Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Floex vnímá hudbu očima

  0:07aktualizováno  0:07
Mezi klarinetem a elektronickou hudbou nevidí třiadvacetiletý Tomáš Dvořák rozpor. "Klarinet je neposkvrněný asociacemi. Není tolik spojovaný s moderními hudebními styly, a to mi vyhovuje," říká hudebník pracující pod přezdívkou Floex. Má za sebou lidovou školu umění, líbí se mu jazz a komponuje od čtrnácti let. Ještě než vydal albový debut Pocustone, přispíval na kompilace elektronické hudby známé jako Future Sound Of Prague. Deska Pocustone, plná pomalých temp a zvukových fantazií, byla nedávno označena za domácí událost, uznání se dočkalo i vystoupení Floexovy kapely na festivalu u Proboštských jezer.

Jak hráč na klarinet přistupuje k hudbě vytvářené elektronicky?
Elektronika je mi nejbližší, ovšem za nejdůležitější považuju vnímání muziky v širším kontextu. Pro mě je elektronika zajímavá hlavně ze zvukového hlediska. S její pomocí lépe nacházím nové zvuky nebo polohy a také si můžu vzít nejvíc ze všech ostatních stylů. V klasickém pojetí nahrajete skladbu a máte zvukaře, který ji natočí, nebo producenta, jenž nahrávku produkuje. V téhle oblasti hudby řešíte všechno najednou, protože jednotlivé složky hudby musí spolupracovat. Jedině tak dostanou užší sepětí. Když skládám, přemýšlím o zvuku i spoustě dalších věcí. Taneční hudba na party je hlavně o zábavě nebo energii, zatímco moje deska je víc poslechová, musí splňovat jiné kvality.

Jaké kvality? Desku Pocustone jste piloval dva a půl roku...
To přeháním, zkrátka jsem se snažil vše do detailu dotáhnout a také jsem v této práci pomalejší. Důležitá kvalita je hledání sebe. Muzika musí být natolik svébytná, abych v ní našel svůj otisk. Další věci jsou jakoby za tím.

Proto jste nahrál zvuky z vlastního pokoje nebo tóny hraček?
Ano. Když člověk vytváří vlastní stopu, musí po ní jít i tímto způsobem. Ale to byla jen jedna z možností. Z každého nástroje se dají vyloudit zajímavé zvuky. Například jsem si hrál s ořechy, jeden z nich byl otevřený, vypadlo z něho jádro a měl skvělý dutý zvuk. Když se kutálel po podlaze, znělo to ve zpomalení jako šum korálových útesů. To mě baví, i když člověk musí přesně vycítit, zda se takové snímky dají použít do muziky.

Děláte ve srovnání s klasikou primitivní hudbu?
Hudba přírodních národů je třeba primitivní, minimalistická, ale to neznamená, že postrádá kvalitu. Z hlediska vážné hudby je moje muzika možná hloupá. Ale já dělám věci, kterými se umělec z oblasti vážné hudby obvykle nezabývá.

Například?
Nevytvářel jsem melodie přímo. Nahrál jsem si půl hodiny improvizace na klarinet, pomocí které jsem hledal nějakou melodii. Při tom třeba něco přepísknu nebo se objeví šum, a právě to mě zajímá. Z půlhodinové improvizace jsem vystříhával momenty, které se mi líbily, a skládal je do vrstev, které pak vytvořily melodii. To by klasický hráč na klarinet asi neudělal.

Chcete se dopracovat k náročnosti, která se by se přiblížila vážné hudbě?
Jde to, ale není to směr, který mě zajímá. Je mi jedno, jestli hudba bude vypadat hloupě, nebo inteligentně, když vyjádřím vše, co jsem do ní chtěl dostat.

Jaká bude hudba budoucnosti?
Kdybych to věděl, vrhl bych se daným směrem. Možnost objevů je v tom, že se rozšíří prostor, do kterého může hudba vstupovat. A to je možné dvěma směry. Buďto se hudba spojí s něčím, co už existuje, anebo se objeví prostor v rámci nějakého dalšího média. Navíc člověk může působit v mnoha médiích a ještě je dokáže kombinovat. To se děje ve výtvarném umění i v hudbě.

Proto nyní studujete multimédia na Akademii výtvarných umění?
[/OTAZKA_HOVOR]<CS9.2>Souvisí to s tím. O muzice přemýšlím vizuálně. Celý rok jsem si maloval hudbu, ale to není nic nového. Mě zajímá prostor internetu, kde se spojuje hudba s obrazy. Tam se hodně věcí děje, a jistě i bude dít.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Najdete na iDNES.cz