Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Folkovou Zahradu otevřeli Peter, Paul and Mary počesku

  14:31aktualizováno  14:31
Skupiny Epy de Mye a Stráníci zabodovaly na dvou předkoncertech, které předznamenaly největší tuzemský folk a country festival Zahrada. Ten oficiálně začíná večer v Náměšti na Hané společným koncertem Žalmana, Nezmarů, Jiřího Smrže a dalších jihočeských folkařů.

Folkový festival Zahrada začal zahřívacím koncertem na šternberském nádvoří kláštera - Stráníci - (1. července 2008) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

. Zahrada 2008

Během dalších čtyř dnů se v městysu za Olomoucí představí přes 140 skupin a sólistů včetně hvězd jako Vlasta Redl, Spirituál kvintet, Hradišťan, Fleret, Kamelot nebo Robert Křesťan. Přehlídka vyvrcholí v sobotu večer, kdy v amfiteátru vystoupí držitelé Krtků, Banjo Band Ivana Mládka nebo Asonance.

Předzahradu v Lipníku nad Bečvou otevřela v úterý po 16. hodině, kdy se slunce opíralo do náměstí z nebe bez mraků, skupina A.M. Úlet. Hraje v obsazení kytara, housle a baskytara. Působivá byla píseň 16 strun, napsaná na památku kytaristy a baskytaristy z kapely Madalen, kteří tragicky zahynuli.

Jako druhé se ve městě s nábřežím Járy Cimrmana předvedlo trio Epy de Mye. Loňští držitelé zahradní divácké ceny Krtek nadchli vedrem a žárem zkoušené diváky instrumentálkou Minor Swing od Djanga Reinhardta, dva malí kluci pod pódiem ji doprovodili tancem. K písni Lovec amorů se zase jedna z fanynek připojila takřka hiphopovými gesty.

Folkový festival Zahrada začal zahřívacím koncertem na šternberském nádvoří kláštera - A.M. Úlet

"Epy de Mye je úplně úžasná. Znám je z akce Dřevohostické folkáč, nejvíc mě zajímá ta kontrabasistka. I to počasí dnes vyšlo, až moc," usmívala se jedna z divaček, třiatřicetiletá Iveta Švagerková z Lipníka.

Epíky, jak fanynky triu přezdívají, vystřídala prostějovská skupina Dojem se dvěma výraznými zpěvačkami, která bude letos v Náměšti poprvé soutěžit o Krtka. Prostor dostali ještě místní trampští Pupkáči, grassový BG Styl a folkoví Stráníci se dvěma mladými posilami z Marien: kytaristou Víťou Troníčkem a basistou Petrem Opočenským.

. Loňský ročník

Desátý ročník Zahrady skončil tak, jak začal - sborovým zpěvem. Jubilejního ročníku se zúčastnilo na 30 tisíc lidí.

Stráníci si stejně jako Epy de Mye o několik hodin později zazpívali na nádvoří kláštera ve Šternberku. Svůj blok rozdělili do dvou částí: v trampfolkové sáhli i po ryvolovce Song abonenta Jihozápadní dráhy.

"Zatímco pro ně je to píseň jejich mládí, pro nás hudební archeologie. Dokonce jsme kvůli tomu oprášili kytarový styl á la Jarka Mottl," vtipkoval na účet Luboše a Veroniky Stráníkových kytarista Troníček.

Ve Šternberku ožili Peter, Paul a Mary
Ještě větší ohlas ale měli, když ho vystřídal Mirek Ošanec a zahájil pásmo písní tria Peter, Paul and Mary s českými texty. Bodovali s hity Leaving On A Jet Plane nebo The Times They Are A-Changin'. Byla to zároveň pozvánka na čtvrteční recitál Hold legendě PP&M.

. PETER, PAUL A MARY

Americké trio patří mezi jednu z nejúspěšnějších folkových skupin 60. let. Skupinu tvořil Peter Yarrow, Noel "Paul" Stookey a Mary Traversová. Mezi jejich nejznámější skladby patří 500 Miles, Lemon Tree a Where Have All the Flowers Gone? či If I Had a Hammer z pera Petea Seegera.

Zpěvačka Veronika Stráníková si atmosféru nádvoří vychutnávala, což bylo znát i z jejích pódiových gest. "To byla veliká krása, atmosféra a prostředí nádherné, zvuk skvělý," popisovala po vystoupení.

Písně PP&M hrají už několik let. Ošanec, bývalý člen libereckých formací A hosté a Jen tak, si je k nim přinesl z předchozích sestav. "Tykadlama jsme se už dost dlouho ohledávali, až jsme se domluvili. Nás ta doba moc baví, vokály a tak. Jsou to písničky různých autorů, kterým PP&M dali ten úžasný trojhlas, navíc mají české texty – chtěli jsme do toho vložit něco ze sebe, aby nás lidé nebrali jako revival," vysvětlila Stráníková.

Folkový festival Zahrada začal zahřívacím koncertem na šternberském nádvoří kláštera - Epy de MyePředkoncerty pořádá štáb Zahrady především pro místní obyvatele. V Lipníku jich odpoledne posedávalo na náměstí kolem stovky, kvůli folku zabrzdil kolo u radnice například Martin Klika. Na Zahradě byl jen jednou v roce 1993, rád poslouchá Nedvědy, Michala Tučného, Kamelot nebo místní Pupkáče. "Epy de Mye byla vynikající. A líbí se mi, že se muzika takhle rozšiřuje do dalších míst a mohou si ji užít i lidé, kteří nemají možnost jet na Zahradu," řekl třiatřicetiletý Klika.

Šternberské nádvoří zaplnilo zhruba dvě stě diváků. Přilákala je mimo jiné místní Vocallica, šestičlenné amatérské sdružení zpívající a capella. Na pódium vystoupali barevně sladěni, tři v oranžových tričkách, další tři v černých. Jak avizoval jeden ze zpěváků, připravili si folk renesanční, jazzový i biblický, do nějž zařadili Davida a Goliáše od V+W.

Folkový festival Zahrada začal zahřívacím koncertem na šternberském nádvoří kláštera - Vocallica

Nejvíc ovšem strhla Šternberské Epy de Mye, možná i díky žhavé mexické Canción del Mariachi. Publikum, v němž seděl i devětačtyřicetiletý Milan Lušovjan, si je dvakrát nadšeně vypískalo zpátky. "Ani jsem přesně nevěděl, co tady bude, ale Epy de Mye mě překvapila. Bylo to krásné, celá ta atmosféra," poznamenal Lušovjan.

Do festivalového areálu v Náměšti na Hané zamířily podle dramaturga Michala Konečného už v úterý večer stovky návštěvníků. Dnes dopoledne obsadili koupaliště. Připravuje se dětský koutek, v poledne otevřely pokladny a infocentrum.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Sázavafest se opět připomíná, jarní kolo láká na reggae

Vincent Richards

Jeden z nejrespektovanějších tuzemských festivalů se opět hlásí o slovo. Organizátoři už teď vypustili jména, kterými...

Hip Hop Kemp přitáhl 500 kapel a 20 tisíc fanoušků

Hip Hop Kemp 2008 - The Roots - Hradec Králové (25. srpna 2008)

Letošní sedmý ročník festivalu Hip Hop Kemp na letišti v Hradci Králové přilákal na 20 tisíc fanoušků hiphopové...

SOUTĚŽ: Vyhrajte volňásky na Semtex Culture

Zpěvák Shaggy

Portál iDNES.cz připravil bleskovou soutěž o volné vstupenky na jeden z posledních festivalů letní sezony Semtex...

Najdete na iDNES.cz