Finále ovládli Rafťáci a Štěstí

  10:05aktualizováno  10:05
Stalo se, co všichni očekávali. Po Českém lvu a ceně Febiofestu Kristián si tragikomedie Bohdana Slámy Štěstí odnesla vítěznou trofej i z plzeňského Finále.

Finále - závěrečný večer - Fotografie ze závěrečného večera festivalu českých filmů Finále v Plzni | foto: Jiří BervidaMF DNES

Při sobotním vyhlašování vítězů šel Bohdan Sláma na pódium hned dvakrát - pro Zlatého ledňáčka od hlavní poroty a pro cenu Don Quijote, kterou Štěstí udělila Mezinárodní asociace filmových klubů mimo jiné „za způsob, jak se ruční kamerou přiblížit hercům“.

Což režisér komentoval slovy: „My jsme ruční kameru nepoužívali, ale k hercům jsme blízko měli - tak děkuju.“Tradiční cena Finále se vyhlašovala i ve dvou dokumentárních kategoriích. Zlatý ledňáček pro dokument do třiceti minut připadl dílu Děti z Hartmanic, jež režírovala Lucie Králová, Zlatý ledňáček pro více než půlhodinový dokument putoval za Legendu o ptačím vejci k režisérovi Zdeňku Novotnému Bričkovskému.

Z hraných snímků loňského roku se kromě Slámova Štěstí prosadil ještě filozofický horor Jana Švankmajera Šílení. Dostal cenu studentské poroty i zvláštní ocenění hlavní poroty, přestože režisér nad trofejemi žasl. „Je to zvláštní, spíše než mezi oceněné patří můj film na pranýř - je přece revoltující,“ připomněl Švankmajer.

Studentská porota ještě přiřkla své zvláštní ocenění snímku Coming Soon, který režíroval Sir Tijn Po a jehož tématem je boj za práva utlačovaných menšin.

Zatímco odborné poroty v Plzni daly přednost úctyhodným filmům soutěžícím již o Českého lva za rok 2005 - na Finále se totiž představují české snímky vyrobené vždy v rozmezí od dubna do dubna - publikum jednoznačně oceňovalo letošní jarní novinky. Přesněji řečeno jedinou z nich: Rafťáky, podle distributorů „nejrychlejší“ český film vůbec.

Za pouhý měsíc si totiž našel v kinech takřka půl milionu diváků. Rafťáci už dokonce předstihli úspěšnou domácí komedii Jak se krotí krokodýli, která se promítá dvanáct týdnů, a zbývá jim jediný soupeř - Harry Potter a Ohnivý pohár, jehož návštěvnost se od loňského prosince vyšplhala na šest set tisíc diváků.

Kotek v poklusu
Z Finále si Rafťáci vezou dvě trofeje. Producent Adam Dvořák přebíral diváckou cenu, jež vzešla z festivalového hlasování. A cenu za nejlepší herecký výkon, kterou udělili svými hlasy čtenáři MF DNES, vyhrál Vojtěch Kotek.

Hrdina Snowboarďáků a Rafťáků právě točí s režisérem obou hitů Karlem Janákem a opět po boku Jiřího Mádla novou komedii Ro(c)k podvraťáků, takže na slavnostní ceremoniál jej vezli na poslední chvíli a na pódium dobíhal doslova v poklusu. „Ještě jsem se ani nestačil vzpamatovat, ale jestli jsem to správně pochopil, je to vlastně cena od diváků - ta je vždycky nejlepší,“ děkoval Kotek.

Mezi známými tvářemi, které předávaly ceny Finále, byl režisér Jiří Strach, jenž tu zažil ovace plného sálu za svou pohádku Anděl Páně, nebo herečka Zuzana Stivínová, hlavní hrdinka festivalového snímku Jana Němce Toyen. Večer uváděný Pavlem Andělem vyvrcholil koncertem kapely Čankišou, na nějž navázal pořad ČT2 Noc s Andělem.

Za celý týden Finále prodalo třiadvacet tisíc vstupenek. Podle pořadatelů však statistika návštěvnosti ještě není konečná, neboť festivalové projekce pokračovaly ještě včera v Plzni i ve třech pražských kinech, kam se část programu přenesla - letos vůbec poprvé.

Autoři:

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

KOMENTÁŘ: Dostal Nohavica cenu Puškinovu, nebo Putinovu?

Jaromír Nohavica přijímá z rukou Vladimira Putina Puškinovu medaili (4....

Čistě jen pro úplnost malá ukázka: „A líto mi je, že jak dřív se i dnes bůžkům klaníme a na kolenou bijem hlavami o...

Další z rubriky

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Dívka s pistolí odstřelila hnutí MeToo smíchem

Monica Vitti v komedii Dívka s pistolí

Hnutí MeToo právě slavilo první výročí, italská herečka Monica Vitti 87. narozeniny a její slavná komedie Dívka s...

VIDEO: K vánočnímu příběhu Mimi & Líza zazpívá Markéta Irglová

Trailer k filmu Mimi a Líza

K česko-slovenskému pásmu animovaných filmů Mimi & Líza: Záhada vánočního světla, které půjde do kin 6. prosince,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz