Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Folkové prázdniny začínají v pátek

  17:16aktualizováno  17:16
Náměšť nad Oslavou - Pravděpodobně největší počet zahraničních účastníků bude letos hostit již 16. ročník hudebního festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Hudebníci z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Skotska, Japonska i Indie se v deseti dnech stanou hlavní náplní festivalu, jenž začíná tento pátek a potrvá až do 29. července.

I když v pořadí šestnáctý ročník festivalu ve svém jménu obsahuje slovo folk, o tom, že se nejedná nutně o přehlídku folkových kapel, přesvědčuje dramaturgie festivalu. "Už dávno se neomezujeme pouze na folkovou muziku. Je to více žánrový festival," řekla Drahomíra Schmidtová, vedoucí Městského kulturního střediska, které je hlavním pořadatelem festivalu.

 A tak se na festivalu objeví například houslový virtuos Pavel Šporcl, který festival bude zahajovat, world music budou zastupovat koncerty kapely Dún an Doras, Tara Fuki, ale na své si přijdou i milovníci folku v podobě koncertů Karla Plíhala, Nezmarů nebo Českomoravské hudební společnosti a Lenky Dusilové. Specialitou bude den plný divadelních vystoupeních i keltské workshopy.

Dalším dramaturgickým záměrem pořadatelů bylo svěřit programovou náplň jednotlivých dnů různým hudebním osobnostem tak, aby jednotlivé dny tvořily dramaturgický celek a aby bylo možno návštěvníkům pod záštitou známé hudební osobnosti přiblížit jiné žánry či byť zajímavé ale méně známé interprety. "Chceme, aby každý den měl své nosné téma a aby program nebyl jen nahodilou kombinací různých koncertů," vysvětlila Schmidtová a poukázala na internetové stránky www.namestnosl.cz/folk, kde je zachycen úplný program festivalové nabídky i doprovodných aktivit, včetně výstav a happeningů.

Každý den získal své specifické jméno a náplň, a tak se návštěvníci Náměště mohou těšit například na Den s world music, Den s Michalem Prokopem a Honzou Hrubým či na Dámský den. Ten může vybízet k výběru od folkové, jazzové hudby až po world music či šansony. V jeho rámci vystoupí například Natalika, Ida Kelarová, sestry Steinovy. V programu by měla účinkovat například i nevidomá zpěvačka Katryna Kolcová - Tlustá. "Zpívá ukrajinské židovské písně. Koncertuje opravdu tak jednou za rok a velice sporadicky," doplnila Schmidtová.

Třešinkou na dortu v programu festivalu by měl být středeční Den s Jurou Pavlicou. V jeho rámci by se měly odehrát dva koncerty. Ten první s podtitulem Kořeny a world music s Hradišťanem, Zuzanou Homolovou a dalšími hosty bude dobrou živnou půdou pro takzvaný Visegradský galakoncert, který odstartuje čtyři hodiny po něm. Visegradskou čtyřku bude zastupovat český Hradišťan, temperamentní maďarsko - slovenská partička Ghymés a polská formace Brathanki.

Právě koncert polské skupiny, jejíž hudební styl by se dal přirovnat k českému Čechomoru, bude prvním oficiálním vystoupením této skupiny v Česku. "Velké zásluhy na realizaci tohoto koncertu má i ředitel polského kulturního institutu," dodala hlavní koordinátorka festivalu s tím, že speciálně na tento koncert očekávají velký příliv polských fanoušků skupiny. Oživením koncertu by mělo být krátké společné vystoupení celé trojice kapel na jednom pódiu.

I když hlavní program začíná na hlavní scéně zámeckého nádvoří zpravidla od 19 hodin, hudba bude znít Náměští již od poledních hodin. Na v prostoru za Špitálkem bude od 23. července otevřena Open scéna, která od 13 hodin bude hostit například jihlavskou Žofku Kabelkovou, brněnskou skupinu Chutney nebo například divadlo Jájátro Tyjátro.

Pořadatelé jsou připraveni i na nepřízeň počasí a mají schovanou "mokrou variantu" festivalu, kdy by se koncerty přesunuly do jízdárny náměšťského zámku. "Naším záměrem je nabídnout program spíše neobvyklý a zajímavý. Proto nepočítáme ani s masovou návštěvností. Jednotlivé dny jsou připraveny pro specifický okruh posluchačů. Snažíme se nespadnout do toho stereotypu, kdy po třech ročnících nějakého festivalu tam slyšíte pořád ty stejné kapely," řekla závěrem Schmidtová.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz