkonů, notoricky známých písní, ale...

Zemřel herec Richard Chamberlain, proslul seriálem Dr. Kildare či filmy o mušketýrech

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain. V 60. letech se proslavil v seriálu Dr. Kildare a později v minisériích jako Šogun nebo Ptáci v trní. O jeho úmrtí informoval v neděli server...

Tom Hanks se po třiceti letech vrátil k Forrestu Gumpovi. Díky synovi

Fanoušky překvapil nečekaný návrat Toma Hankse ke slavnému oscarovému snímku Forrest Gump. Hanks starší se totiž objevil v hudebním klipu nové písničky You Better Run svého syna Cheta Hankse, který...

RECENZE: V autě i posteli. Jakub a Sara předvádějí stereotypy pohlaví

40 % Premium

Není to klasický seriál, nýbrž sled partnerských anekdot, a není ani původní. V Česku dostal titul Jakub a Sara. Na Slovensku se hrdinové jmenují Tomáš a Diana, v Rusku Saša a Máša, v Polsku Kasia a...

World Press Photo zná své vítěze. Prohlédněte si nejlepší fotografie roku

Fotografická soutěž World Press Photo (WPP) ve čtvrtek představila vítězné fotografie, které odborná porota shledala jako výběr těch nejlepších světových žurnalistických a dokumentárních fotografií...

Děda, který přežil gulag, i slavný ruský malíř. Aleš Brichta nejen o svých předcích

Premium

Tmavé brýle, dlouhé vlasy a pověstné cigárko se skleničkou ostřejšího moku v ruce. To je zpěvák, skladatel a textař Aleš Brichta, jedna z nejvýraznějších postav české hudební scény a průkopník metalu...

1. dubna 2025

GLOSA: Vzpomínala Hana Křížková, jedna z královen poctivého zpěvu

U příležitosti čtyřiceti let své dráhy vzpomínala zpěvačka Hana Křížková koncertem v pražském divadle Broadway na prkna divadelní, koncertní i na ledové plochy, na malé scény i velká festivalová...

1. dubna 2025  19:58

Hvězdný antikrist Marilyn Manson přijede na podzim do pražské haly Fortuna

Kontroverzní zpěvák, skladatel a performer Marilyn Manson se na podzim vrátí do Česka. Po letošním koncertu v Brně, který se vyprodal během několika minut, se 15. listopadu představí v pražské...

1. dubna 2025  16:04

Klíč k úspěchu. Psaní hlavně nesmí smrdět upocenou snahou, shodují se čeští autoři

Premium

Kde berou autorky a autoři inspiraci? Kolik toho denně napíšou? Potřebují klid, nebo umějí psát i v kavárně či ve vlaku? Magazín Víkend DNES popsal, jak vznikají české knihy.

1. dubna 2025

Kulturu prostě nezastavíš. Podívejte se, jak se hrálo před paneláky či na eskalátoru

Pět let, přes 500 zúčastněných umělců a umělkyň, 25 nejrůznějších projektů. Iniciativa #kulturunezastavis, která vznikla v reakci na protipandemická opatření, slaví půlkulaté výročí. Přinesla...

1. dubna 2025  14:12

Mužský humor uvězněný v ženském těle? Pro mne největší kompliment, říká Paulová

Hned dvojitou oslavu skýtá blížící se premiéra pražského Divadla Kalich. Novinkou Přání totiž zavedená scéna připomíná 25 let své existence. V hlavní roli se objeví Jana Paulová, jež kus napsaný...

1. dubna 2025  12:35

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Už se ví, kdo ztvární Beatles. Režisér Mendes věnuje každému členovi jeden film

Oscarový režisér Sam Mendes chystá čtyři biografické filmy o Beatles, každý zaměřený na jednoho člena kapely. Na CinemaConu v Las Vegas Mendes představil herce: Johna Lennona ztvární Harris...

1. dubna 2025  10:40

Zemřel herec Jiří Havel, hlas Neda Flanderse i Nata z Beverly Hills

Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel. Divadelní i filmový herec se nejvíce proslavil dabingem, přes třicet let totiž namlouval postavu Neda Flanderse v Simpsonových. A taktéž nejrůznější hrdiny seriálů...

1. dubna 2025  8:52

KVÍZ: K lesu zády, ke mně vchodem! Jak dobře znáte film Mrazík?

Šedesáté narozeniny oslavila před několika dny ruská pohádka Mrazík. Evergreen vánočních televizních obrazovek, její nehynoucí obliba v tuzemských končinách je do značné zapříčiněna fenomenálním...

vydáno 1. dubna 2025

Milostné vzlety, pády a Nobelova cena v nedohlednu. Barvitý život Jaroslava Vrchlického

Premium

Před 150 lety se umělecky narodil jeden z největších českých literátů: na počátku roku 1875 vydalo Ottovo nakladatelství mladému Jaroslavu Vrchlickému jeho první sbírku Z hlubin. Zmíněný rok mu ovšem...

31. března 2025

Konec se blíží? Petr Janda pokřtil patrně poslední desku Olympiku. Benzínem

Kapela Olympic pokřtila třiadvacáté studiové album Bombarďák. Jak kapelník Petr Janda připustil, možná v poslední v kariéře skupiny. Kmotry byla kompletní sestava Lucie a v duchu názvu alba a jeho...

31. března 2025  16:43

Aukce nabídla rolexky i luxusní kabelku. Za Ladu dal kupující desetinásobek

Hodinky Rolex, kabelka módního domu Hermès nebo práce Josefa Lady či Jana Zrzavého. To vše bylo součástí deváté online aukce výtvarných děl a sběratelských předmětů portálu Artslimit, která...

31. března 2025  16:16