Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Folklor bez hranic pohostí zámoří

  8:48aktualizováno  8:48
Frýdek-Místek, Ostrava - Bourání hranic, vedle vzdáleností také ve smyslu komunikace tanečníků a tělesně postiženými, taková je náplň letošního festivalu Folklor bez hranic. Te Vaganga o Otearoa ki Rotorua, exotický soubor z Rotorusu na Novém Zélandu prezentující například maurské bojové umění, bude patřit asi k největším lákadlům již čtvrtého ročníku přehlídky městských folklorních souborů, která začne v pondělí 13. srpna v Ostravě.

"Jsme rádi, že poprvé můžeme v Ostravě přivítat tak vzdálený soubor, který v současnosti vystupuje v Polsku a po Frýdku-Místku se zastaví v severomoravské metropoli," uvedla prezidentka festivalu Kateřina Macečková.

Členové souboru Te Wananga o Aotearoa ki Rotorua se zaměřují na maurské tradiční zvyky a tance, které až dosud předváděli na novozélandském pobřeží Aotearoa. Do České republiky zavítal soubor, který vystoupí ještě v neděli v šest hodin večer v Národním domě ve Frýdku-Místku poprvé.

Členové souboru udržují silné vazby na kulturní dědictví původních obyvatel Nového Zélandu. Opatrují lidové tradice, které jim pomáhají udržovat národní identitu a rodný jazyk. Při vystoupení využívá soubor tradičních domorodých zbraní jako jsou maurské taishu, moru, patu nebo kotiate. K exhibici však patří i prvky z lidové slovesnosti a starobylé příběhy.

Folklorní soubor Javorček z Bratislavy bude patřit k dalším významným hostům týdenního festivalu vystoupí spolu se spřízněným bratislavským souborem Lipa. "Soubor ve svých vystoupeních integruje zdravé a tělesně postižené tanečníky. Festival by tak měl nabídnout další rozměr bourání hranic, které dříve představovalo propojení městské a lidové kultury. Připravili jsme proto také vystoupení v domově důchodců nebo v Ústavu sociální péče," uvedla Macečková.

Cimbálová muzika Lipa existující již od roku 1948, to je další host Folkloru. Vychází ze slovenského lidového umění, kterým se inspiruje při scénických vystoupeních. "Soubor je držitelem mnoha významných domácích i zahraničních ocenění, své umění rozdával ve více než 30 státech Evropy, Asie a Ameriky. Na festivalu se představí poprvé," říká prezidentka.

Na festival zavítá také Soubor lidových písní a tanců Danaj ze Strážnice, který vystoupí spolu s Cimbálovou muzikou Strážničan, byl založen v roce 1959. Vedle inspirace městem Strážnice a okolím využívá také poetiky z moravsko-slovenského pomezí. Při tvorbě programů využívá taneční a písňové sbírky, archivní prameny. Snahy o regionální čistotu v tanečním a zpěvním projevu i v krojovém vybavení podporuje spoluprací s etnografy a folkloristy, vyniká také prezentací autentických dobových tanců a tanečních stylů.

Folklorní bohatství severomoravského regionu na festivalu zastoupí domácí: Soubor lidových písní a tanců Hlubina, Dětský folklorní soubor Hlubinka, Slezský soubor Heleny Salichové, Ševčík, moravský folklorní soubor, Cimbálová muzika Tolar, Moravský dětský folklorní soubor Holúbek, Hudecká muzika Cvrčci, Cimbálová muzika, Cimbálová muzika Galán a Muzika Vojtek.

"Vojtek je jméno zbojníka, který se kdysi toulal po beskydských lesích. A byl to jeden z těch, o nichž se mezi lidmi začalo nejen mluvit, ale také zpívat. Na samotného Vojtka, ale také na spoustu písní, které zněly od vršků Beskyd až ke břehům Dunaje, se dnes již zapomnělo," uvádí členové souboru, kteří poetiku dávných časů vzkřísí.

Festival, který pořádá ostravská společnost pro kulturu a umění a Soubor písní a tanců Hlubina začne v pondělí o půl osmé večer na Janáčkově konzervatoři. "Na zahajovacím večeru se představí všichni mimoostravští hosté. V dalších dnech až do pátku potom budou soubory vystupovat v jednotlivých městských obvodech. Páteční den vyvrcholí dopoledne v jedenáct hodin průvodem v centru Ostravy včetně koncertu na Jiráskově náměstí. Slavnostní uzavření akce poté večer v sedm hodin ukončí společné vystoupení souborů na Janáčkově konzervatoři.

Autoři: , ,Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz