Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fontána seznamuje s Drtikolem-filozofem

  9:52aktualizováno  9:52
O l o m o u c - František Drtikol je doma i ve světě uznávaným fotografem. Méně je širší veřejnosti známý jako filozof. Rozšířit povědomí lidí se nyní pokouší olomoucké nakladatelství Fontána, které vydalo knihu Karla Funka nazvanou Mystik a učitel František Drtikol s podtitulem Pokyny pro duchovní cestu. "Už začátkem sedmdesátých let jsem sepsal a systematicky roztřídil celý Drtikolův odkaz. Když se po roce 1989 žádný z osobních žáků Františka Drtikola neměl k tomu něco napsat, rozhodl jsem se knížku vydat sám," popisuje okolnosti vzniku textu Funk.

FRANTIŠEK DRTIKOL
(1883–1961)

Fotograf, malíř, filozof. Narodil se v Příbrami, kde se vyučil fotografem. Pracoval ve fotoateliérech v Německu, Švýcarsku a v Čechách. V roce 1910 si otevřel vlastní ateliér v Praze.  Po roce 1935, kdy ateliér prodal, se věnoval hlavně malování a náboženské a filozofické činnosti ovlivněné především buddhismem a dalšími východními směry. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších světových fotografů prvních tří desetiletí 20. století.

V prvním vydání vyšla knížka už v roce 1993, nyní se na pultech objevuje rozšířené a dopracované vydání druhé. Kniha obsahuje jak životopisné údaje o Drtikolovi, včetně zachycení jeho umělecké dráhy a inspirací, z nichž vycházel. Autor také do knihy včlenil pod názvem Oči do široka otevřené ukázky z Drtikolových zápisků z let 1924–1929. Svébytnou část knížky pak tvoří  Drtikolovy soukromé poznámky, promluvy , pojednání, zaznamenané výroky a vzpomínky žáků a přátel.

"Mám na zápisky a různé další materiály od Drtikolovy dcery autorská práva,  proto jsem mohl připsat text o malování a další příhody z jeho života na základě vyprávění žáků. Také se podařilo do knížky zahrnout i část korespondence," dodává Funk.

Jak tvrdí, přínos  Drtikola filozofa je v tom, že  dokázal podat všechna duchovní mystéria velice přehledně, srozumitelně. "On neteoretizoval, nepatřil mezi ujeté duchovnisty. Naopak, dokázal své duchovní poznání začlenit do praktického života a podal tak i návod těm, kteří jej chtěli následovat," soudí autor knihy.

Funk dodává, asi navždy zůstane v povědomí lidi zafixován Drtikol jako skvělý fotograf a malíř, a jako spirituální filozof bude spíše v pozadí. "Přesto stojí za to se s jeho odkazem seznámit. Skutečně má stále co říct. Navíc myslím, že Drtikol jako filozof stále na ocenění čeká."

František Drtikol: Danseuse - 18,5 x 13 cm, bromografie, 20. léta 20. století

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Najdete na iDNES.cz