Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmový pohřeb musel na Moravu

  20:05aktualizováno  20:05
Blatnice - Černé šaty vdovy oblékla herečka Iva Janžurová, která hraje ústřední roli v novém českém filmu Výlet. Několik scén ke druhému celovečernímu snímku režisérky Alice Nellis vzniklo v pátek na známém vršku poblíž slovenské hranice. Na Slovensko totiž míří hrdinové připravovaného filmu: matka Milada, její dvě dcery, zeť, babička a vnuk.
"Chtějí zde rozprášit urnu s popelem otce, který si přál být pochovaný v rodném kraji," přibližuje třicetiletá režisérka svůj druhý celovečerní snímek v duchu jakési rodinné road-movie.

Během pohřební cesty dvěma auty ale šestice hrdinů musí řešit spoustu věcí z minulosti. "Problémy s komunikací uvnitř rodiny bývají paradoxně největší," doplňuje téma Nellis.

Církevní cenzura
Přestože neobvyklá rodinná pouť s pohřební urnou začíná ve filmu v Rakovníku a končí v Novém městě nad Váhem, točí se od konce. "Začali jsme 13. srpna ve slovenském Rohožníku, nyní jsme přejeli hranici a skončíme na přelomu září a října při ateliérových dotáčkách v Praze," uvedl producent pětatřicetimilionového filmu Pavel Šolc.

Malebný hřbitov v Trstíně se nakonec kulisou filmu Výlet nestane. "Natáčení nám tam zakázal slovenský arcibiskup Ján Sokol. Z jeho úřadu v Trnavě nám poslali rozbor scénáře, který ovšem neobsahuje žádný náznak erotiky ani nic nepřístojného. Na překážku prý bylo, že jedna herečka se sama zavře se na toaletu a telefonuje," kroutí hlavou Šolc.

Sám prý argumenty zamítavého dopisu nepochopil a neví, co mohlo církevním hodnostářům skutečně vadit. Film přitom vzniká s finančním vkladem slovenského ministerstva kultury, které přispělo do rozpočtu čtyřmi miliony korun.

Janžurová a nóbl kroj
Do vršku s kostelíkem svatého Antonína se včera po celý den opíral vítr. "Když jsme potřebovali rozprášit popel, ani nefouklo. Pět chlapů za kamerou vířilo vzduch obrovskými pláty," stěžuje si naoko na rozmary počasí režisérka Nellis. Jednou zase štáb zaskočili přímo lidé.

Dvě babičky z Blatnice, které se na plátně mihnou právě ve hřbitovní scéně, vzaly práci u filmu smrtelně vážně. "Ráno byly přesně na místě. Oblékly si ale ten nejhonosnější sváteční kroj, který se ale k pohřbu příliš nehodí. Musely se jít převléct," vzpomíná ranní zádrhel producent Šolc.

Epizodní role vedle dvou obyvatelek Blatnice dostali také renomovanější umělci: Dan Bárta, Jiří Macháček, Aňa Geislerová či Martin Šulík. Právě slovenský režisér Šulík, autor filmů Záhrada či Krajinka,  se včera na place ocitnul v kněžské klerice. Černý hábit ho ovšem znervózňuje podobně jako herecká práce před kamerou. "Slíbil jsem to, přemluvili mě, nejsem herec," vykoktá nervózně při dotazu, proč režisérskou židličku vyměnil za herecký chlebíček.

Titulní roli a ústřední pozornost diváků bude ale poutat zejména herečka Iva Janžurová. "Věřím prostotě příběhu, který Alice napsala," komentuje svou hereckou účast Janžurová zimomřivě zabalená do černé bundy.

Zatímco kameraman Ramunas Greičius snímá scénu s jejími skutečnými i filmovými dcerami Theodorou a Sabinou posedává na židličce pod stromem a třímá zelený český pas. "Není můj. Je to pouze rekvizita," směje se oblíbená herečka na kopci, z něhož je hranice na dohled.

Janžurová si pochvaluje letní natáčení nejen z uměleckých, ale i osobních důvodů. "Už dlouho jsem si své dcery pohromadě neužila, snad jen občas o Vánocích. Musím ale být opatrnější. Cizím herečkám bych něco občas i poradila, moje vlastní dcery jsou na to ale dost háklivé."

Barešův debut
Zajímavou roli dobráckého manžela dostal ve filmu Výlet Igor Bareš. Známý brněnský herec si své vůbec první velké příležitosti u filmu náležitě považuje. "Jsem zvyklý na velké jeviště, a tak v intonaci občas cítím, že je zbytečně tlustá," svěřuje dojmy z natáčení sólista činohry Národního divadla v Brně.

Při natáčení na Slovensku si prý stihnul prolézt ještě nejednu hradní zříceninu, které jsou jeho koníčkem. O pracovním setkání s herečkou formátu Janžurové poznamenává: "Čím je člověk lepší umělec, tím je normálnější."

Podobně její dcera Sabina Remundová říká: "Známe se z divadla. Strach nemám, občas od ní ale zachytím mateřský pohled." Na přípravě komorního snímku Výlet se podílí padesátičlenný štáb. V neděli začne pracovat v Telči, kde filmová maminka vzpomíná na mládí. "Premiéra filmu se uskuteční příští rok o prvním jarním dnu," říká producent Šolc.

Dvě hodiny po poledni se filmaři rozcházejí. Většina míří do Prahy. Ještě ale na place zhltnou oběd. Včera se po pohřbu podávaly škvarkové knedlíky se zelím, kuřecí stehýnka a la bažant nebo kapustové karbanátky.

Režísérka Alice Nellis natáčí film Výlet v Blatnici

Natáčení filmu Výlet v Blatnici - vpravo Igore Bareš

Iva Janžurová s dcerou Theodorou Remundovou hraje ve filmu Výlet, který se natáčí v Blatnici

Iva Janžurová hraje v novém filmu Výlet režisérky Alice Nellis hlavní roli

Iva Janžurová hraje se svými dcerami Theodorou a Sabinou Remundovou ve filmu Výlet

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz