Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Folkové prázdniny začínají v pátek

  17:16aktualizováno  17:16
Náměšť nad Oslavou - Pravděpodobně největší počet zahraničních účastníků bude letos hostit již 16. ročník hudebního festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Hudebníci z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Skotska, Japonska i Indie se v deseti dnech stanou hlavní náplní festivalu, jenž začíná tento pátek a potrvá až do 29. července.

I když v pořadí šestnáctý ročník festivalu ve svém jménu obsahuje slovo folk, o tom, že se nejedná nutně o přehlídku folkových kapel, přesvědčuje dramaturgie festivalu. "Už dávno se neomezujeme pouze na folkovou muziku. Je to více žánrový festival," řekla Drahomíra Schmidtová, vedoucí Městského kulturního střediska, které je hlavním pořadatelem festivalu.

 A tak se na festivalu objeví například houslový virtuos Pavel Šporcl, který festival bude zahajovat, world music budou zastupovat koncerty kapely Dún an Doras, Tara Fuki, ale na své si přijdou i milovníci folku v podobě koncertů Karla Plíhala, Nezmarů nebo Českomoravské hudební společnosti a Lenky Dusilové. Specialitou bude den plný divadelních vystoupeních i keltské workshopy.

Dalším dramaturgickým záměrem pořadatelů bylo svěřit programovou náplň jednotlivých dnů různým hudebním osobnostem tak, aby jednotlivé dny tvořily dramaturgický celek a aby bylo možno návštěvníkům pod záštitou známé hudební osobnosti přiblížit jiné žánry či byť zajímavé ale méně známé interprety. "Chceme, aby každý den měl své nosné téma a aby program nebyl jen nahodilou kombinací různých koncertů," vysvětlila Schmidtová a poukázala na internetové stránky www.namestnosl.cz/folk, kde je zachycen úplný program festivalové nabídky i doprovodných aktivit, včetně výstav a happeningů.

Každý den získal své specifické jméno a náplň, a tak se návštěvníci Náměště mohou těšit například na Den s world music, Den s Michalem Prokopem a Honzou Hrubým či na Dámský den. Ten může vybízet k výběru od folkové, jazzové hudby až po world music či šansony. V jeho rámci vystoupí například Natalika, Ida Kelarová, sestry Steinovy. V programu by měla účinkovat například i nevidomá zpěvačka Katryna Kolcová - Tlustá. "Zpívá ukrajinské židovské písně. Koncertuje opravdu tak jednou za rok a velice sporadicky," doplnila Schmidtová.

Třešinkou na dortu v programu festivalu by měl být středeční Den s Jurou Pavlicou. V jeho rámci by se měly odehrát dva koncerty. Ten první s podtitulem Kořeny a world music s Hradišťanem, Zuzanou Homolovou a dalšími hosty bude dobrou živnou půdou pro takzvaný Visegradský galakoncert, který odstartuje čtyři hodiny po něm. Visegradskou čtyřku bude zastupovat český Hradišťan, temperamentní maďarsko - slovenská partička Ghymés a polská formace Brathanki.

Právě koncert polské skupiny, jejíž hudební styl by se dal přirovnat k českému Čechomoru, bude prvním oficiálním vystoupením této skupiny v Česku. "Velké zásluhy na realizaci tohoto koncertu má i ředitel polského kulturního institutu," dodala hlavní koordinátorka festivalu s tím, že speciálně na tento koncert očekávají velký příliv polských fanoušků skupiny. Oživením koncertu by mělo být krátké společné vystoupení celé trojice kapel na jednom pódiu.

I když hlavní program začíná na hlavní scéně zámeckého nádvoří zpravidla od 19 hodin, hudba bude znít Náměští již od poledních hodin. Na v prostoru za Špitálkem bude od 23. července otevřena Open scéna, která od 13 hodin bude hostit například jihlavskou Žofku Kabelkovou, brněnskou skupinu Chutney nebo například divadlo Jájátro Tyjátro.

Pořadatelé jsou připraveni i na nepřízeň počasí a mají schovanou "mokrou variantu" festivalu, kdy by se koncerty přesunuly do jízdárny náměšťského zámku. "Naším záměrem je nabídnout program spíše neobvyklý a zajímavý. Proto nepočítáme ani s masovou návštěvností. Jednotlivé dny jsou připraveny pro specifický okruh posluchačů. Snažíme se nespadnout do toho stereotypu, kdy po třech ročnících nějakého festivalu tam slyšíte pořád ty stejné kapely," řekla závěrem Schmidtová.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz