Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmový pirát se vykoupil, za Vratné lahve zaplatí statisíce

  12:12aktualizováno  12:12
Soud zastavil trestní stíhání dvou mužů, kteří čelili obvinění z nelegálního šíření českého filmu Vratné lahve. Jeden z nich se dohodl se společností Biograf Jan Svěrák na náhradě škody.

Fotografie z filmu Vratné lahve (2007) | foto: Falcon

Peněžní odškodnění nabídl muž, který podle žalobců umístil snímek na internet. "S jedním z nich došlo k uzavření dohody o náhradě škody," potvrdil režisér Jan Svěrák, podle něhož se výše odškodnění pohybuje v řádech statisíců korun.

Podmínky pro podmíněné zastavení stíhání splnil i druhý obviněný, který přímou škodu nezpůsobil. Podle policie rozšiřoval mezi svými známými kopii filmu, která byla určena pro potřeby ministerstva kultury.

"Bylo rozhodnuto o podmíněném zastavení trestního stíhání. Usnesení nabylo právní moci 11. července. Zkušební doba byla u obou obviněných stanovena na osmnáct měsíců," uvedla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Vanda Činková.

Žalobce oba muže vinil ze spáchání trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi.

Aby bylo možné trestní stíhání podmíněně zastavit, musí být podle Činkové splněno několik podmínek. Mezi ně patří například doznání a právě náhrada škody. Oba muži podle soudkyně navíc nad svým jednáním projevili lítost.

Podle trestního řádu lze podmíněně zastavit stíhání u trestných činů, u nichž trest nepřevyšuje pět let vězení. Právě tolik hrozilo muži, který film umístil na internet. Jeho spoluobviněnému mohl soud udělit až dvouletý trest vězení.

. Úspěšné Vratné lahve

Svěráci nasbírali ceny i diváky

Plakát k filmu Vratné lahveFilm Vratné lahve získal dva České lvy za režii a scénář. Lva za nejlepší režii získal Jan Svěrák, cenu za scénář jeho otec Zdeněk. Křišťálovou sošku si navíc tvůrci Vratných lahví odnesli i za divácky nejúspěšnější snímek loňského roku. Film loni v českých kinech zhlédlo přes 1,254 milionu diváků, tržby přesáhly 124 milionů korun. Vratné lahve obdržely také cenu za nejčastěji legálně stahovaný film z internetu v roce 2007.

Aby zůstalo trestní stíhání zastaveno, musí vést oba muži podle trestního řádu ve zkušební době řádný život. Pokud se tak nestane a například spáchají další trestný čin, soud vydá usnesení o pokračování stíhání, vysvětlila Činková.

Společnost Biograf Jan Svěrák nechala vyrobit kopii pro ministerstvo u firmy, jejíž technik si prý film odnesl domů. Podle policie si pak na svém počítači pořídil kopii, kterou údajně poskytl nejprve příbuzným, následně také kolegům v práci.

Podle policistů měla kopie nejvyšší možnou kvalitu, byla označena vodoznakem a upozorněním, že je určena pouze ministerstvu kultury a nesmí se kopírovat.

Podle spisu se od technika dostal film až k druhému muži, z okresu Praha-východ, který prý kopii umístil na internet. To podle policie potvrdila řada důkazů, které policisté nalezli při domovních prohlídkách v místě jeho trvalého bydliště a pracoviště.

Úniky filmových trháků na internet nejsou ojedinělé. Z filmů českých tvůrců byly v poslední době podobným způsobem šířeny například i snímky Medvídek Jana Hřebejka či Gympl Tomáše Vorla.

Značný mediální ohlas měl také případ mladíka, který si v kině natočil snímek Simpsonovi ve filmu a umístil jej na internet. V Česku se film totiž v distribuci objevil dříve než v ostatních zemích, česká premiéra dokonce předcházela uvedení filmu v USA.

Mladík byl nepravomocně odsouzen k devíti měsícům vězení s podmínkou na dva roky a povinnosti nahradit způsobenou ztrátu, kterou Bontonfilm vyčíslil na 5,5 milionu korun. Nakonec se ale "pirát" s distribuční společností dohodl na mimosoudním vyrovnání ve výši 150 tisíc korun. Také slíbil, že se bude účastnit preventivních akcí České protipirátské unie.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Najdete na iDNES.cz