Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotografii vystřídala olejomalba

  14:40aktualizováno  14:40
Jihlava - Bez nejmenší přestávky pokračuje výstavní činnost jihlavské galerie Pod Schodama. Jen skončila expozice fotografií Američana Todda A. Ryzowa, který představil svůj pohled cizince na naši zem, už se o slovo hlásí jiný druh výtvarného umění - malba. Své obrazy vystavuje v galerii v Havířské ulici malíř Radek Hubocký.
Galerie Pod Schodama

Galerie Pod Schodama - Návštěvnice si prohlíží jeden z olejů Radka Hlubockého | foto: Lumír SchulzMF DNES

Třicetiletý výtvarník je generačně spřízněn s jiným umělcem, který v galerii Pod Schodama pravidelně vystavuje: s Petrem Mirčevem. Oba však nespojuje pouze věk. "Na úplném začátku jsme se oba učili malovat u výtvarníka Petra Škorpíka," říká malíř. Není divu, že společným zájmem obou je krajinomalba.Tentokrát je ale všechno jinak. V případě právě zahájené výstavy se návštěvník musí připravit na něco zcela jiného. Krajinky zcela jistě neuvidí, možná snad krajiny duše. V tvorbě Radka Hubockého dochází v tomto případě určitému vybočení od "normálu". "Tato série se obrátila k mým vnitřním pocitům," vysvětluje Hubocký.

Expozice reflexivních maleb je tvořena šesticí rozměrných pláten, které zabírají autorovu tvorbu z posledního půlroku. Všechny práce pak nesou otisk nálad a myšlenek svého původce. "Každý obraz má svůj speciální vztah k mému životu," prozrazuje výtvarník. Například obraz s názvem Uncurb, kterému dominuje koňská hlava je podle Hubockého slov vyjádřením jakéhosi poločasu rozpadu. Svoje rodinné zázemí zase zmiňuje malíř na obraze Adam, který je vlastně stylizovaným portrétem vlastního syna. Plátno nazvané Vituperation používá jako symbolu rozeklanou a zdeformovanou vidličku. "Ten obraz ukazuje na stav rozpolcenosti, který jsem v době jeho vzniku zažíval," svěřuje se Hubocký.

Ani další obrazy nevybočují z nově nastoupené Hubockého linie osobních reflexí a ztvárnění vnitřních pocitů. S věčným problémem zla, pro které se v našich končinách nejčastěji používá symbol pekla, se autor vypořádává na obraze Infernus, barevné stylizaci, ve které tu a tam probleskují uhrančivé pohledy očí. Do plného počtu doplňují zmíněné olejomalby plátna, která malíř pojmenoval Gurges a Ulkus. Posledně jmenovanému obrazu dominuje veliká hlava s vlasy neposlušnýmu jak háďata.

Výstavu zahájila tradiční vernisáž již před čtyřmi dny, ale ti, kteří ji nestihli, nemusejí litovat. Pokud mají zájem, mohou se s obrazy Radka Hubockého seznámit v jihlavské galerii Pod Schodama v Havířské ulici až do sedmého května.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz