Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSÁŘ: Svatební kýč i hláška „Smrdí ti z pusy, až se mi poblily uši“

  3:36aktualizováno  3:36
V kině už je hrají málokdy a je to škoda. Právě krátké animované předfilmy převyšují obě novinky týdne, k nimž jsou připojeny.

Svatba mezi citrony má dvě lákadla, Pierce Brosnana a romantiku italského pobřeží, kam se sjíždějí hosté chystaného obřadu. Na rozdíl od svého drásavého oscarového snímku Lepší svět tu dánská režisérka Susanne Bierová volí smířlivější tón s kýčovitými sklony, neboť matku nevěsty nechá projít těžkou nemocí i rozpadem manželství, než jí v citronovém sadu pošle do cesty šarmantního exhrdinu bondovek.

Mile obyčejný film se proplétá předsvatebními rituály, proslovy, napjatými vztahy a bizarními situacemi; nemá sžíravou trefnost Svatby v režii Roberta Altmana, ale nálada místa spolu s vtipem jej nesou lehce nad průměr.

Z filmu Raubíř Ralf

Z filmu Raubíř Ralf

Ovšem vedle předfilmu Tramvaj se drží krotce při zemi. Tolik šťavnatě nepokryté, a přitom výtvarně zábavné erotiky, kolik do sedmi minut sexuálních fantazií osamělé tramvajačky vetkla Michaela Pavlátová, se hned tak nevidí. Roztomilá hračka, která navzdory stylizaci některé pobuřuje více než přímé porno, se probojovala mezi deset finalistů v boji o Oscara za nejlepší krátký animovaný film.

Shodou okolností v téže desítce figuruje i druhý z animovaných předfilmů týdne, Papíry, jež natočil John Kahrs. A zase jde o miniromanci, jen ve srovnání s Tramvají méně provokativní a více lyrickou, okouzlující čistým černobílým provedením s jediným rudým vykřičníkem rtěnky neznámé krásky, již hledá otrok úřednických lejster.

Další premiéry

Z filmu Stmívání: Rozbřesk - 2. část

Z filmu Stmívání: Rozbřesk - 2. část

Stmívání: Ani popáté upíři neumějí hrát

V temnotě: Kdo se na filmvypraví, ví, že nejde za zábavou

Čisté potěšení trvá šest minut; pak přijde hlavní chod neboli animovaný celovečerní film Raubíř Ralf, a s ním ostrý sestup. Přinejmenším pro část publika.
Dětem totiž nevadí a první generaci počítačových her okouzluje nostalgií z počátků vlny. Jenže zároveň Raubíř Ralf navozuje sled pochybností. Jednak obehraným dětinským příběhem o "záporákovi", kterého naprogramovali k ničení, ačkoli by se tak rád stal kladným záchranářským hrdinou, jednak chabou estetickou výbavou videoher.

Ale hlavně film zosobňuje nejhlubší výchovné pokrytectví. Tváří se, že "surové a zlé" počítačové bojůvky odsuzuje, nicméně děti na plátně přímo a jejich vrstevníky v kinosále nepřímo vhání do heren, k úžasným akčním bitkám, o něž se přetahují, z jedné umělé říše do druhé, z temné válečné sci-fido růžové krajiny cukrátek. Pochopitelně ve 3D, které snad ještě nikdy nepůsobilo zbytečněji.

Pár zábavných prvků pro dospělé se najde, třeba žebráci z řad již zastaralých odpojených postaviček, skupinová terapie pro padouchy nebo lichotka krásce "Máš vysoké rozlišení". Ale dost rodičů asi vyvleče potomky z kina, sotva z úst rozkošné holčičky na plátně zazní - Smrdí ti z pusy, až se mi poblily uši!

Filmový glosář:
Tramvaj: 80 %
Papíry: 70 %
Svatba mezi citrony: 60 %
Raubíř Ralf: 30 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Najdete na iDNES.cz