Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filter - září 2008

  10:30aktualizováno  10:30

Filter - cover září | foto: archiv

Filter - cover září 
Zářijové číslo časopisu Filter - celkově osmatřicáté v pořadí - vychází v úterý 2. září 2008. Magazín lze koupit v obvyklých prodejnách časopisů a denního tisku. K dostání také na adrese redakce: FILTER, AMC, Karla Engliše 11, Praha 5.

Na titulu: Metallica
Největší metalová kapela světa po dlouhé době vydává novou desku. A to je událost, která Pavla Kučeru vyprovokovala k zevrubnému materiálu a k osobnímu střetnutí s novým basákem Robertem Trujillem. Ten byl k Pavlovi velmi vstřícný, takže mu třeba vyzradil jisté finanční podrobnosti ze zákulisí!   

Deset songů o škole
Odpočatí po prázdninách jsme přímo prýštili novými nápady, proto jsme u příležitosti začátku školního roku vyhrábli deset zajímavých songů, hm, o škole. Takže sledujte, co mají společného Pepa Melen a Pink Floyd!  

Bylo to fest!
Festivalová sezona byla letos obzvlášť výživná, proto jsme vytvořili retrospektivní monstrspeciál, který by měl zodpovědět všechny zvídavé otázky. Kde se nám líbilo nejvíc? Které koncerty stály za to? Kdo zklamal? Kde byly nejšpinavější kadibudky? Kde byly nejlepší stánky? Dozvíte se na plných šestnácti stranách! 

CSS
Brazilské roštěnky z Cansei de ser sexy se před dvěma lety staly hitem nezávislé scény. Teď vydaly druhou desku Donkey, a tak Honza Vedral vytočil telefonní číslo do Sao Paula, aby mu kytaristka Ana hned po první otázce práskla telefonem! Jak to pokračovalo dál, dozvíte se v dalším rozhovoru tohoto čísla.       

Protokapely
Každý slavný muzikant kdysi začínal v nějaké neslavné (a většinou i nedobré) kapele. Poprosili jsme tedy hvězdy české scény (Roman Holý, Jan P. Muchow, Tomáš Vartecký a sedm dalších), aby nám odhalili svou temnou minulost a poslali nám i nějaké fotky. A můžeme říct, ano, je to prča.       

Retro: ABBA
Asi jste postřehli, že v létě bylo plno humbuku kolem čehosi s názvem Mamma Mia! Tenhle muzikál a teď už i film vydělal dohromady téměř tři miliardy dolarů, takže švédská čtveřice s iniciálami ABBA asi nedře bídu s nouzí. V nezvykle ekonomickém článku se dozvíme, kde se to bohatství vzalo, kdo ho vydělal a kdo ho na přelomu 70. a 80. let zase málem prodělal. 

Displej
Léto bylo dlouhé, tudíž se děla spousta věcí! Proč U2 utekli oknem, který český muzikant se dostal do americké hitparády, koho pozurážel Noel Gallagher atd. To se všechno se dozvíte v první třetině časopisu plus vám představíme zajímavá hudební jména jako Late Of The Pier, Black Kids nebo Disco Ensemble.     

Průvodce
Poslední třetina časopisu je plná objektivních, nezaujatých a velmi kompetentních hodnotících soudů. Ano, to jsou recenze na úplně všechno, v čele s comebackovou deskou Verve a koncerty Iron Maiden či Sigur Rós. K tomu všemu filmy, devédéčka atd.

UV Filter: Jiří Mádl
Původně "ten druhý“ ze Snowboarďáků nenápadně přeskočil Vojtu Kotka v popularitě i velkých filmových rolích (momentálně jsou v kině v Karlových Varech oceněné Děti noci), a tak není od věci zjistit, co tenhle divočák poslouchá za muziku. 

Voyeur: Marka Rybin
Marce se podařil největší hudební přestup léta (z Gaia Mesiah do Skyline), a tak nás moc moc zajímalo, jak se jí teď daří, jestli jí kluci ze Skyline neubližují, jestli ji to s nimi baví atd. Dozvíte se v sedmidenním šmírování shrnutém na poslední straně našeho časopisu!   

… a navíc CD zdarma Cloud 9
Na sychravé začínající podzimní období jsme pro vás připravili klidnou kompilaci, plnou lounge a chilloutové hudby. Snad vám trošku prodlouží léto!
Filter - obal cd září

1. Ohm Square: A Tic´s Tactics  
2. Nipp: Burn  
3. Flossy: Summertime
4. Amorph: Remind Me 90's
5. Limyth (aka Broken Beatnicks): One Love
6. Kubatko: Stroking Wind
7. Kato Kahra: Journey
8. Brooklyn (aka Juanita Juarez): Light Years
9. S.O.I.L.: Empty Loving
10. ZKA4T: Pseudo
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Květnový Filter dychtivě čeká na nové Green Day a zve na Mighty Sounds

Filter - Mighty Sounds

O nových albech Green Day, Sunhine i Placeba, nahrávání Vypsané fixy za kanálem a třeba práci osvětlovače píše květnový...

Kam v březnu aneb Koncerty, které by vás neměly minout

AC/DC

Chladný březen přináší fůru akcí, při nichž se můžete řádně zapotit. Vyhotovili jsme pro vás itinerář koncertů, na...

Prolistujte si historicky poslední číslo časopisu Filter

Filter - prosinec 2009

Hudební časopis Filter končí. Poslední číslo, v němž se redakce ohlíží za rokem 2009 i svým fungováním, si můžete...

Najdete na iDNES.cz