FILMY ROKU: Nejhůř dopadlo Tenkrát v ráji, nejlíp druhý Anděl Páně

  • 25
Filmový rok měl parametry cimrmanovského Českého nebe, nejlepší i nejhorší snímek jsou totiž domácího původu a oba mají v názvu biblický odkaz.

Anděl Páně 2 (85 %)

Málokdy se stane, že nejvýše hodnocený snímek je zároveň divácky nejúspěšnějším. Pohádce Jiřího Stracha se to podařilo, vtipné putování čerta a anděla předvečerem svatého Mikuláše se zjevně nezastaví ani u šesti set tisíc diváků.

Vinyl (85 %)

Sice nejde o film, nýbrž o seriál, ale svými ryze kvalitami si zasluhuje čestnou výjimku. Vyhrocené drama z americké hudební scény 70. let točil pro HBO mimo jiné režisér Martin Scorsese, hrál v něm i syn Mika Jaggera a ukazuje, kam televize může růst.

Červená želva (80 %)

Animovaný film pro dospělé, který v nádherných obrazech shrne veškerou podstatu lidské existence bez hysterie, pouček a hlavně bez jediného slova, připomíná malé zjevení. Bohužel se ho většinové publikum zaleklo, ač obsahuje napětí, akci i humor.

Příchozí (75 %)

Na „tříčtvrteční“ známku dosáhlo více děl, inteligentní sci-fi s Amy Adamsovou v hlavní roli však nelze nepřipomenout. Má několik vrstev, které vyžadují vnímavost, pracuje jak s mozkem, tak se všemi smysly, a z mimozemských vetřelců nedělá slizké vrahouny.

Trabantem do posledního dechu (75 %)

Mezi dokumenty se nová expedice Dana Přibáně zaskvěla nejen stále lepším řemeslem, ale hlavně upřímností, jež zároveň baví i odzbrojuje. Díky partnerce, kterou vzal s sebou, zaznamenává střet mezi mužským a ženským světem nad všechny vědecké studie.

Prázdniny v Provence (25 %)

Také „čtvrtkových“ filmů se letos urodilo víc, ovšem od režiséra Vladimíra Michálka se takový propad nečekal. Náladové povalování party muzikantů ve Francii vnucuje člověku pocit, že s vědomím nulového scénáři si tvůrci prostě jen dopřáli pěknou dovolenou.

Ostravak Ostravski (20 %)

Neradostný úkaz příživnictví na populární blogerské značce. Jen sám stylizovaný jazyk legraci neutáhne, navíc ji zprava dusily početné sponzorské odkazy a zleva zase výroky o vykořisťovaném proletariátu. To si tajemný autor předlohy nezasloužil.

Krycí jméno Holec (20 %)

A ještě jedna přísavka, tentokrát rakousko-česká. Na životním příběhu Jana Němce z pohnutého roku 1968 se vybudovala obhajoba pozdějšího vídeňského starosty Helmuta Zilka ve stylu „sice si s StB zadal, ale pak jí to chlapsky vytmavil“. Na hraně parodie.

Sezn@mka (15 %)

Dlouhému seznamu zhola zbytečných romantických komedií vévodí Jiří Langmajer coby šéf seznamky, který vyhovuje zákaznicím, ač má doma manželku. Spíš než film vznikl pořad ze společenského bulváru, u kterého se nejvíc zapotili jeho sponzoři.

Tenkrát v ráji (10 %)

Špatný film bolí vždycky, ovšem nejvíc v případě, že se maskuje ušlechtilým záměrem. V daném případě skutečným příběhem hrdiny odboje, horolezcem, kterého nacisti popravili. Díky tomu dostal film i peníze od státu, ale filmaře, bohužel, si za ně nekoupil.