Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Forman: Oscaři jsou cirkus, ale lidem se líbí

  16:24aktualizováno  16:24
Letošní ročník cen americké filmové akademie je tak vyrovnaný, že se režisér Miloš Forman, sám držitel dvou zlatých sošek, neodvažuje tipovat, kterému filmu bude nejcennější trofej udělena.

V restauraci kulturního centra Barbican v Londýně také jen pokrčí rameny, když má odhadnout, jaké šance má v silné konkurenci český film Musíme si pomáhat.

"Letos se to těžko dá předvídat. Je tu ten ohromně vizuálně nádherný, poeticky silný a filozoficky zajímavý Tygr a drak. Vedle toho je tu nádherná podívaná Gladiátor. Soderberghův film Traffic, to je zase v Americe velice aktuální téma. Čokoláda ale asi nemá moc šancí," zvažuje Forman, kdo si asi v neděli v noci v Los Angeles odnese trofej nejvyšší.

S Tygrem a drakem přitom v kategorii zahraničních filmů změří síly český film Musíme si pomáhat režiséra Jana Hřebejka. Podle Formana by mohla členy Akademie zaujmout lidskost tohoto snímku, to, že se zabývá všeobecnými tématy: strachem, odpovědností... Právě tento lidský rozměr je to, co americkým filmům velmi často chybí, domnívá se Forman. Dokáže se tedy Hřebejk prosadit?

"Rozhodně je výborné, že se vůbec dostal do nominace. Šanci má, ale jak velkou, to bych si netroufal odhadovat. Šance jsou, ale moc bych nesázel," řekl Forman v rozhovoru se zpravodajem ČTK. Do Londýna přijel na zahájení retrospektivní přehlídky svých filmů, na jejímž zajištění se podílelo také České centrum. Režiséru Hřebejkovi dal důležitou radu, co musí udělat pro to, aby v konkurenci nezapadl: jeho film musí vidět co nejvíce hlasujících členů Akademie.

"O udělení Oscara pro zahraniční film totiž nerozhoduje celá Akademie, ale jenom ti, kteří mohou prokázat, že všechny nominované filmy viděli. A sehnat velký počet členů, aby šli na speciální promítání, je dost obtížné," vysvětluje Forman, na jehož zvučné češtině není poznat, že žije dlouhá léta v Americe. Naděje na úspěch v kategorii zahraničních filmů nemají ani tak moc co dělat s kvalitou jako právě s publicitou, koho se podaří na ty filmy dostat. "Má to těžké, protože Tygr a drak je velmi populární," domnívá se Forman. A komu on sám coby člen Akademie dal svůj hlas? "To bych snad ani neměl prozrazovat," ošívá se.

Miloš Forman se přiznává, že on osobně se na Oscary raději dívá v televizi. Být u toho je sice zajímavé - obrovský sál, plno lidí, známé tváře, všelijaké róby, zkrátka velká sláva. Jenže pak přijde čas na reklamu, lidi se začnou bavit, jdou se protáhnout, hovoří mezi sebou, cosi se připravuje na scéně.

"Ty dvě nebo tři minuty se musí přežít, ale člověka to vytrhne ze slavnostní nálady," líčí slavný režisér, jak to při filmovém večeru roku vlastně chodí. Celou tu parádu je nutno brát s jistým nadhledem, protože je to jedna velká show.

"Samozřejmě je to všecko krásnej cirkus. Ale já mám cirkus rád, takže mně to nevadí," culí se Forman. Podle jeho názoru je také nesmysl to všechno brát příliš vážně, protože je těžké porovnávat naprosto rozdílné filmy, srovnávat nesrovnatelné. "Tak kdo je lepší: van Gogh, nebo Gauguin? Je to cirkus, ale lidi mají rádi cirkus a navíc to pomáhá filmům, protože je to zviditelňuje. Mluví se o nich, probouzí to zvědavost. Takže to má dobrej efekt," říká Forman.

Miloš Forman

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Připravte si 38 milionů korun, draží se 15 starých Oscarů

Zlaté sošky připravené v zákulisí

Jen dva dny po nedělním slavnostním předání Oscarů půjde do dražby 15 slavných filmových trofejí. Žádnou ale nebude...

Umělec mohl přijít o Oscara. Utahoval si z teroristických útoků na věže

Jean Dujardin na vizuálech k filmu Nevěrníci

Bývá železným pravidlem, že s dobrými zprávami přicházejí i ty špatné. A přesně to se dá říct o úspěchu herce Jeana...

Po starých Oscarech se zaprášilo, prodaly se za 55,5 milionu korun

Patnáct Oscarů ze 30. a 40. let se vydražilo za 55,5 milionu korun.

Jen dva dny po oscarovém galavečeru, kterému s pěti soškami kraloval němý film Umělec, se do dražby dostaly ceny z 30....

Najdete na iDNES.cz