Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotografie v Langhansu kritizují válku i postavení žen

  11:39aktualizováno  11:39
Americká feministicky orientovaná fotografka Martha Roslerová patří mezi legendy angažovaného umění. Její výstava Vášnivé signály ve středu zahajuje šestou sezonu pražské galerie Langhans.

Martha Rosler - Semeniště aneb Harém (z výstavy Vášnivé signály) - ze série Krása nezná bolest aneb tělo krásné, 1965-1974 (© Martha Rosler a Mitchell-Innes & Nash, New York) | foto: Archiv Langhans Galerie Praha

Galerie v centru Prahy už pět let vystavuje  dokumentární, politicky a sociálně angažovanou fotografii světové úrovně a ani v případě výstavy Marthy Roslerové ze svého dramaturgického plánu nevybočuje.

Martha Rosler - Makeup/Hands Up (z výstavy Vášnivé signály)Devět cyklů (Válka až do domu, Vášnivé signály, Bowery ve dvou nesourodých popisných systémech, Přechody a odbočky, Rizika podzemí ad.) představuje průřez autorčinou tvorbou za posledních čtyřicet let.

V jednotlivých cyklech se Roslerová zabývá třeba sociální nerovností, kontrolou veřejného prostoru na letištích, v dalších pak kritizuje zahraniční politiku USA či zkoumá místa, kde přespávají bezdomovci.

. Kdo je Martha Roslerová

Narodila se v roce 1943 v Brooklynu, žije a pracuje v New Yorku. Má umělecké vzdělání z Brooklyn College a z University of California v San Diegu. Dnes přednáší na Columbia University či ve Whitney Museu v New Yorku.

Hlavním námětem autorčiných raných koláží z cyklu "Krása nezná bolest aneb Tělo krásné" je problematika postavení ženy v americké společnosti 60. let.

"Fotomontáže a fotografie Marthy Rosler je třeba vnímat v historickém kontextu, v němž vznikaly. Postavení žen se od šedesátých let velice změnilo, i když vývoj kvalitu fotografií nijak nesnížil," míní kurátor výstavy Zdeněk Felix.

Martha Rosler - Čištění závěsů (z výstavy Vášnivé signály)

Narušování stereotypů, revolta proti omezování individuální i kolektivní svobody, boření společenských mýtu jsou základními kameny práce i života Marthy Roslerové. V svých fotokolážích využívá výlučně cizí materiály, snímky z mužských časopisů či magazínu moderního bydlení.

Martha Rosler - Obnovení přírodního toku, na dolním konci Rothenditmoldu, Kassel (z výstavy Vášnivé signály)Od vystřihování nahotinek, kterými se zabývala před čtyřiceti lety, přešla dnes k subtilnímu fotografování veřejných prostor, jež vyvolávají úzkost a strach z nesvobody. Výstavu, jež potrvá do 9. listopadu, doprovází také anglicko-česká publikace Martha Rosler s úvodními texty Zdeňka Felixe a Martiny Pachmanové.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Najdete na iDNES.cz