Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotoreportérka Tour de France: Zpocení chlapi nejsou mé oblíbené téma

  0:01aktualizováno  13:13
Probojovala se do prestižní skupiny fotografů, kteří smějí každý rok zachytit nejdůležitější momenty cyklistického závodu Tour de France. "Tour de France bude vždy 'větší' než cyklisté, kteří na ní budou startovat," řekla v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz fotoreportérka Markéta Navrátilová.

Fotoreportérka Markéta Navrátilová přijala pozvání k on-line rozhovoru na iDNES.cz, který začal v úterý ve 12 hodin. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Odpovědi naleznete zde

Markéta Navrátilová hostem iDNES.cz

Z knihy ReCycling - Roubaix 2006 (Paříž, George Hincapie)Život na kolech a mezi nimi není jednoduchý. "Vstáváme v přibližně šest sedm hodin, přesuneme se na start etapy, kde jsme minimálně dvě hodiny před začátkem, pak usednu na motorku a slezu okolo 17. hodiny. Poté focení dojezdu a stupňů vítězů, pak tiskové středisko a odesílání fotek tak do 20 hodin. Pak cesta do hotelu, která může u horských etap trvat i několik hodin, hledání nějaké restaurace, kde nám ve 22 hodin dají najíst. Pak hotel a dobíjení baterek a fotáků... A to vše vynásobit jednadvacetkrát," popsala fotoreportérka běžný den na Tour de France v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Z knihy ReCycling - Tour de France 2007

Přesto se jí za celou kariéru nestalo, že by s focením chtěla definitivně praštit. "Už jsem zažila několik situací, kdy jsem se sbalila a odešla domů," přiznala. K focení je podle ní zapotřebí "trocha vytrvalosti, spolehlivosti, nekonfliktnosti, loajality".

Jako jeden z mála fotografů se nebojí stoupnout si před objektiv. "Obecně se samozřejmě nerada fotím jako většina lidí, ale pokud vím, že se mnou bude mít někdo svatou trpělivost a bude vědět, jak na to, může to být i zábava," upřesnila.

Nejdřív kniha o profících, pak o amatérech

Z knihy ReCycling - Tour de France 2003 (Lance Armstrong)Navrátilová v posledních dnech vydala knihu ReCycling, která mapuje její nejvýznamnější snímky ze všech cyklistických závodů. "V dnešní digitální době je výměna fotografií mezi spřátelenými agenturami či kolegy běžnou záležitostí. Už mne proto nepřekvapuje vidět vlastní fotografie podepsané někým jiným a opačně. Kniha je úzkým výběrem toho profesně nejdůležitějšího a lidsky nejmilejšího, co mne od mojí první účasti na Tour de France v profesionálním pelotonu potkalo," vysvětlila.

Komentář k fotografiím ReCycling

Exkluzivně pro iDNES.cz

Z knihy ReCycling - Tour de France 2003 (Lance Armstrong)Portál iDNES.cz nabízí ochutnávku třiceti fotografií z knihy ReCycling, k nimž autorka připojila vlastní komentář, který čtenáři v knize nenaleznou.

Knihu zároveň bere jako poděkování těm, které rodačka z Kyjova mohla potkat na cestách. Absolventka ateliéru designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze se fotografování cyklistiky věnuje od roku 1992. "Vědí, že jsem schopná nafotit to, co se ode mě čeká především, tedy krev, pot a slzy, ale že umím přinést i něco, po čem by někdo další nešel," vysvětluje fotografka přítomnost "výtvarnějších" snímků ve svých albech.

Z knihy ReCycling - Tour de France 2006

Její snímky publikují nejrůznější cyklistické časopisy, objevují se v kalendářích, knihách i jako součást reklamních projektů po celém světě. Znají je i návštěvníci expozic Czech Press Photo.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Najdete na iDNES.cz