Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotografie šedesátých let

  17:20aktualizováno  17:20
Brno - Sladká atmosféra dnes tolik módních "sixties" ovane návštěvníka Místodržitelského paláce v Brně. Moravská galerie v jeho přízemí včera zahájila výstavu československé fotografie z let 1959 až 1968. Dvě stovky snímků vrátí přihlížející do doby, kdy státní orgány pasovaly fotografii na umění. Náladu šedesátých let připomínají nejen samy exponáty, ale také instalace v přízemních prostorách paláce a grafický styl katalogu.
Podívejte se na fotografie

Unikátní sbírka
Koncem padesátých let zažila fotografie nezvyklý boom. Vznikly specializované výstavní síně, fotografická revue a v roce 1962 také sbírka umělecké fotografie Moravské galerie - nejstarší a největší v Evropě.

"Máme patnáct tisíc exponátů a pětitisícový archiv," poznamenal kurátor výstavy a vedoucí sbírky Antonín Dufek. Připomíná, že fotografie v šedesátých letech měla značné limity. Dnes běžné mixování různých médií či manuální zásahy do snímků před čtyřiceti lety neexistovaly. "Fotka se tenkrát nedokázala probojovat do úlohy závěsného ozdobného obrazu," říká Dufek. Přesto podle něj šlo o bohatě strukturovanou tvorbu.

Tip na léto
Nová výstava fotografií se stane jedním z hlavních lákadel letní sezony. Potrvá až do konce září. Dufek instaloval expozici do čtyř částí podle oborů: statická fotografie, tvorba využívající speciálních fotografických technik, inscenované snímky a momentky.

"Hlavní událostí dokumentární fotografie šedesátých let bylo právě uznání momentek jako posledního fotografické oboru za samostatné umění," říká Dufek. Ze sálů doslova našlapaných převážně černobílými obrázky lze vyčíst také hlavní tendence období, kdy se většina fotografů bezmála přibližovala grafice. Snažení mnohých tvůrců sklouzávala často až k dekorativismu.

Dufek výstavě věští zájem diváků. "Kultura šedesátých let je přitažlivá pro svou srozumitelnost, pro jakýsi pocit jistoty. Snímky podobně jako písničky byly všem jasné." Tvůrci výstavy po předchozí ryze české ukázce fotografií z let 1939-1958 chtěli nyní představit v řadě osmdesáti tvůrců také známá slovenská jména.

Rozmanitá tvorba
"Výtvarná fotografie tehdejším projevům dominovala," přehlíží rozmanitou tvorbu Dufek. K rysům tohoto proudu patří sblížení fotografie s literaturou nebo civilismu ztělesněný v zájmu o prostředí města a periferie. Klasickou fotografií opírající se o minulost v instalaci reprezentují mistrovský díla Tibora Hontyho, Václava Jírů či Josefa Sudka.

"Mnoho prací se stávalo přímou součástí neoficiálního výtvarného umění," připomíná Dufek nad snímky uplatňující se v pop-artu, op-artu, lettrismu či informelu. Tento proud zastupují autoři jako Jan Kubíček, Eduard Ovčáček, Lubomír Rapoš či Vilém Reichmann. Obdivovatelé nové vlny projevující se v aranžované fotografii podobně jako ve filmu čekají namnoze známé snímky Jan Saudka, Clifforda Seidlinga či Tarase Kušynského.

Miloň Novotný: Manekýna, 1964

Miloň Novotný: Londýn, 1966

Miloň Novotný: Kungsgatan – Sweden, 1966

Josef Ehm: Ze Žižkova, 1966

Vilém Reichmann: Ze souboru Poselství stromů. Tíha, konec 50. let nebo 1953

Vilém Reichmann: Z cyklu Kouzla. Sexbomba, 1964

Jaroslav Rössler: Franz Kafka, 1967

Miro Gregor: Z cyklu Žena, 1965–1967

Dagmar Hochová: Dvě na mostě, 1959

Pavel Hudec - Ahasver: Bez názvu, 1968

Fred Kramer: Bez názvu (reklama), 60. léta

Rupert Kytka: Krov I, 1965

Ľuba Lauffová: Portrét II, 1968

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz