Jeden z pětice finalistů Richard Nikl postoupil poprvé a je zatím málo známý.

Jeden z pětice finalistů Richard Nikl postoupil poprvé a je zatím málo známý. | foto: CJCH

Chalupeckého cena má pět finalistů, vrací se do Národní galerie

  • 1
Daniela Baráčková, Aleš Čermák, Dominik Lang, Václav Magid a Richard Nikl se dostali do finále Ceny Jindřicha Chalupeckého. Mezinárodní porota je vybrala z výtvarníků, kterých se letos přihlásilo sedmdesát devět, nejvíce v historii.

Chalupeckého cena je určená mladým výtvarníkům a poprvé se udílela v roce 1990. Letos se vrací do pražského Veletržního paláce, kde se na podzim představí práce finalistů a v listopadu se zde odehraje i vyhlašování vítěze.

Výstava finalistů se bude od 27. září do 1. prosince konat společně s expozicí loňského laureáta Vladimíra Houdka. Finalisté se opět představí nejen v Praze, ale také v Brně, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni. Vybrala je porota, které potřetí předsedá kurátor MoMA v New Yorku Christian Rattemeyer.

Daniela Baráčková, Vyrobit houpačku z pneumatiky s rockovým ďáblem

Daniela Baráčková ji přesvědčila prací s nejrůznějšími médii. Vytváří akce, videa, obrazy, instalace a ve svých projektech tematizuje své osobní prožitky.

Autor, editor a zakladatel nezávislého nakladatelství Ausdruck Books Aleš Čermák porotu zaujal zájmem o téma komunikace, jímž se zabývá v hlubší rovině, než je zdánlivě aktuální elektronická komunikace.

Dominik Lang je ve finále již potřetí. Podle poroty je jedním z nejslibnějších mladých umělců v Česku i na mezinárodní scéně. Ve svých instalacích znovu uvažuje nad modernistickou tradicí a kombinuje ji se současnými způsoby prezentace.

Václav Magid, Z tajných složek estetické výchovy

Václav Magid se dostal do finále podruhé, byl vybrán především na základě svých posledních projektů, v nichž analyticky zkoumal vzájemné pozice umění, filozofie, estetiky a sociální sféry.

Richard Nikl je veřejnosti zatím málo známý, fascinuje ho radikální nahodilost technologických sítí, nekonečný proud obrazů a nepřetržité obměňování digitálního materiálu, které od základů proměňuje uvažování o původu a odkazování.

Vítěz dostane 100 tisíc korun na uspořádání výstavy, letos znovu v Národní galerii, která se ke spolupráci s Chalupeckého společností vrátila po dvanácti letech. Laureát také získá šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a vystaví svoji tvorbu v galerii některého z Českých center.

,