Finále vyhrály Nevěrné hry

  10:18aktualizováno  10:18
Téměř třicet tisíc lidí se přišlo v Plzni podívat na filmy festivalu Finále. Mnohdy se do kinosálu nevešli. V sobotu se filmoví fandové dozvěděli, kdo letos získal hlavní cenu Zlatého ledňáčka.
FOTOGRAFIE

Želary jsou vyautovány kvůli nominaci na Oscara. Mimo je kvůli Českým lvům Nuda v Brně. To se šuškalo v kuloárech filmového festivalu Finále Plzeň, když lidé tipovali, kdo vyhraje. Prý přijde překvapení. A přišlo. Hlavní cenu, Zlatého ledňáčka, získal film Michaely Pavlátové Nevěrné hry.

Mezinárodní porota jej ohodnotila slovy: "Snímek je mistrovským dílem odrážejícím nepředvídatelné aspekty každodenního života.

Prostřednictvím koláže běžných situací objevujeme charakter postav a jejich vnitřní konflikt... Když to přeložím do češtiny - prostě se jim to líbilo," uzavřel zdůvodnění předseda poroty Jaromír Hanzlík.

Další dva ledňáčkové byli určeni nejlepším dokumentům. V kategorii do třiceti minut se porota shodla jednomyslně: cenu získala Kateřina Krusová za film Návrat Jana z pařížského exilu do Prahy v létě 2003.

Naproti tomu v kategorii dokumentů nad 30 minut nastal v porotě rozkol. Po šestihodinové debatě předsedkyně Drahomíra Vihanová ustoupila svým dvěma zahraničním kolegům a cenu získal snímek Terezy Kopáčové Kristova léta, dámy.

FINÁLE 2004

* Celovečerní film: Nevěrné hry (režie Michalea Pavlátová)
* Dokument do 30 minut: Návrat Jana z pařížského exilu do Prahy v létě 2003 (Kateřina Krusová)
* Dokument nad 30 minut: Kristova léta, dámy (Tereza Kopáčová)
* Cena diváků: Nuda v Brně (Vladimír Morávek)
Předsedkyně poroty s verdiktem nesouhlasila natolik, že odmítla ocenění autorce předat. "Je to podle mne konec dokumentu," vysvětlila Vihanová.

Cenu diváků přesvědčivě vyhrála Nuda v Brně, která získala i Cenu studentské poroty, Zvláštní ocenění za mimořádný počin a Cenu Asociace českých filmových klubů.

Své ceny předali i zástupci Mezinárodní asociace filmových klubů. Zvláštním uznáním odměnili film Mistři a Cenou Don Quijote snímek Sentiment. Cena čtenářů časopisu Cinema pro nejlepší herce patří Bolku Polívkovi za Pupendo a Aně Geislerové za Želary.

Donutil posbíral, co mohl

Zatímco rodina Donutilových o víkendu pracovala na zahradě, její hlava, herec Miroslav Donutil, celou "akci" pouze řídil z balkonu. Večer proto bez problémů zvládl několik cest na pódium plzeňského kina Elektra, kam chodil přebírat trofeje za film Nuda v Brně. Na závěrečném ceremoniálu festivalu Finále Plzeň 2004 byly totiž Morávkovu debutu uděleny tři ceny.

Na pódium šla i Tereza Kopáčová, která dostala Zlatého ledňáčka za dokumentární film nad třicet minut - Kristova léta, dámy. Drahomíra Vihanová při té příležitosti prohlásila, že rozhodnutí o této ceně nebylo jednomyslné, což Kopáčová z pódia okomentovala slovy: "Je mi líto, že jsem zapříčinila takový rozkol v porotě.

Ale v poslední době, kam přijdu, způsobím skandál." Narážela tím na bouřlivou noc, kterou prožila na předávání cen Český lev s Jiřím Langmajerem. V Plzni byla sama. "Věrčák si nejezdil ani pro vlastní ceny, nemá to rád," komentovala nepřítomnost svého partnera, režiséra Jiřího Věrčáka.

Večírku si užívala, posílala textovky a plánovala oslavu s filmovým štábem. Miroslav Donutil naopak pracoval. "Jdu za jedním generálním ředitelem, a jestli nám nedá peníze na další film, tak ho uškrtím," prohlásil. Finance shání na film Hrubeš a Mareš, kamarádi do deště, který by měl opět točit Morávek.

Kopáčová momentálně nepřipravuje nic. "Co jsem šéfredaktorkou Story, nemám na nic čas," tvrdila. Film Kristova léta, dámy, jenž je výpovědí první generace žen, které zkusily žít život mužů, točila tři roky, a kdyby jí Česká televize nedala nůž na krk, nebyl by nejspíš hotový ještě dnes.

Kopáčové je čtyřiatřicet let a o Kristových letech si myslí: "U chlapů je to bilance o tom, co by ještě měli stihnout, a u nás to nepatrně smrdí ujíždějícím vlakem."
 
Cenu Don Quijote získal Hejtmánkův film Sentiment, v němž hlavní postavu ztvárnil Jiří Kodet. Ten se minulý týden podrobil urologické operaci, a tak v Plzni nebyl. Z ocenění měl však velkou radost.
(iba)

Vyhráli u poroty. Režisérka nejlepšího filmu Nevěrné hry Michaela Pavlátová přednáší na Harvardu, a tak si pro Zlatého ledňáčka nepřijela. Zastoupila ji početná tvůrčí delegace.

Předseda poroty pro kategorii celovečerních filmů na festivalu Finále Jaromír Hanzlík.

V soutěžích posbírala nejvíce cen Nuda v Brně, jednu z nich od studentů převzal Miroslav Donutil.

Líbil se nám. Předseda poroty pro kategorii celovečerních filmů na festivalu Finále Jaromír Hanzlík vysvětluje, proč se porotci rozhodli udělit hlavní cenu snímku Nevěrné hry.

Autoři:Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

Komiksový Venom měl čtyřikrát víc diváků než novinka První člověk

Trailer k filmu Venom

Víkendová kina už podruhé zažila vítězství komiksu Venom, tentokrát našel 72 tisíc diváků a dohromady se po dvou...

RECENZE: Antitatíček Masaryk. Martin Huba v Hovorech s TGM čaruje

Martin Huba ve filmu Hovory  s TGM

Kupodivu i s kletbou „mluvících hlav“ zosobňují Hovory s TGM jeden ze snesitelnějších projektů věnovaných jubileu...

Zimmerův svět přiveze Lvího krále i Piráty z Karibiku v symfonické verzi

Skladatel Hans Zimmer představuje na londýnské tiskové konferenci show The...

Oscarový skladatel Hans Zimmer upravil své filmové melodie pro symfonický orchestr, aby je posluchačům mohl nabídnout...Najdete na iDNES.cz