Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fontána seznamuje s Drtikolem-filozofem

  9:52aktualizováno  9:52
O l o m o u c - František Drtikol je doma i ve světě uznávaným fotografem. Méně je širší veřejnosti známý jako filozof. Rozšířit povědomí lidí se nyní pokouší olomoucké nakladatelství Fontána, které vydalo knihu Karla Funka nazvanou Mystik a učitel František Drtikol s podtitulem Pokyny pro duchovní cestu. "Už začátkem sedmdesátých let jsem sepsal a systematicky roztřídil celý Drtikolův odkaz. Když se po roce 1989 žádný z osobních žáků Františka Drtikola neměl k tomu něco napsat, rozhodl jsem se knížku vydat sám," popisuje okolnosti vzniku textu Funk.

FRANTIŠEK DRTIKOL
(1883–1961)

Fotograf, malíř, filozof. Narodil se v Příbrami, kde se vyučil fotografem. Pracoval ve fotoateliérech v Německu, Švýcarsku a v Čechách. V roce 1910 si otevřel vlastní ateliér v Praze.  Po roce 1935, kdy ateliér prodal, se věnoval hlavně malování a náboženské a filozofické činnosti ovlivněné především buddhismem a dalšími východními směry. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších světových fotografů prvních tří desetiletí 20. století.

V prvním vydání vyšla knížka už v roce 1993, nyní se na pultech objevuje rozšířené a dopracované vydání druhé. Kniha obsahuje jak životopisné údaje o Drtikolovi, včetně zachycení jeho umělecké dráhy a inspirací, z nichž vycházel. Autor také do knihy včlenil pod názvem Oči do široka otevřené ukázky z Drtikolových zápisků z let 1924–1929. Svébytnou část knížky pak tvoří  Drtikolovy soukromé poznámky, promluvy , pojednání, zaznamenané výroky a vzpomínky žáků a přátel.

"Mám na zápisky a různé další materiály od Drtikolovy dcery autorská práva,  proto jsem mohl připsat text o malování a další příhody z jeho života na základě vyprávění žáků. Také se podařilo do knížky zahrnout i část korespondence," dodává Funk.

Jak tvrdí, přínos  Drtikola filozofa je v tom, že  dokázal podat všechna duchovní mystéria velice přehledně, srozumitelně. "On neteoretizoval, nepatřil mezi ujeté duchovnisty. Naopak, dokázal své duchovní poznání začlenit do praktického života a podal tak i návod těm, kteří jej chtěli následovat," soudí autor knihy.

Funk dodává, asi navždy zůstane v povědomí lidi zafixován Drtikol jako skvělý fotograf a malíř, a jako spirituální filozof bude spíše v pozadí. "Přesto stojí za to se s jeho odkazem seznámit. Skutečně má stále co říct. Navíc myslím, že Drtikol jako filozof stále na ocenění čeká."

František Drtikol: Danseuse - 18,5 x 13 cm, bromografie, 20. léta 20. století

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz