Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Forman a Havel chystají scénář k filmu o Mnichovské konferenci

  0:01aktualizováno  0:01
Je to výbušná a také slibná kombinace. Oscarový režisér Miloš Forman má natáčet film o Mnichovské konferenci roku 1938 podle vlastního scénáře, na kterém se podílí exprezident Václav Havel. MF DNES to ve středu potvrdila Sabina Tančevová z kanceláře Václava Havla.

Exprezident Václav Havel a oscarový režisér Miloš Forman chystají scénář o mnichovské zradě. | foto: MF DNES

. Václav Havel

Mnichovská dohoda byla událostí, která poznamenala nebo ovlivnila atmosféru v naší zemi a její dějiny na dlouhá desetiletí. Proto je velmi důležité, aby byla trvalým tématem naší reflexe. A proto je i velmi dobré, že u nás vychází Mnichovský přízrak, velmi zajímavá kniha.

Předlohou je úspěšná kniha francouzského spisovatele Georgese-Marca Benamoua (1957) Mnichovský přízrak (Le Fantôme de Munich), která vyšla v originále loni a příští týden ji v českém překladu Zuzany Tomanové přinese nakladatelství Paseka.

Benamou, který vedl rozhovory s Françoisem Mitterrandem a působil jako kulturní a komunikační poradce prezidenta Nicolase Sarkozyho, přijede na sklonku září na jednodenní návštěvu Prahy.

Trutnov 2008 - Václav Havel při besedě s návštěvníkyVlastně skoro symbolicky, od mnichovské dohody, která tak neblaze rozhodla o existenci předválečného Československa, uplyne 29. září sedmdesát let. Václav Havel se literárního večera s Benamouem ve Francouzském kulturním institutu osobně zúčastní a ke knize napsal předmluvu.

"Mnichovská dohoda byla událostí, která poznamenala nebo ovlivnila atmosféru v naší zemi a její dějiny na dlouhá desetiletí. Proto je velmi důležité, aby byla trvalým tématem naší reflexe. A proto je i velmi dobré, že u nás vychází Mnichovský přízrak, velmi zajímavá kniha," píše Havel. Jeho vyjádření se včera nepodařilo získat, jelikož měl celodenní program v Brně. Kancelář Václava Havla nicméně jeho podíl na chystaném Formanově filmu potvrdila.

Goyovy přízraky - Miloš FormanJak uvedla Martina Formanová, její manžel v Londýně právě pracuje na scénáři k filmu, je možné, že do filmové podoby promluví i Britové. O hereckém obsazení lze v tuto chvíli jen spekulovat – věkově by se při troše fantazie pro postavu Daladiera hodil třeba Gérard Depardieu.

Podle neoficiálních informací má být produkce převážně francouzská, autor knihy asi nebude do natáčení výrazněji zasahovat. Otázkou zůstává, nakolik se bude Formanův film důsledně držet knižní předlohy, která akcentuje francouzskou perspektivu.

. Georges-Marc Benamou

Mnichovský přízrak (Le Fantôme de Munich)

Georges-Marc Benamou pojal knihu Mnichovský přízrak jako zpověď Édouarda Daladiera v osudných zářijových dnech, kdy západní velmoci v Mnichově ustoupily Hitlerovi a dovolily mu připravit Československo o pohraničí.

V roce 1968 se mladá americká novinářka rozhodne u příležitosti třicátého výročí konference oslovit k rozhovoru posledního žijícího účastníka: bývalého francouzského premiéra, který žije pozapomenut kdesi na venkově. Žádostem o rozhovor se Daladier nejdříve vzpírá, ale nakonec žurnalistce vyhoví.

Z jeho líčení zaznívá sebelítost, hořkost a zklamání – stál přece sám proti celému světu! Nevybíravě hodnotí Chamberlaina, který ho donutil, aby nechal ve štychu ty "chudáky demokratické a frankofilní Čechy". Málokdy se v textu objevuje korektnější a historicky přesnější výraz Čechoslováci – na slovenský národ Daladier nebo autor nějak pozapomněli.

Daladier si stěžuje, jak mu třináct hodin v Mnichově změnilo život a vlastně zkazilo do té doby hvězdnou politickou kariéru. Není to však jednostranná obhajoba politika, kterého k dohodě s diktátory nutil strach z opakování války a mimo jiné i obava, že by do ní musel jeho syn.

Díky pohledu novinářky si čtenář uvědomuje, že ani Daladier není takové neviňátko. Když si stěžuje na francouzskou izolovanost, vmete mu Američanka do tváře, že Čechoslováci, a hlavně jejich prezident Beneš, cítili totéž, když je spojenecká Francie zradila.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

Najdete na iDNES.cz