Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Folkovou Zahradu poprvé pobaví Mládek nebo Baumaxa

  13:22aktualizováno  13:22
Večírek, který připomene čtyřicet let Žalmana na pódiích, zahájí největší tuzemský folk & country festival Zahrada. Během čtyř dní představí zhruba 140 skupin a sólistů.

Xavier Baumaxa - udílení hudebních cen časopisu Filter, Palác Akropolis Praha (17. ledna 2007) | foto: Petr TopičiDNES.cz

Po předkoncertech v Drahanovicích, Lipníku, Šternberku a Olomouci se festival přesune na čtyři scény v Náměšti na Hané. Hrát se bude v amfiteátru, za radnicí, v zámku a u kapličky. Právě tam se za šest dní sejdou Žalman se svou současnou i původní sestavou, Devítka, Jiří Smrž, Pavlína Jíšová a Nezmaři.

Zahrada 2006 - Pavel Žalman Lohonka"Bude to takový jihočeský večer, potrvá čtyři hodiny. Necháváme mu volný průběh, ať každý vymyslí něco svého, když na to přijde, není problém zazpívat něco dohromady, já to přivítám. Jsem rád, že si po dlouhé době nezahraji na velkém podiu, je to sice hezké, ale u kapličky je to vstřícnější, kamarádštější a mám tam lidi kolem sebe," řekl o středečním úvodním večeru Pavel Žalman Lohonka.

Vulgarity dotváří smysl písně
Osvědčená hvězdná jména Fleret, Vlasta Redl, Spirituál kvintet, Kamelot, Naďa Urbánková, Hradišťan nebo Robert Křesťan letos doplní dva interpreti, kteří na Zahradu přijedou poprvé: Xavier Baumaxa a Banjo Band Ivana Mládka.

"Baumaxu jsem sledoval dlouho zdálky, je vynikající. Jednak naprosto seriózní písničkář, žádné třeštidlo, zadruhé to, jak se vyjadřuje, má hlavu a patu a na rozdíl od řady jiných, kteří tam cpou vulgarity celkem bezúčelově, je tam má přesně tak, že dotvářejí smysl písně. Když jsem ho oslovil, byl nadšený," popsal dramaturg Michal Konečný.

Ivan MládekS Mládkem jsou stejně staří. Když kdysi opustil White Stars, pozval ho Konečný na první folk & country festival do pražské Lucerny. "Přijel, a tak se zrodil Banjo Band. Víme o sobě, léta jsme se neviděli a přišlo mi zajímavé se zase jednou potkat," doplnil Konečný.

Na seznamu zahraničních jmen figuruje pouze německá pětice Äl Jawala, hudební koktejl balkánských žesťů s příchutí funku a taneční zábavy. "Hráli v Redutě a zaujali nás, připadalo mi to docela nabité a strhující," vysvětlil dramaturg.

Novinkou je koncert s názvem Hold legendě Peter, Paul & Mary. Ve čtvrtek ho na zámku složí Domino, Stráníci a jeden z loňských vítězů Zahrady, Epy de Mye. "Ostatní nám vyfoukli hity Puff The Magic Dragon nebo Leaving On A Jet Plane, tak jsme si řekli: dobře, a učíme se ty méně známé. Je pravda, že nad některými řádky jsem strávil hodiny," nastínil s úsměvem Jan Přeslička z Epy de Mye.

Textařská a bubenická dílna
Poprvé se zájemcům otevře textařská dílna, má ji na starosti písničkář Slávek Janoušek. Rozdělil ji do dvou částí. Při první budou lidé dvě až tři hodiny s pravidelnými účastníky workshopu psát, druhý díl tvoří koncert, kde zazní písně, které v dílně vzniknou.

"Chceme co nejvíc zapojit návštěvníky a máme zkušenost, že dojdeme k zajímavým výsledkům," naznačil Janoušek. Milovníci rytmů se mohou zapsat do bubenické školy skupiny Jumping Drums. Ivo Batoušek a spol. budou vyučovat několikrát denně.

Zahrada 2006 - Jumping Drums

Organizátoři rozšířili nabídku chuťových lákadel: na stáncích lidé seženou i zeleninu, mléko či zmrzlinu. Tradicí se stalo, že muzikanti rozbalí nástroje jen tak v lesoparku. Tak to dělají Načas, Šantré nebo Lístek, recitály bez proudu občas spojí se snídaní pro diváky. Právě na tyto a další mladé kapely festival už léta spoléhá.

Stejně jako každý rok budou ty, které prošly výběrem, soutěžit o cenu Krtek. Letos se o ni utká 18 skupin a šest písničkářů. "Zahrada není akce, kde se natláská čtyři pět hvězd a čeká se, co to udělá. Zrcadlí vývoj v žánru, který máme díky 18 letům konkurzu zmapovaný. Diváci mohou porovnat největší hvězdy s těmi, které vycházejí," upozornil Konečný.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Trutnov si ve finále zazpíval s Pavlem Bobkem

Pavel Bobek na festivalu v Trutnově (2008)

Nedělní finále 21. ročníku Open Air Music Festivalu v Trutnově se už obešlo bez velkých společenských akcí, jakými byly...

Sázavafest se opět připomíná, jarní kolo láká na reggae

Vincent Richards

Jeden z nejrespektovanějších tuzemských festivalů se opět hlásí o slovo. Organizátoři už teď vypustili jména, kterými...

SOUTĚŽ: Vyhrajte volňásky na Semtex Culture

Zpěvák Shaggy

Portál iDNES.cz připravil bleskovou soutěž o volné vstupenky na jeden z posledních festivalů letní sezony Semtex...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz