Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmový Polibek mimo záznam zlidšťuje Putina

  12:38aktualizováno  12:38
Rusové mohou na Valentýna obdarovat své milované DVD nosičem s novým filmem, který dojme milostným příběhem i vlastenectvím. Ruské publikum může hlavně zaujmout, že osudy filmového hrdiny a hrdinky se náramně podobají Vladimiru Putinovi a jeho choti Ljudmile.

Plakát k filmu Polibek mimo záznam | foto: Reuters

O neposkvrněnou pověst Putina jako státníka se v Rusku starají státem ovládané televize. Film se snaží ukázat bývalého tvrdého špiona v příznivějším světle jako vášnivého ctitele, milujícího muže a pečujícího otce.

Film Polibek mimo záznam - herec Andrej PaninHrdina snímku, jehož ruský název by bylo možné přeložit jako Polibek mimo záznam nebo Líbej mě mimo záznam, se sice v podání herce Andreje Panina v mnohém podobá Putinovi, ale producent Anatolij Voropajev opatrně tvrdí, že je spíše "kolektivním dílem" než zobrazením prvního muže státu.

"Když už se dneska nemusíme stydět za našeho představitele, tak proč bychom neudělali hrdiny jako on?" řekl agentuře AP. Té se snímek jeví jako vyplnění mezery v dosavadním kultu Putina.

DVD se objeví v ruské distribuci ve čtvrtek, tedy na Valentýna, a sedmnáct dní před volbami, z nichž vzejde Putinův nástupce. "Je to film o životě politika, o lásce, o lidech a lidských vztazích, které má každý," řekl Voropajev minulý týden stanici Echo Moskvy.

Ale hodně lidí si myslí, že film má až příliš mnoho společného s nynějším prezidentem: stejně jako Putin se hlavní hrdina dvoří letušce, pak se s ní vydává jako důstojník tajné služby KGB do východního Německa a nakonec vystoupá až na vrchol moci v Moskvě. Má sice bohatší kštici než Putin, ale jinak je to hotové dvojče, a to i tím, že notoricky přichází pozdě.

Trailer k filmu
 

Natalija Serebrovskaja, která se zúčastnila zvláštní pondělní projekce před oficiální premiérou v kinech, poznala Putina ještě v Petrohradu a tvrdí, že ve filmu rozpoznala prezidentovu řeč a chůzi.

Pár opozičních aktivistů se pokusilo filmovou seanci narušit z balkonu výkřiky "Putin je kat!" a plakátem s nápisem "Putin je zločinec". A filmoví kritici nad děním na plátně ohrnovali nos jako nad čirou propagandou. Výtvor je prý tak slabý a trapný, že snad ani nemohl být natočen na zadání z Kremlu. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov ostatně ujistil, že prezidentská kancelář s filmem neměla nic do činění.

V posledních osmi letech věnoval Kreml nemalé úsilí, aby předváděl Putina jako rozhodného, odvážného a nezdolného vůdce. Televizní diváci jej mohou vidět na obrazovce bezmála každý večer, a to i při letu v proudové stíhačce, při řečnění ve slavnostním sále anebo při tom, když káral vládu.

Ale o prezidentově soukromém životě se moc neví. Více se zjevně mluví o Putinově oblíbeném psovi než o jeho blízkých.

Film Polibek mimo záznam - herečka Darja MichajlovováŽivot jeho dcer je prakticky neviditelný, první dáma se jen vzácně objeví na veřejnosti a ještě vzácněji ji lze zaslechnout. Prezident často cestuje bez své choti (ve filmu v podání herečky Darji Michajlovové), která se zřejmě nerada ukazuje před kamerami.

Ve filmu je tomu naopak, hrdinova manželka je v záběrech stejně, ne-li častěji než její muž. Ten se zase jeví jako kombinace běžného chlapa a úžasného pracanta, i když občas má problém skloubit rodinné povinnosti s náročným povoláním.

V pravé chvíli je ale vždy na pravém místě, třeba aby pomohl ženě po automobilové havárii anebo aby vytáhl své dcery z hořící chaty. A když se choť obává nejhoršího, věrný muž se zjeví s náručí květin, které celé hodiny sháněl. A dokonce dojde i na postelovou scénu.

Třicetiletému podnikateli Děnisi Fadějevovi se film líbil. Ale jestli posláním snímku bylo pomoci Putinovi, tak byl natočen příliš pozdě. "Teď už se víc staráme o Medveděva," řekl.

Putin bude muset v květnu odejít z úřadu, protože mu ústava nedovoluje zastávat nejvyšší funkci třikrát po sobě. Za nástupce si vybral vicepremiéra Dmitrije Medveděva, který Putinovi nabídl, aby se pak stal předsedou vlády. Odtud by zase mohl zamířit do čela státu.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Najdete na iDNES.cz