Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Folklor bez hranic pohostí zámoří

  8:48aktualizováno  8:48
Frýdek-Místek, Ostrava - Bourání hranic, vedle vzdáleností také ve smyslu komunikace tanečníků a tělesně postiženými, taková je náplň letošního festivalu Folklor bez hranic. Te Vaganga o Otearoa ki Rotorua, exotický soubor z Rotorusu na Novém Zélandu prezentující například maurské bojové umění, bude patřit asi k největším lákadlům již čtvrtého ročníku přehlídky městských folklorních souborů, která začne v pondělí 13. srpna v Ostravě.

"Jsme rádi, že poprvé můžeme v Ostravě přivítat tak vzdálený soubor, který v současnosti vystupuje v Polsku a po Frýdku-Místku se zastaví v severomoravské metropoli," uvedla prezidentka festivalu Kateřina Macečková.

Členové souboru Te Wananga o Aotearoa ki Rotorua se zaměřují na maurské tradiční zvyky a tance, které až dosud předváděli na novozélandském pobřeží Aotearoa. Do České republiky zavítal soubor, který vystoupí ještě v neděli v šest hodin večer v Národním domě ve Frýdku-Místku poprvé.

Členové souboru udržují silné vazby na kulturní dědictví původních obyvatel Nového Zélandu. Opatrují lidové tradice, které jim pomáhají udržovat národní identitu a rodný jazyk. Při vystoupení využívá soubor tradičních domorodých zbraní jako jsou maurské taishu, moru, patu nebo kotiate. K exhibici však patří i prvky z lidové slovesnosti a starobylé příběhy.

Folklorní soubor Javorček z Bratislavy bude patřit k dalším významným hostům týdenního festivalu vystoupí spolu se spřízněným bratislavským souborem Lipa. "Soubor ve svých vystoupeních integruje zdravé a tělesně postižené tanečníky. Festival by tak měl nabídnout další rozměr bourání hranic, které dříve představovalo propojení městské a lidové kultury. Připravili jsme proto také vystoupení v domově důchodců nebo v Ústavu sociální péče," uvedla Macečková.

Cimbálová muzika Lipa existující již od roku 1948, to je další host Folkloru. Vychází ze slovenského lidového umění, kterým se inspiruje při scénických vystoupeních. "Soubor je držitelem mnoha významných domácích i zahraničních ocenění, své umění rozdával ve více než 30 státech Evropy, Asie a Ameriky. Na festivalu se představí poprvé," říká prezidentka.

Na festival zavítá také Soubor lidových písní a tanců Danaj ze Strážnice, který vystoupí spolu s Cimbálovou muzikou Strážničan, byl založen v roce 1959. Vedle inspirace městem Strážnice a okolím využívá také poetiky z moravsko-slovenského pomezí. Při tvorbě programů využívá taneční a písňové sbírky, archivní prameny. Snahy o regionální čistotu v tanečním a zpěvním projevu i v krojovém vybavení podporuje spoluprací s etnografy a folkloristy, vyniká také prezentací autentických dobových tanců a tanečních stylů.

Folklorní bohatství severomoravského regionu na festivalu zastoupí domácí: Soubor lidových písní a tanců Hlubina, Dětský folklorní soubor Hlubinka, Slezský soubor Heleny Salichové, Ševčík, moravský folklorní soubor, Cimbálová muzika Tolar, Moravský dětský folklorní soubor Holúbek, Hudecká muzika Cvrčci, Cimbálová muzika, Cimbálová muzika Galán a Muzika Vojtek.

"Vojtek je jméno zbojníka, který se kdysi toulal po beskydských lesích. A byl to jeden z těch, o nichž se mezi lidmi začalo nejen mluvit, ale také zpívat. Na samotného Vojtka, ale také na spoustu písní, které zněly od vršků Beskyd až ke břehům Dunaje, se dnes již zapomnělo," uvádí členové souboru, kteří poetiku dávných časů vzkřísí.

Festival, který pořádá ostravská společnost pro kulturu a umění a Soubor písní a tanců Hlubina začne v pondělí o půl osmé večer na Janáčkově konzervatoři. "Na zahajovacím večeru se představí všichni mimoostravští hosté. V dalších dnech až do pátku potom budou soubory vystupovat v jednotlivých městských obvodech. Páteční den vyvrcholí dopoledne v jedenáct hodin průvodem v centru Ostravy včetně koncertu na Jiráskově náměstí. Slavnostní uzavření akce poté večer v sedm hodin ukončí společné vystoupení souborů na Janáčkově konzervatoři.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz