Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmový pohřeb musel na Moravu

  20:05aktualizováno  20:05
Blatnice - Černé šaty vdovy oblékla herečka Iva Janžurová, která hraje ústřední roli v novém českém filmu Výlet. Několik scén ke druhému celovečernímu snímku režisérky Alice Nellis vzniklo v pátek na známém vršku poblíž slovenské hranice. Na Slovensko totiž míří hrdinové připravovaného filmu: matka Milada, její dvě dcery, zeť, babička a vnuk.
"Chtějí zde rozprášit urnu s popelem otce, který si přál být pochovaný v rodném kraji," přibližuje třicetiletá režisérka svůj druhý celovečerní snímek v duchu jakési rodinné road-movie.

Během pohřební cesty dvěma auty ale šestice hrdinů musí řešit spoustu věcí z minulosti. "Problémy s komunikací uvnitř rodiny bývají paradoxně největší," doplňuje téma Nellis.

Církevní cenzura
Přestože neobvyklá rodinná pouť s pohřební urnou začíná ve filmu v Rakovníku a končí v Novém městě nad Váhem, točí se od konce. "Začali jsme 13. srpna ve slovenském Rohožníku, nyní jsme přejeli hranici a skončíme na přelomu září a října při ateliérových dotáčkách v Praze," uvedl producent pětatřicetimilionového filmu Pavel Šolc.

Malebný hřbitov v Trstíně se nakonec kulisou filmu Výlet nestane. "Natáčení nám tam zakázal slovenský arcibiskup Ján Sokol. Z jeho úřadu v Trnavě nám poslali rozbor scénáře, který ovšem neobsahuje žádný náznak erotiky ani nic nepřístojného. Na překážku prý bylo, že jedna herečka se sama zavře se na toaletu a telefonuje," kroutí hlavou Šolc.

Sám prý argumenty zamítavého dopisu nepochopil a neví, co mohlo církevním hodnostářům skutečně vadit. Film přitom vzniká s finančním vkladem slovenského ministerstva kultury, které přispělo do rozpočtu čtyřmi miliony korun.

Janžurová a nóbl kroj
Do vršku s kostelíkem svatého Antonína se včera po celý den opíral vítr. "Když jsme potřebovali rozprášit popel, ani nefouklo. Pět chlapů za kamerou vířilo vzduch obrovskými pláty," stěžuje si naoko na rozmary počasí režisérka Nellis. Jednou zase štáb zaskočili přímo lidé.

Dvě babičky z Blatnice, které se na plátně mihnou právě ve hřbitovní scéně, vzaly práci u filmu smrtelně vážně. "Ráno byly přesně na místě. Oblékly si ale ten nejhonosnější sváteční kroj, který se ale k pohřbu příliš nehodí. Musely se jít převléct," vzpomíná ranní zádrhel producent Šolc.

Epizodní role vedle dvou obyvatelek Blatnice dostali také renomovanější umělci: Dan Bárta, Jiří Macháček, Aňa Geislerová či Martin Šulík. Právě slovenský režisér Šulík, autor filmů Záhrada či Krajinka,  se včera na place ocitnul v kněžské klerice. Černý hábit ho ovšem znervózňuje podobně jako herecká práce před kamerou. "Slíbil jsem to, přemluvili mě, nejsem herec," vykoktá nervózně při dotazu, proč režisérskou židličku vyměnil za herecký chlebíček.

Titulní roli a ústřední pozornost diváků bude ale poutat zejména herečka Iva Janžurová. "Věřím prostotě příběhu, který Alice napsala," komentuje svou hereckou účast Janžurová zimomřivě zabalená do černé bundy.

Zatímco kameraman Ramunas Greičius snímá scénu s jejími skutečnými i filmovými dcerami Theodorou a Sabinou posedává na židličce pod stromem a třímá zelený český pas. "Není můj. Je to pouze rekvizita," směje se oblíbená herečka na kopci, z něhož je hranice na dohled.

Janžurová si pochvaluje letní natáčení nejen z uměleckých, ale i osobních důvodů. "Už dlouho jsem si své dcery pohromadě neužila, snad jen občas o Vánocích. Musím ale být opatrnější. Cizím herečkám bych něco občas i poradila, moje vlastní dcery jsou na to ale dost háklivé."

Barešův debut
Zajímavou roli dobráckého manžela dostal ve filmu Výlet Igor Bareš. Známý brněnský herec si své vůbec první velké příležitosti u filmu náležitě považuje. "Jsem zvyklý na velké jeviště, a tak v intonaci občas cítím, že je zbytečně tlustá," svěřuje dojmy z natáčení sólista činohry Národního divadla v Brně.

Při natáčení na Slovensku si prý stihnul prolézt ještě nejednu hradní zříceninu, které jsou jeho koníčkem. O pracovním setkání s herečkou formátu Janžurové poznamenává: "Čím je člověk lepší umělec, tím je normálnější."

Podobně její dcera Sabina Remundová říká: "Známe se z divadla. Strach nemám, občas od ní ale zachytím mateřský pohled." Na přípravě komorního snímku Výlet se podílí padesátičlenný štáb. V neděli začne pracovat v Telči, kde filmová maminka vzpomíná na mládí. "Premiéra filmu se uskuteční příští rok o prvním jarním dnu," říká producent Šolc.

Dvě hodiny po poledni se filmaři rozcházejí. Většina míří do Prahy. Ještě ale na place zhltnou oběd. Včera se po pohřbu podávaly škvarkové knedlíky se zelím, kuřecí stehýnka a la bažant nebo kapustové karbanátky.

Režísérka Alice Nellis natáčí film Výlet v Blatnici

Natáčení filmu Výlet v Blatnici - vpravo Igore Bareš

Iva Janžurová s dcerou Theodorou Remundovou hraje ve filmu Výlet, který se natáčí v Blatnici

Iva Janžurová hraje v novém filmu Výlet režisérky Alice Nellis hlavní roli

Iva Janžurová hraje se svými dcerami Theodorou a Sabinou Remundovou ve filmu Výlet

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz