Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotografického klasika Chocholu servírují v lehkém letním balení

  9:12aktualizováno  9:12
Už páté léto hostí Jižní zahrady Pražského hradu masivní ocelovo-skleněné panely s velkoformátovými tisky některých z děl, která má v majetku finanční skupina PPF. Své prezentace nazývá Maximální fotografie. Letos volba připadla na moderního klasika Václava Chocholu (1923–2005).

Noční chodec - Václav Chochola | foto: Václav Chochola

V českém kontextu je Chochola velice známým fotografem, na čemž má kromě některých již dávno populárních snímků (portréty Dalího, Brejchové či Wericha) zřetelný podíl jeho dcera Blanka, která o otcovo dílo od 90. let pečuje vřele a soustavně – připravila z něj monografie i výstavy.

Kdo tyto skutečnosti divácky dříve již zaznamenal, ten v Jižních zahradách potká už mnohokrát spatřené, tedy esenci z autorových "nejprofláklejších" prací. Firma PPF si totiž zakoupila reprezentativní průřez Chocholovou tvorbou: jak pražské scenerie ze 40. let, v nichž mladý muž s fotoaparátem výtečně navazoval na městskou poetiku Skupiny 42, tak jeho pozdější surrealistické pouliční "úkazy" (snímky Šlépěj či Ráno, pára) nebo už zmíněné portréty kulturních osobností.

Vybraný nákup
Sestava šestadvaceti takových prací z let 1942–1973 dává dohromady letošní Maximální fotografie. Protože akce je primárně určena návštěvníkům Pražského hradu, kteří na ni téměř jistě narazí mimoděk, při procházce areálem, nadto vysoké procento mezi nimi zastupují cizinci, nelze "maximální" kolekci vytýkat její dramaturgickou obligátnost.

Tahle přehlídka věru není určena občanům, kteří jsou v české fotografii doma. Škoda těch odstrčených děl Ve srovnání s předchozími lety jsou panely instalačně koncentrovány na mnohem menší ploše a jejich umístění daleko více připomíná galerijní kompozici – tedy až na několik osamělců, nacházejících se o pár desítek metrů jinde, na prostranství před vstupem do Tereziánského křídla Starého královského paláce, který se zahradami sousedí.

Tady se navíc Chocholovy "odtržené" exempláře necitlivě potkávají s poutacím panelem na výstavu fotografií Jiřího Všetečky Pražský chodec, již hostí Tereziánské křídlo.

A aby toho nebylo málo: Chocholova expozice dostala název Noční chodec. Tady něco instalačně i organizačně skřípe! A proč vůbec titul Noční chodec? Vždyť Chochola většinu vystavených děl exponoval za bílého dne nebo v interiérech (kdy se nedá říci, zda byl den, či noc).

Co je však rozhodující: pozorujete-li chování návštěvníků, které Chocholovy černobílé fotografie zaujaly – a není jich málo, nemůžete si nevšimnout, že k záběrům odsunutým k Tereziánskému křídlu dojde bohužel jen malá část z nich.

Jestliže lze letošní "sražení" výstavních maxipanelů k sobě vítat, pak musí být současně podotknuto, že architektura akce nebyla dovedena k možné relativní dokonalosti. Absolutní instalační preciznosti se v hradních zahradách pochopitelně nedočkáme nikdy, neboť těžko pod širým nebem anulovat cestu slunce po obloze – dopoledne se zkrátka nachází v protisvětle jedna část děl, kvečeru zase druhá, protilehlá. Ale to se dá pochopit.

Méně už to – a to je poslední piha na kráse Maximálních fotografií – že česko-anglické popisky ne vždy uvádějí místo vzniku díla. Cizinec vážně nemá povinnost orientovat se a vědět, že snímek Libeňské ohrady se samozřejmě váže k Praze.

MAXIMÁLNÍ FOTOGRAFIE
Václav Chochola: Noční chodec.

Jižní zahrady Pražského hradu, kurátor Pavel Lagner. Výstava je otevřena do 28. září, vstup volný, www.ppf.cz a www.vaclavchochola.cz
Hodnocení MF DNES: 60 %

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Výtvarníci v roce 1968: Brežněv s klackem i prostřílené ruce

Gesto rukou vyjadřující odmítnutí invaze a díry po kulkách vypálených dávkou ze...

Nejen písničkáři svými protestsongy reagovali na sovětskou okupaci ze srpna 1968. Gesto rukou vyjadřující odmítnutí...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz