Fotografie roku Czech Press Photo 2011 - Stanislav Krupař. Z nepokojů na severu

Fotografie roku Czech Press Photo 2011 - Stanislav Krupař. Z nepokojů na severu Čech, Varnsdorf, 10. září 2011 | foto: archiv CPP

Fotka roku Czech Press Photo vznikla při nepokojích na severu Čech

• 95
Vítězem v pořadí již 17. ročníku soutěže Czech Press Photo (CPP) se stal Stanislav Krupař z Reflexu se snímkem, jenž vznikl při nepokojích na severu Čech. V kategorii Aktualita a Příroda uspěli i fotografové MF DNES.

Hlasování, z nějž vzešlo jméno absolutního vítěze a držitele Křišťálového oka, bylo ovšem dramatické. Mezi finalisty se probojovala i fotografie ze série Toxické bahno v Maďarsku, s níž Jan Cága zvítězil v kategorii Reportáž. Nakonec se ale porota rozhodla pro záběr reportéra Reflexu.

Vítězné snímky

Prohlédněte si vybrané fotografie, které letos uspěly v soutěži

1. cena Portrét (série): Petr Toman. Likvidátoři z Černobylu, Ukrajina, duben
1. cena Příroda a životní prostředí: Ladislav Kamarád. Mléčná dráha na Šumavě,
2. cena Portrét (série): Michaela Spurná. Plays, 2011
2. cena Umění a zábava: Jan Rasch. Aukce českého moderního umění v aukční síni

"Vítězný snímek je silná novinářská fotografie poutající pozornost k vážnému současnému sociálnímu problému nejen v České republice," uvedla porota ve svém prohlášení.

Držitel hlavní ceny Czech Press Photo získává odměnu 120 tisíc korun. Vybojoval ji v obří konkurenci: soutěže se zúčastnilo 288 fotografů s trvalým bydlištěm v České a Slovenské republice s celkovým počtem 3 744 fotografií.

Krupařova fotografie se stala zároveň vítězným snímkem kategorie Aktualita. Druhé a třetí místo obsadili fotoreportéři MF DNES. Jan Zátorský porotu oslovil svou sérií z revolucí v Egyptě, David Neff přidal sadu snímků z Norska, kam odjel na reportáž po střelbě fanatika Anderse Behringa Breivika.

Vážná témata nechyběla ani v kategorii Reportáž, v níž si pro "zlato" míří Jan Cága se svými obrázky toxického bahna. Martin Krpač z televize Prima pak komisi přesvědčil svým pohledem na Japonsko, zničené vlnou tsunami.

Ty, kteří by mezi vítěznými snímky rádi našli alespoň malý záblesk naděje, jistě potěší Vojtěch Herout, respektive jeho vítězný portrét v kategorii Lidé, o nichž se mluví. Výraz Václava Havla, pořízený na premiéře jeho filmového debutu Odcházení, vykouzlil úsměv na tvářích všech jedenácti hlasujících porotců.

Podobně milý je pak snímek s názvem Tenisová láska od Michala Čížka. Andre Agassi na něm líbá svoji partnerku Steffi Grafovou při pražské charitativní exhibici.

1. cena Lidé, o nichž se mluví: Vojtěch Herout. Václav Havel nakukuje při premiéře svého filmu Odcházení, Praha 22. 3. 2011

S úžasem si porota prohlížela i srnku přebíhající trať závodu Grand Prix Brno. Ta mimochodem "doběhla" fotografu Martinu Divíškovi pro čestné uznání ve Sportu.

Poklonu spojenou s prvním místem v kategorii Příroda a životní prostředí si vysloužil i Ladislav Kamarád a jeho šumavská Mléčná dráha.

Vlastní vítěze si mohou od 18. října vybrat i sami čtenáři iDNES.cz a nejmenší návštěvníci sekce Alík. Ceny budou předány spolu s hlavními soškami 15. listopadu.