Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Forman a Havel chystají scénář k filmu o Mnichovské konferenci

  0:01aktualizováno  0:01
Je to výbušná a také slibná kombinace. Oscarový režisér Miloš Forman má natáčet film o Mnichovské konferenci roku 1938 podle vlastního scénáře, na kterém se podílí exprezident Václav Havel. MF DNES to ve středu potvrdila Sabina Tančevová z kanceláře Václava Havla.

Exprezident Václav Havel a oscarový režisér Miloš Forman chystají scénář o mnichovské zradě. | foto: MF DNES

. Václav Havel

Mnichovská dohoda byla událostí, která poznamenala nebo ovlivnila atmosféru v naší zemi a její dějiny na dlouhá desetiletí. Proto je velmi důležité, aby byla trvalým tématem naší reflexe. A proto je i velmi dobré, že u nás vychází Mnichovský přízrak, velmi zajímavá kniha.

Předlohou je úspěšná kniha francouzského spisovatele Georgese-Marca Benamoua (1957) Mnichovský přízrak (Le Fantôme de Munich), která vyšla v originále loni a příští týden ji v českém překladu Zuzany Tomanové přinese nakladatelství Paseka.

Benamou, který vedl rozhovory s Françoisem Mitterrandem a působil jako kulturní a komunikační poradce prezidenta Nicolase Sarkozyho, přijede na sklonku září na jednodenní návštěvu Prahy.

Trutnov 2008 - Václav Havel při besedě s návštěvníkyVlastně skoro symbolicky, od mnichovské dohody, která tak neblaze rozhodla o existenci předválečného Československa, uplyne 29. září sedmdesát let. Václav Havel se literárního večera s Benamouem ve Francouzském kulturním institutu osobně zúčastní a ke knize napsal předmluvu.

"Mnichovská dohoda byla událostí, která poznamenala nebo ovlivnila atmosféru v naší zemi a její dějiny na dlouhá desetiletí. Proto je velmi důležité, aby byla trvalým tématem naší reflexe. A proto je i velmi dobré, že u nás vychází Mnichovský přízrak, velmi zajímavá kniha," píše Havel. Jeho vyjádření se včera nepodařilo získat, jelikož měl celodenní program v Brně. Kancelář Václava Havla nicméně jeho podíl na chystaném Formanově filmu potvrdila.

Goyovy přízraky - Miloš FormanJak uvedla Martina Formanová, její manžel v Londýně právě pracuje na scénáři k filmu, je možné, že do filmové podoby promluví i Britové. O hereckém obsazení lze v tuto chvíli jen spekulovat – věkově by se při troše fantazie pro postavu Daladiera hodil třeba Gérard Depardieu.

Podle neoficiálních informací má být produkce převážně francouzská, autor knihy asi nebude do natáčení výrazněji zasahovat. Otázkou zůstává, nakolik se bude Formanův film důsledně držet knižní předlohy, která akcentuje francouzskou perspektivu.

. Georges-Marc Benamou

Mnichovský přízrak (Le Fantôme de Munich)

Georges-Marc Benamou pojal knihu Mnichovský přízrak jako zpověď Édouarda Daladiera v osudných zářijových dnech, kdy západní velmoci v Mnichově ustoupily Hitlerovi a dovolily mu připravit Československo o pohraničí.

V roce 1968 se mladá americká novinářka rozhodne u příležitosti třicátého výročí konference oslovit k rozhovoru posledního žijícího účastníka: bývalého francouzského premiéra, který žije pozapomenut kdesi na venkově. Žádostem o rozhovor se Daladier nejdříve vzpírá, ale nakonec žurnalistce vyhoví.

Z jeho líčení zaznívá sebelítost, hořkost a zklamání – stál přece sám proti celému světu! Nevybíravě hodnotí Chamberlaina, který ho donutil, aby nechal ve štychu ty "chudáky demokratické a frankofilní Čechy". Málokdy se v textu objevuje korektnější a historicky přesnější výraz Čechoslováci – na slovenský národ Daladier nebo autor nějak pozapomněli.

Daladier si stěžuje, jak mu třináct hodin v Mnichově změnilo život a vlastně zkazilo do té doby hvězdnou politickou kariéru. Není to však jednostranná obhajoba politika, kterého k dohodě s diktátory nutil strach z opakování války a mimo jiné i obava, že by do ní musel jeho syn.

Díky pohledu novinářky si čtenář uvědomuje, že ani Daladier není takové neviňátko. Když si stěžuje na francouzskou izolovanost, vmete mu Američanka do tváře, že Čechoslováci, a hlavně jejich prezident Beneš, cítili totéž, když je spojenecká Francie zradila.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Objímá mě plyšák Pú, vylíčil Ewan McGregor v roli Kryštůfka Robina

Ewan McGregor s medvídkem Pú ve filmu Kryštůfek Robin

Ewan McGregor hraje ve filmu Kryštůfek Robin titulního hrdinu už v dospělosti, kdy znovu potká své kamarády z knih A....

Najdete na iDNES.cz