Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšla stoletá kronika skautské Dvojky, oddílu Jaroslava Foglara

  11:45aktualizováno  11:45
Nová kniha o Jaroslavu Foglarovi se tentokrát zaměřuje hlavně na jeho působení ve skautském oddílu Dvojka. Vypráví třeba o tom, jak putovali za Nikolou Šuhajem či jak naháněli spisovatele Ernesta Setona, aby se jim podepsal.

Z obálky knihy Jestřáb kronikářem | foto: Labyrint

Jestřáb kronikářem (obal)

Kdo je nejznámější československý skaut? Bezpochyby spisovatel Jaroslav Foglar, který proslul svými příběhy o Rychlých šípech. Nakladatelství Labyrint ho nyní v knize Jestřáb kronikářem představuje zejména jako člena Dvojky, skautského oddílu, v němž dlouhá léta působil a jehož dokumenty, fotografie, oběžníky, zápisy ze schůzek, výprav a táborů sám stvořil.

Nejstarší fotka v knize je z roku 1924. Antonín Svojsík přitom uspořádal první pokus o skautský tábor už v létě roku 1912, když bylo malému Jaroslavovi pět let. Foglar se však o tomto hnutí dozvěděl až v roce 1920.

Ukázka z knihy Jestřáb kronikářem

Budoucí Jestřáb jako dítě

A to poměrně bizarním způsobem – jeho spolužák měl v září k svačině chléb se švestkovými povidly zabalený v Národní politice a spisovatel v tom pomačkaném svačinovém obalu spatřil inzerát lákající chlapce ke vstupu do nově vznikajících oddílů. Okamžitě se přidal. A už v roce 1923 poprvé publikoval v časopise Skaut.

Skoro dvousetpadesátistránková kniha s výbornou grafickou přílohou je uvozena dopisem, který psal rodičům svých svěřenců v roce 1962: "Buďte šťastní, že si váš chlapec oblíbil právě takovouto činnost a že ji pokládá za zábavu, i když v ní mívá často dost povinností, a to zejména na táboře, a různých závazků v chování. Nepodceňujte význam našeho oddílu pro zlepšování povah vašich chlapců," vysvětluje Foglar, který proslul pod přezdívkou Jestřáb.

Ukázka z knihy Jestřáb kronikářem

Různé podoby Jaroslava Foglara (po rozkliknutí se otevře celá stránka knihy Jestříb kronikářem)

Kniha ho připomíná nejenom jako skautského vůdce, vychovatele a neúnavného organizátora, zvlášť půvabné a cenné jsou jeho junácké začátky, první tábory, moment, kdy prvně uslyšel "hymnu" Dvojky My pluli dál a dál.

Mimochodem, na takovém táboře se už v sedm hodin ráno nastupovalo k vlajce, obědvala se hrachová polévka a rýže se salámem. A tak, když v roce 1927 přijela na návštěvu do tábora sestra jednoho z členů Dvojky, zapsal i nafotil Foglar tu zvláštní událost, protože dotyčná připravila "na lihovaru hochům amolety".

Skauting vylučuje totalitu

Byl to právě Foglar, kdo zorganizoval návštěvu amerického znalce indiánských zvyklostí a autora Dvou divochů Ernesta Thompsona Setona v klubovně, když pobýval na konci třicátých let v Československu.

Fotogalerie

"Seton nechtěl podepisovat ani své knihy, tím méně pak nějaké vstupenky, programy, nebo dokonce čisté listy. Věděli jsme to, a přesto jsme si troufli! Udělali jsme barevnou stránku v kronice a teď jsme čekali!" popisuje Foglar. Seton se podepsal – a je to údajně jediný podpis, který fanouškům v Praze tehdy dal.

Dvojka s mladým Foglarem v čele navštívila i dnes ukrajinskou Koločavu, hoši se setkali s vrásčitým otcem Nikoly Šuhaje. To bylo v roce 1938, v době, kdy se Svojsík vrátil ze stalinského Sovětského svazu a prohlásil, že "skauting vylučuje totalitu a totalita vylučuje skauting".

Rok nato nacisté pozavírali část vůdcovského sboru Junáka. A poté skauti čelili hned dvěma historickým totalitám za sebou – nejprve fašismu a pak komunismu.

Ukázka z knihy Jestřáb kronikářem
Ukázka z knihy Jestřáb kronikářem

Ukázky z kroniky Foglarova skautského oddílu Dvojka (po rozkliknutí se otevře celá stránka)

Publikace Jestřáb kronikářem, která začíná v roce 1907 Foglarovým narozením, končí až u letopočtu 2013, i když spisovatel zemřel již v roce 1999. Zápis zní: Sto let aktivní činnosti oddílu pražská Dvojka, Hoši od bobří řeky. Modrá, Zelená, Žlutá a Červená družina, Jestřábe, nastupuje do třinácti vteřin, jako vždycky, Bílé to trvá trochu déle. Do oddílu přicházejí noví a noví chlapci.

Pokud se chcete dozvědět více o životě známých osobností, stáhněte si do své čtečky e-knihu v sekci životopisy na knihy.idnes.cz
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Loutkář nahradil Radku Třeštíkovou. Vede letní prodeje knih

Britský spisovatel Daniel Cole

Prázdniny vstupují do druhé poloviny a co se týče knižního světa, mají už teď svého krále. Alespoň pokud jde o...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Najdete na iDNES.cz