Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmy, filmy, filmy aneb Pár tipů, jak mezi nimi nezabloudit

  12:28aktualizováno  12:28
Ani král fanoušků nestihne víc než šest filmů denně. Za deset festivalových dnů jich tedy zvládne šedesát, věčně hnán děsem, že mu v jiném sále uniká dílo ještě zásadnější. Jak nezabloudit mezi stovkami titulů? Buď na festival nejet, nebo tipy rozdělit na "nutné" a "možné"; nutno je počítat s improvizací a s tím, že někdy je vůbec nejlepší lehnout si na trávu a koukat do nebe.

SOUTĚŽ PŘEDVÁDÍ KRÁSNÉ MLADÉ DÍVKY
Většina soutěžních děl letos vypráví o mladých hrdinkách - snad se režiséři dohodli, že divák zaslouží příjemnou pastvu pro oči.

Amélie z Montmartru páchá jen dobré skutky v několika dějových liniích překvapivými metodami. Všem pomáhá, sebe hledá. Příběh hýří jemným humorem a tolika nápady, až je jich na jeden film škoda. Prý to bude snímek vyloženě divácký.
Vedle "dobré víly" Amélie se zkusí prosadit "hodná a zlá víla", hrdinky tuzemského Anděla Exit, zběsilé romance o droze zrozené z krve milenců. Ani dvě dívky z Fialkového parfému nevedou moc povzbudivý život: jde o kamarádky pocházející z odlišných rodin, hledající svůj svět - osud ani k popukání, ani přímo zdrcující.

V Narozeninách se hrdinka přiotráví prášky a zpětně se odvíjí osm let jejího života. Ve filmu Bongja se děvče protlouká drsným životem, chrání si nezávislost, touží po lásce. Ve snímku Ahoj, Terezko nemají rodiče čas, dcera si najde protřelejší kamarádku a míří na rozcestí. Dvě spolužačky okoušejí život v Přízračném světě: ta, již hraje hvězda Americké krásy Thora Birchová, má zvláštní vztah s prodavačem starých desek alias Stevem Buscemim.

Slečna ze Snů jednoho léta má rozvedené rodiče, jede na venkov a sblíží se tam se starou herečkou. Hrdinka snímku Luna hraje o život vzešla z hráčského prostředí a sama se stane profesionální hráčkou, aby získala zpět otcův dům. Poetická Nedokončená píseň vychází z faktu, že v Íránu si žena na veřejnosti nesmí zpívat.
Na pány toho v soutěži zbylo pramálo. Ale zase jsou mezi nimi i hrdinové odvození ze skutečnosti. Johnny Depp hraje v Blow pověstného pašeráka drog, boháče, který dodnes sedí ve vězení. True story-pravdivý příběh přináší i Čiko, kde profesionální revolucinář putující světem za převraty představuje sám sebe. Z reality čerpá Válka naživo: hrdinové točí film v americké produkci za bombardování Jugoslávie. Snímek Jedy aneb Světová historie travičství se odvíjí od hospodských rad paroháči, ale také tu defilují slavné travičské případy dějin. Jen reálné téma návratů z emigrace do vlasti dostává ve snímku Nedotčen snově pohádkovou podobu. Zbylé dva snímky mají komorně rodinný ráz. Oscarový režisér Bille August přiveze Píseň pro Martina, příběh pozdní lásky, nemoci, boje i smíření, Ponorková nemoc svede příbuzné na Vánoce, ovšem idylu naleptají hříchy minulosti.

LAHŮDKY, KTERÉ JINDE TĚŽKO UVIDÍTE
V mimosoutěžní nabídce je spousta kuriozit a lahůdek, které budou v běžné distribuci až na výjimky sotva k vidění.

Pro všechny a pro dámy zvláště - Odpoledne u Gaudího. Americký film natočený v Barceloně, vtipný, mírně feminní příběh založený na transsexuálních záměnách. Hraje tu i Liv Tylerová.

Pro milovníky nízkorozpočtových filmů - Conamara. Psychologicko-sociální příběh z opuštěného kraje na pobřeží.

Zvířátka na nechráněném přechodu. Vyprávění o dětech z ulice "po italsku", vzpurných i toužících se upnout k někomu blízkému.

Pro otrlé fanoušky zvrácené erotiky - Fantóm. Portugalská studie muže se psem a jeho vztahů s jinými pány.

Ostrov. Korejský obraz sexu s udicí a rybou rozsekanou zaživa.

Pianistka. Studii "námluv" učitelky klavíru a jejího žáka oceněnou letos v Cannes chce uvést do našich kin Artcam.

Pro zasvěcené labužníky - Příběhy filmu. Jean-Luc Godard se vyznává ze svého vztahu k tvůrcům a dílům filmové historie.

Rocco a jeho bratři. Světová premiéra plné, nekrácené verze Viscontiho díla, včetně pasáží, jež byly cenzurou vypuštěny.

Pro zastánce dokumentů (mimo soutěž) - Místo na zemi. Drásavé, kruté svědectví o moskevských sqautterech, s nimiž režisér žil.

Pária. Pro změnu doklad života pařížských bezdomovců, také velmi realistický, ale zdaleka ne tak děsivý.

Pro vyhledavače specialit - Nevěsta větru. Režisér Bruce Beresford, starosvětská armosféra Vídně, dobové kostýmy a v nich umělecké legendy: Mahler, jeho žena, Werfel, Kokoschka, Klimt.

Pokojská z Titaniku. Příklad "měkké erotiky" v retrospektivě režiséra Bigase Luny. Před vyplutím Titaniku stráví hrdina noc s pokojskou z lodi, vrátí se domů a po katastrofě si vytvoří mýtus - kočovné představení o zkáze Titaniku. Pointa překvapí...

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

„Nejste tak malá, fajn.“ Gilliam je dítě, vzpomíná herečka na natáčení

Portugalská herečka Joana Ribeiro (3. července 2018)

Úlohu krásné Angeliky ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota ztvárnila Portugalka Joana Ribeiro. Šestadvacetiletá...

VE VARU S MIRKOU: Romantický upír Pattinson vyklidil prostor Babišovi

Během Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se premiér Andrej...

Fanynky Roberta Pattinsona utrpěly trauma, ohlášený příjezd hrdiny upírské romance Stmívání se odkládá. Herec dorazí do...

KOMENTÁŘ: Pěkný ročník. Přesto karlovarský festival tančí nad propastí

Dojatý Jaromír Hanzlík přebírá ocenění za přínos českému filmu od Jiřího...

Závěr 53. karlovarského festivalu, který na ČT1 sledovalo 257 tisíc lidí, zářil od show bratrů Cabanů přes náš úspěch v...

Najdete na iDNES.cz