Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fragmenty práce Andyho Warhola dorazily do Prahy

  23:11aktualizováno  23:11
V galerii Bayer & Bayer byla zahájena výstava prací slavného amerického výtvarníka slovenského původu Andyho Warhola. V prostorách galerie je možné spatřit téměř dvě desítky děl, která pocházejí ze sbírky Muzea moderního umění Andyho Warhola v Medzilaborcích na Slovensku. V expozici nechybí ani některý ze světově známých sítotisků jako jsou například Elektrické křeslo, Jackie Kennedyová nebo plechovka Campbellovy polévky.
Snímky z výstavy si prohlédněte ve fotogalerii.

Výstava Fragmenty se koná pod záštitou velvyslance slovenské republiky Ladislava Balleka a primátora hlavního města Prahy Jana Kasla. Návštěvníci na ní mohou zhlédnout nejenom slavná pop-artová díla, ale také fotografie Andyho Warhola nebo několik předmětů úzce spjatých s autorem.

Andy Warhol se narodil na přelomu dvacátých a třicátých let ve Forest City v Pensylvánii v rodině sedláka pocházejícího z vesničky Miková na severovýchodním Slovensku. Přesné datum jeho narození není známo. Warhol sám o svém rodném listu z roku 1930 tvrdil, že jde o falzifikát. Po druhé světové válce vystudoval Carnegieho technologický institut v Pittsburghu, odkud odešel s titulem bakalář výtvarného umění.

Výtvarná kariéra Andyho Warhola začala již během studií při drobných výpomocných pracích v obchodních domech. Regály plné stejného zboží Warhola natolik inspirovaly, až na jejich motivy začal později vytvářet série sítotisků s opakujícím se pravidelným motivem - Dolarové bankovky, později Autohavárie nebo portréty hollywoodských hvězd.

Warholova cesta na výsluní ale měla podstatně prozaičtější první krůčky. Po odjezdu do New Yorku v roce 1949 s kolegou Philipem Pearlsteinem začal autor pracovat jako relamní grafik pro časopis Vogue a Harper's Bazaar. Na jejich stránkách se také objevily první kresby pro renomovanou obuvnickou firmu, kde už se začal profilovat Warholův osobitý styl. Za svou práci na poli reklamy dostal v padesátých letech několik ocenění a od roku 1952 také pořádal samostatné výstavy.

Šedesátá léta vnesla i do výtvarného umění razantní změny. V této době například Roy Lichtenstein vytvořil první obrazy na základě komiksových příběhů. Warhol se zase pustil do experimentu, ze kterého nakonec vzešly jeho nejslavnější práce. Metodou sítotisku kombinovanou s fotografií vytvářel řady stejných snímků z každodenního života běžných lidí (Autohavárie, Dolarové bankovky, Sebevraždy) nebo symboly konzumní americké společnosti (Campbellovy polévkové plechovky, hollywoodské hvězdy jako Marilyn Monroe nebo Liz Taylorová). O desetiletí později pak přidal portrét Mao Ce-tunga.

Warhol se v této době stal doslova továrnou na obrazy. V jeho newyorském bytě s ním také pracoval velký tým spolupracovníků, kteří mu pomáhali rozmnožovat a často i vizuálně realizovat nové práce. Ne nadarmo se tomuto místu začalo přezdívat "factory". Warhol se postupně začal zabývat i jinými uměleckými disciplínami - natočil několik filmů, podílel se na tvorbě videoklipů. Tento způsob života trval až do osmdesátých let, kdy v roce 1987 Andy Warhol zemřel v nemocnici na komplikace po operaci žlučníku.

Andy Warhol: Fragmenty - foto 1

Andy Warhol: Fragmenty - foto 2

Andy Warhol: Fragmenty - foto 3

Andy Warhol: Fragmenty - foto 4

Andy Warhol: Fragmenty - foto 5

Andy Warhol: Fragmenty - foto 6

Andy Warhol: Fragmenty - foto 7

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Výtvarníci v roce 1968: Brežněv s klackem i prostřílené ruce

Gesto rukou vyjadřující odmítnutí invaze a díry po kulkách vypálených dávkou ze...

Nejen písničkáři svými protestsongy reagovali na sovětskou okupaci ze srpna 1968. Gesto rukou vyjadřující odmítnutí...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz