Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmy, filmy, filmy aneb Pár tipů, jak mezi nimi nezabloudit

  12:28aktualizováno  12:28
Ani král fanoušků nestihne víc než šest filmů denně. Za deset festivalových dnů jich tedy zvládne šedesát, věčně hnán děsem, že mu v jiném sále uniká dílo ještě zásadnější. Jak nezabloudit mezi stovkami titulů? Buď na festival nejet, nebo tipy rozdělit na "nutné" a "možné"; nutno je počítat s improvizací a s tím, že někdy je vůbec nejlepší lehnout si na trávu a koukat do nebe.

SOUTĚŽ PŘEDVÁDÍ KRÁSNÉ MLADÉ DÍVKY
Většina soutěžních děl letos vypráví o mladých hrdinkách - snad se režiséři dohodli, že divák zaslouží příjemnou pastvu pro oči.

Amélie z Montmartru páchá jen dobré skutky v několika dějových liniích překvapivými metodami. Všem pomáhá, sebe hledá. Příběh hýří jemným humorem a tolika nápady, až je jich na jeden film škoda. Prý to bude snímek vyloženě divácký.
Vedle "dobré víly" Amélie se zkusí prosadit "hodná a zlá víla", hrdinky tuzemského Anděla Exit, zběsilé romance o droze zrozené z krve milenců. Ani dvě dívky z Fialkového parfému nevedou moc povzbudivý život: jde o kamarádky pocházející z odlišných rodin, hledající svůj svět - osud ani k popukání, ani přímo zdrcující.

V Narozeninách se hrdinka přiotráví prášky a zpětně se odvíjí osm let jejího života. Ve filmu Bongja se děvče protlouká drsným životem, chrání si nezávislost, touží po lásce. Ve snímku Ahoj, Terezko nemají rodiče čas, dcera si najde protřelejší kamarádku a míří na rozcestí. Dvě spolužačky okoušejí život v Přízračném světě: ta, již hraje hvězda Americké krásy Thora Birchová, má zvláštní vztah s prodavačem starých desek alias Stevem Buscemim.

Slečna ze Snů jednoho léta má rozvedené rodiče, jede na venkov a sblíží se tam se starou herečkou. Hrdinka snímku Luna hraje o život vzešla z hráčského prostředí a sama se stane profesionální hráčkou, aby získala zpět otcův dům. Poetická Nedokončená píseň vychází z faktu, že v Íránu si žena na veřejnosti nesmí zpívat.
Na pány toho v soutěži zbylo pramálo. Ale zase jsou mezi nimi i hrdinové odvození ze skutečnosti. Johnny Depp hraje v Blow pověstného pašeráka drog, boháče, který dodnes sedí ve vězení. True story-pravdivý příběh přináší i Čiko, kde profesionální revolucinář putující světem za převraty představuje sám sebe. Z reality čerpá Válka naživo: hrdinové točí film v americké produkci za bombardování Jugoslávie. Snímek Jedy aneb Světová historie travičství se odvíjí od hospodských rad paroháči, ale také tu defilují slavné travičské případy dějin. Jen reálné téma návratů z emigrace do vlasti dostává ve snímku Nedotčen snově pohádkovou podobu. Zbylé dva snímky mají komorně rodinný ráz. Oscarový režisér Bille August přiveze Píseň pro Martina, příběh pozdní lásky, nemoci, boje i smíření, Ponorková nemoc svede příbuzné na Vánoce, ovšem idylu naleptají hříchy minulosti.

LAHŮDKY, KTERÉ JINDE TĚŽKO UVIDÍTE
V mimosoutěžní nabídce je spousta kuriozit a lahůdek, které budou v běžné distribuci až na výjimky sotva k vidění.

Pro všechny a pro dámy zvláště - Odpoledne u Gaudího. Americký film natočený v Barceloně, vtipný, mírně feminní příběh založený na transsexuálních záměnách. Hraje tu i Liv Tylerová.

Pro milovníky nízkorozpočtových filmů - Conamara. Psychologicko-sociální příběh z opuštěného kraje na pobřeží.

Zvířátka na nechráněném přechodu. Vyprávění o dětech z ulice "po italsku", vzpurných i toužících se upnout k někomu blízkému.

Pro otrlé fanoušky zvrácené erotiky - Fantóm. Portugalská studie muže se psem a jeho vztahů s jinými pány.

Ostrov. Korejský obraz sexu s udicí a rybou rozsekanou zaživa.

Pianistka. Studii "námluv" učitelky klavíru a jejího žáka oceněnou letos v Cannes chce uvést do našich kin Artcam.

Pro zasvěcené labužníky - Příběhy filmu. Jean-Luc Godard se vyznává ze svého vztahu k tvůrcům a dílům filmové historie.

Rocco a jeho bratři. Světová premiéra plné, nekrácené verze Viscontiho díla, včetně pasáží, jež byly cenzurou vypuštěny.

Pro zastánce dokumentů (mimo soutěž) - Místo na zemi. Drásavé, kruté svědectví o moskevských sqautterech, s nimiž režisér žil.

Pária. Pro změnu doklad života pařížských bezdomovců, také velmi realistický, ale zdaleka ne tak děsivý.

Pro vyhledavače specialit - Nevěsta větru. Režisér Bruce Beresford, starosvětská armosféra Vídně, dobové kostýmy a v nich umělecké legendy: Mahler, jeho žena, Werfel, Kokoschka, Klimt.

Pokojská z Titaniku. Příklad "měkké erotiky" v retrospektivě režiséra Bigase Luny. Před vyplutím Titaniku stráví hrdina noc s pokojskou z lodi, vrátí se domů a po katastrofě si vytvoří mýtus - kočovné představení o zkáze Titaniku. Pointa překvapí...

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Natáčení velkolepé Marie Terezie bylo pro Kotka jako detektivka

Očekávaný seriál Marie Terezie uvedli v Domě ČT mimo jiné Zuzana Mauréry, Vojta...

Historickou postavu Františka Štěpána Lotrinského si v chystané televizní minisérii Marie Terezie zahraje Vojtěch...

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

Vary vyhrál český film Křižáček, režisér Vorlíček převzal celoživotní cenu

Václav Vorlíček s cenou za celoživotní přínos českému filmu (8. července 2017).

Hlavní ceny z mezinárodní soutěže zůstanou v bývalém Československu. Hlavní soutěž 52. ročníku karlovarského filmového...

Najdete na iDNES.cz