Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mirka
a Tereza Spáčilovy - foto: Julie Fechterová (1 rok)

Portál iDNES.cz oslovil rodinný tandem filmových publicistek, Mirku a Terezu Spáčilovy, aby hodnotily hrané snímky v hlavní soutěži 43. Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.
Obě nezávisle na sobě sestavily své žebříčky, kdo si zaslouží vyhrát, a přidaly i krátké glosy.

Mirka SpáčilováMirka Spáčilová (MF DNES)

Festivalové glosy M. Spáčilové najdete ZDE
Tereza SpáčilováTereza Spáčilová (Nova)

Festivalové tipy T. Spáčilové najdete ZDE
1. Pátrání (Maďarsko)
Přesně typ filmu, který děsí ekumenickou porotu, neboť rozostřuje tradiční jasné hranice mezi dobrem a zlem. Ale zároveň příběh, jenž konečně prolomil unylou náladu soutěže, počínaje hned prvním obrazem přes originálního hrdinu z pitevny až k nádherné očistné sebeironii. Černá, a přece ve své podstatě humánní detektivka, která může z festivalu klidně přejít do běžných kin.
1. Pátrání (Maďarsko)
Filmařina jako čirá radost, přesně to je Pátrání. Film pečlivý ve stavbě, vynalézavý v propojení žánru, hravý v režii i ve scénáři. Navíc mrazivý, dojemný i vtipný zároveň. Že máme tu čest se skutečným originálem, pochopíme už pár vteřin po úvodních titulcích, a vzácný cit pro snesitelnou míru cynismu nás přenese i přes ta nejožehavější místa. Jednoznačný favorit.
2. Zajatec (Rusko)
Opravdu působivě natočené komorní drama v  akčních válečných kulisách. Sice vychází z modelové situace, ale zajímavě ji rozvíjí, navíc z plátna do sálu účinně přenáší tísnivost, krutost a pragmatickou věcnost armádních štvanic. Štěkot záměrně vydrážděné psí smečky mě možná bude ještě pár nocí budit ze sna.
2. Karamazovi (Česko)
Čistý tvar, který přitom snadno mohl sklouznout tam, kam neměl: převést na plátno divadelní představení, notabene nezapřeně, to je vždycky risk. Zelenka obstál na výbornou. Nejenže (opět) bez ztráty hvězdičky balancuje na hranici mystifikace a dokumentu. Drama z jeviště a mimo něj dokázal prolnout s takovou jistotou a naléhavostí, že pocítíme mrazení, i když jde vlastně o artistní záležitost.
3. Ukrutně šťastni (Dánsko)
Přesná westernová atmosféra zapadlého kraje, kam přichází cizí muž a naráží na hradbu posměchu, záhad, hrozeb a mlčení, dobře ladí k žánru krimi, neboť oním vetřelcem mezi domorodci je policista. Nechybí ani černý humor, ani hororový nádech psů baskervillských na blatech, nicméně  model příběhu i vyprávění budí dojem, že už to člověk někde někdy viděl.
3. Zajatec (Rusko)
Učebnicový příklad filmu o válce, kde o válku vlastně vůbec nejde. Filmu, který má sice působivé válečné kulisy, ale jinak se nestará ani o podstatu konfliktu, ani o jeho (ne)oprávněnost. To jediné, co dělá, je, že se dostává až na samou dřeň přestřelek, honiček a bojůvek, jejichž smyslu už rozumí jen posledních pár zakomplexovaných chlapů ve velení.
4. Šachta (Čína)
Vybraná lahůdka pro diváky, kteří milují dlouhé záběry, minimum dialogů a výtvarnou symboliku. Ostatním může trojice povídek o rodině z hornické oblasti připadat až "příliš umělecká", i když  se její náladě těžko ubrání. Nejde o sociální agitku, ale o předurčenost životního údělu, přijímaného s věcnou rezignací nebo za cenu čistě racionálního útěku bez touhy a bez lásky.
4. Děti noci (Česko)
Dva osamělí lidé, od kterých nejčastěji slyšíme větu "Dejte mi všichni pokoj!" a přitom touží přesně po opaku, to jsou Děti noci. Je až obdivuhodné, s jakou lehkostí a samozřejmostí dokáže Michaela Pavlátová předat emoce, kterými by jiný filmař ždímal divákovy kapesníky. Její film je provokativní i křehký zároveň a přestože se v něm najdou místa, která drží jen atmosféra a obdivuhodně vybalancované herecké výkony, tah do samého konce neztratí. A i na ten kapesníček dojde.
5. Děti noci (Česko)
Něžná, nevtíravá, pocitově i náladově přesná, jímavá, ale nikoli sentimentální romance dvou ztracených nočňátek, kterou umocňují skvělí Martha Issová a Jiří Mádl v hlavních rolích. Pro někoho možná až příliš minimalistická a pro drsné muže příliš "holčičí" záležitost, ale v každém případě nedělá Česku na mezinárodní půdě ostudu. Mezi favority určitě patří.
5. Ukrutně šťastni (Dánsko)
Tísnivá ponurost, černý humor, ba i detektivní zápletka, to vše se severským filmařům osvědčilo už v loňské soutěži. Proč to nezopakovat? Třeba proto, že stylová vybroušenost není samospasitelná. Řemeslně se ztracenecké krimidrama z Jutského poloostrova vydařilo: umně prolíná westernové prvky s hororovými a fotogenické obrazy pustin spolehlivě hypnotizují. I když ale zápletka čerpá ze skutečné události, výsledku to na originalitě nepřidá. Cizinec na útěku před sebou samým... Kolikátý už?
6. Karamazovi (Česko)
Originální obsah i forma snímku vyniká v soutěži ještě víc než v běžné distribuci: ničemu a nikomu se tu nepodobá. Strhující divadelní představení se na festival hodí svou artovou stylizací a dokonce i trochu přilepená paralela s osobní tragédií náhodného polského diváka vyznívá v konkurenci mnohem krkolomnějších zápletek o třídu přirozeněji.
6. Šachta (Čína)
Racionálnější divák může Šachtu vnímat jako cennou  sondu do neutěšeného života čínských horníků, citlivější pak jako metaforu plnou náznaků a symbolů. Ať tak či onak, jedno je jisté: nudit se nebude žádný z nich. Tedy přistoupí-li na odlišné vyprávěcí tempo, které těží z fotogenie obrazů a minima slov.
7. Dr. Alemán (Německo)
Variace na Posledního skotského krále přivádí romantického mladého lékaře plného ideálů do země plné násilí, kde místo banálních operací slepého střeva na moderní klinice vyndává raněným kulky v podmínkách příbuzným lazaretu. Žánrově trochu neurovnaný příběh, ale nelze mu upřít silnou dávku autenticity, plynoucí z natáčení v Kolumbii s tamními herci i neherci.
7. Ranní ptáče dál doskáče (Itálie)
Na první pohled spíše nenápadný snímek může být příslovečným černým koněm soutěže. Půdorys komedie, potažmo ironie, s níž hlavní hrdina, začínající rozhlasový moderátor, vypráví svůj příběh, může vyvolávat dojem, že tady zas tak o moc nejde. Ale opak je pravdou. Ani se nenadějeme a z kluka plného mladického nadšení se stává oběť vlastní závislosti. Do toho atmosféra osmdesátých let, bizarní prostředí dostihových sázek, chytlavá muzika, elegantní vypravěčské tempo... V jednoduchosti je síla.
8. Ranní ptáče dál doskáče (Itálie)
Příběh hráčské vášně ničící slibnou kariéru rozhlasového moderátora je zajímavý především tím, že vychází ze skutečného případu a že mladičkého hrdinu zatáhne do světa krkolomných sázek jeho vlastní žoviální šéf. Sympatie budí civilní hrdina a také mladistvá muzika, která díky prostředí rádia vstupuje do děje zcela přirozeně, ale vypravěčská forma včetně osobního komentáře nepřináší nic převratného.
8. Dr. Alemán (Německo)
Příznivci House ocení hlavně lékařský humor, který v příběhu doktůrka hozeného do vody snad ani nemohl chybět, ostatní opravdovost, jež z divokých kolumbijských scenérií prýští v až překvapivě křišťálové podobě. Žánr se nám, pravda, občas trochu ztrácí, ale bývá i hůř.
9. Kytara (USA)
Saffron Burrowsová v hlavní roli ženy, která s vědomím blízké smrti změní svůj život od základu, se může poprat o cenu pro nejlepší herečku, na režijní debut je snímek i vcelku zrale natočený. Ale originální začátek líčící posedlost marnotratných nákupů postupně vystřídají tuctovější motivy, nejprve nová očistná setkání s novými lidmi a nakonec i pohádkové rozhřešení.
9. Kytara (USA)
Jako režisérka bude Amy Redford zcela jistě talentovaná: způsob, jakým dokáže prodat stokrát prodané, je originální a svěží. Talentovaná je i Saffron Burrows v hlavní roli: její hrdinka umí být dojemně šílená a sympaticky (ne)pochopitelná. Škoda, že totéž nelze říct i o scénáři, který servíruje jedno klišé za druhým.
10. Za sklem (Chorvatsko)
Typ komorního dramatu vztahů, ale překvapivě nervní, prudce tepající obraz štvance moderního životného stylu, který místo radikálního řezu ve svém životě vybuchuje agresivitou, zraňuje a je zraňován. Sice žádné objevování Ameriky, ale zajímavá směs civilizačního modelu a prudkého temperamentu, jaký hrdinu odlišuje od obdobných francouzských kolegů.
10. Vzdálená chvění (Belgie, Francie)
Nebýt toho, že se Manuel Poutte vydal točit do Afriky, dívali bychom se na tradiční dusné psychodrama plné prázdných gest a vyšinutých vztahů. Střet kultur a exotické scenérie, jejichž autentičnost ještě podpořila účast senegalských neherců, nicméně klišé posunuje o stupínek výš. Kdyby se z kulis stalo téma, kdyby si své tužby vyříkávali ti, co normálně jen stafážují v pozadí, byl by to skutečně ten "jiný film o Africe", o kterém snil režisér. Takhle zůstává jen u vztahové cestománie.
11. Vzdálená chvění (Belgie, Francie)
Zajímavá vztahová road movie, která na rozdíl od podobných příběhů konečně vyšla z městských kulis. Příběh Senegalce a cizinců, které doprovází na plavbě k posvátným územím kmene, sice nezapře trochu umělou konstrukci, ale šikovně propojuje napětí plynoucí z vnějšího ohrožení na dobrodružné výpravě s dusným napětím mezi lidmi - včetně erotického.
11. Skoro celá pravda (Francie)
Apartní společnost, sklenka šampaňského uprostřed dne. Emancipovaná žena, co si nevzpomene na výročí svatby, ale vysílací termíny zná nazpaměť. A hlavně vztahy, vztahy a zase vztahy. Kdo by nepoznal francouzský film? Nicméně pozor: "francouzský film" není nadávka. A přestože Čechům, již nevěru řeší spíš ostrým řezem než sofistikovaným filozofováním, může tahle hra na malé a velké lži přijít odtažitá, režisér je umí vtáhnout dovnitř. Stačí málo: jazz, situační komika a talent Karin Briard.
12. Záminky (Španělsko)
Další z četných, vypravěčsky televizních studií partnerských vztahů zasazených do výlučného prostředí. Má jen o chlup temperamentnější hrdinku, divadelní režisérku, jejíž přepjatost tvoří křiklavý kontrast s poklidnou pomíjivou marností léčebny seniorů, kde pracuje její manžel a oddaná nesobecká sestřička, hrdinčin protipól.
12. Za sklem (Chorvatsko)
Zatímco hrdinové francouzského filmu se na dopravní zácpy a stres hlavně vymlouvají, ti z Chorvatska se v nich doopravdy čílí. A pěkně zhurta, jsme přece na Balkáně. Půdorys stejný: problémy doma, v práci, uvnitř hlavy, jen pojetí se značně liší. Nervní drama, ze kterého vnímavější divák maně dostává tik, má v sobě spoustu nevybité energie, a tepe do nás do poslední chvíle. Tepat je ale někdy snadnější než lehce poklepat.
13. Fotograf (Indonésie)
Film o zvláštním přátelství, které se zrodí mezi umírajícím fotografem a jeho podnájemnicí, mladou  prostitutkou, má díky hrdinově profesi i dějišti v čínské čtvrti indonéské metropole zajímavou obrazovou stránku. Nicméně citové a sociální motivy včetně matky-samoživitelky, která se zadluží svému pasákovi a střádá na operaci babičky, z evropského pohledu zavánějí telenovelou.
13. Fotograf (Indonésie)
Obrazově podmanivé, ale jinak v ničem překvapivé drama se sociálním akcentem má atraktivní hrdinku a velké ambice. Zatímco prvně jmenované funguje, touha vnutit divákovi dojem, že kromě žánrových obrázků z chudinské čtvrti Jakarty sleduje drama se symbolickým přesahem, zůstává nenaplněna. Atraktivní hrdinka deklamuje jako v telenovele a vyprávění drhne.
14. Skoro celá pravda (Francie)
I kdyby vypadl zvuk i obraz, člověk by poznal typicky francouzský film o vztazích a jejich propletencích v takzvaně lepší společnosti. Patří k ní uštvaná televizní moderátorka, která má zvládat rodinu, boj o kariéru i ozvěny minulého vztahu, dále hrdinové z akademické půdy i lásky homosexuálů. Plus trocha jazzu. Vytříbená studie citů a pacitů, místy vtipné, ale ne závratné.
14. Záminky (Španelsko)
Jako televizní inscenace by možná vyčnívaly, plátno je nicméně pro záminky příliš velké sousto.  Ať se v nich lomí rukama a křičí sebevíc, na diváka se zoufalství z citové nicoty tří osamělých duší nepřenese. Dokonce ani originální nápad postavit proti sobě expresivitu divadelní scény a rezignované bezčasí geriatrického centra účel nesplní.

Najdete na iDNES.cz