Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Flusser rozvrací zavedené kategorie přemýšlení

-
Jaké školy, jakého vlastně směřování byl filozof Vilém Flusser? A v jakém jazyce byl ukotven? Takto se může zeptat znejistělý čtenář, který projde autorovu "filosofickou autobiografii" Bezedno. Jednoduchou odpověď neposkytne ani kniha, ani životopisná fakta.
Flusser se narodil 12. května 1920 v Praze. Už v dětství a mládí vnímal realitu "dvojitě" skrze češtinu a němčinu. V roce 1940 utekl do Anglie (angličtinu zvládl, ale nestačil se do ní "vmyslit") a ještě téhož roku přesídlil do Brazílie. Osvojil si portugalštinu tak, že v ní hojně přispíval do tisku a přednášel. V roce 1972 vyřešil spory s brazilskou vojenskou vládou návratem do Evropy. Žil ve Francii a psal mimo jiné i francouzsky. Intenzivně cestoval. Po půl století navštívil Prahu; 27. listopadu 1991 nedaleko tohoto města, při těžké autohavárii, zemřel. Publikoval práce na téma filozofie jazyka, věd i komunikace a četné další texty. V knize Příběh ďábla (jednu verzi napsal německy, druhou portugalsky, zde vyšel překlad loni) spatřuje přítomnost ďábla v inklinaci života k řádu a k časnosti. Z autorova rozsáhlého, "bezedného" díla jsou česky ještě dostupné některé jeho kratší statě a studie, zejména o technicky vznikajících obrazech. Pro zastánce tradičního pojetí fotografie jsou Flusserova tvrzení velmi silnou kávou, neboť tomu, kdo mačká spoušť, filozof přisuzuje daleko menší míru svobody a originality, než jaká se předtím u fotografů předpokládala.
Flusser se permanentně nacházel v jakémsi mezičase a meziprostoru. Prostupoval hranicemi vědních oborů, filozofických koncepcí, kultur a médií. Jeho docenění i relativní věhlas se dostavily s určitým zpožděním v 80. letech, s definitivním etablováním (ale tím také zase už vyprazdňováním) postmodernismu. Flusserova myšlenková otevřenost, ovšem i těkavost a outsiderství svědčily jako výrazný argument pro oprávněnost postmodernismu, poněvadž své "postmoderní" vlastnosti filozof nezískal výhradně osobní, vrozenou výbavou, nýbrž výrazně se na nich podepsalo "nakopnutí" dějinami - autorův způsob pohybu ve světě, jež mu byl vnucen válkou, holocaustem a dalšími běsy dvacátého věku. "Kultury, které spatřil, poznal a pochopil ze vzdálenosti, neprožívá člověk jako působiště, na nichž by se mohl angažovat, nýbrž jako hrací plochy, z nichž může vybírat různé prvky, aby je po libosti opět sestavoval," uvedl filozof v Bezednu, jež sepsal německy v letech 1973-74 a k němuž jsou v nynější pražské edici ještě připojeny tři pozdější eseje a črty. Ony kultury filozof prožil ve stavu bezedna - tedy absurdnosti, existenciální vyvrácenosti ("Máme-li pocit bezednosti, hledáme religiózní řešení své situace, aniž je můžeme nalézt.").
Bezedno je značně originální autobiografií ne proto, že nese označení "filosofická" (důraz je prostě položen na podstatné události duševní a intelektuální, nikoli okolnosti hmotné), nýbrž pro své celkové řešení. Úvodní oddíl Monolog zpočátku zachovává chronologii a autor zahajuje vzpomínkami na předválečnou Prahu a vpád nacistů. Flusser o sobě mluví jako o něm, o člověku, o třetí osobě; distancí podporuje nemilosrdnost, neiluzivnost, "bezednost" pohledu. Podání Monologu je naprosto fascinující - málokdy čteme text tak břitký a "marnotratně" koncentrovaný. "Já" zůstává "oním" i v rozhodující části druhého oddílu, v Dialozích, kde Flusser plasticky portrétuje tucet svých brazilských přátel a partnerů v debatách. Přestože žádnou z těch osobností neznáme z jejího působení nebo díla, u každé si dokážeme představit, čím autora lidsky obohatila (a čím možná obdařil on ji). Ve třetím oddílu, Diskursech ("Od tohoto okamžiku budu popisovat to, co jsem dělal a dělám, abych změnil svět."), autor načrtává koncepce svých teorií. Bezedno tímto krátkým oddílem nevrcholí, ale pouze končí; Flusser chtěl v autobiografii později pokračovat...
Vilém Flusser nebyl systematik a završitel; pokoušel se dohlédnout za obzor, k příštím možnostem vnímání světa. Žánrovou platformou mu byl esej v jeho původním, experimentálním smyslu. Charakterizuje jej: "Esej, hybridní forma mezi básní a prózou, filosofií a žurnalismem, traktátem a pamfletem, kritikou a originalitou..." Bezedno je souborem esejů i jedním velkým esejem, vytvořeným trhaně i kontemplativně, povrchně i hluboce. Flusser vyžaduje specifické čtení, rigorózní i uvolněné, poněvadž jeho texty oscilují mezi genialitou a obsedantním kupením slov, mezi jednoznačnou informací a metaforou. On neříká, jak se věci bezpochyby mají, on čtenáře inspiruje tím, že mu rozvrací zavedené kategorie přemýšlení.
Vilém Flusser: Bezedno. Filosofická autobiografie. Přeložili Božena a Josef Kosekovi. Hynek, Praha 1998, 227 stran, náklad a cena neuvedeny.
Autor:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Kvůli střelci ve škole si Stíny v mlze II počkaly. Žádná škoda

8. dubna 2024  21:25

Premium Co si budeme nalhávat, druhá řada krimiseriálu Stíny v mlze budí zájem hlavně epizodou, kvůli níž...

Kde budeme hrát? Populární Dejvické divadlo hledá útočiště

10. dubna 2024  14:42

I tak oblíbená scéna, jakou je Dejvické divadlo, nemusí mít kde hrát svá představení. Na sociálních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

Asi se už budu víc cenzurovat. Proč dávat bulváru náboje, říká Mirai Navrátil

16. dubna 2024

Rozstřel Českým éterem zní melodie kapely Mirai už deset let, v pátek vydali novou desku Tomodachi a před...

Jeho prastrýc založil Primeros, teď Nicholas Lowry provází Identitou

16. dubna 2024

Čeští filmaři právě dotočili první celovečerní projekt s názvem Identita. Film o českém grafickém...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

Se řvoucím lvem v logu. Stoleté studio MGM má ve světě filmu stále vliv

15. dubna 2024  16:36

Americká filmová společnost Metro-Goldwyn-Mayer byla už mezi světovými válkami součástí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...