Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Itálie kritizuje „benátský“ film o ženě, která ukojila touhu krucifixem

  16:10aktualizováno  16:10
Benátky (Od spolupracovnice MF DNES) - Přesně jak předpověděl Alberto Barbera, umělecký ředitel 69. festivalu v Benátkách: na plátnech se doposud střídají filmy nejrůznějšího typu.

Od dramat mileneckých dvojic, jejichž vášni v ruské Zradě se nedalo příliš věřit, přes senzacechtivost médií ve francouzské Superstar, jejíž hrdina se stane hvězdou proti své vůli, až po studii extrémního propadnutí náboženské víře ve filmu Ulricha Seidla nazvaném Ráj: Víra. 

Druhá část triptychu rakouského režiséra, ohlášeného již na festivalu v Cannes první studií hledání ráje v tělesné lásce Ráj: Láska, se stala v Benátkách předmětem bouřlivých diskusí. Zejména kvůli scéně, v níž pobožná hrdinka v rozrušení nad výjevem orgií, jichž byla nechtěným svědkem, sejme ze zdi kříž s Ježíšem Kristem a v záchvatu splynutí spirituální touhy s fyzickou si jej zasune – řekněme pod přikrývky.

Z filmu Paradies: Liebe (Ráj: Láska) režiséra Ulricha Seidla
Z filmu Paradies: Liebe (Ráj: Láska) režiséra Ulricha Seidla

Z kontroverzního filmu Ráj: Láska, který budí pozdvižení na světových filmových přehlídkách

Není divu, že v katolické Itálii se Seidl dočkal obvinění z rouhání, ale tvůrce odmítá, že by chtěl filmem pošpinit církev. Ostatně vše, co kontroverzní scéně předchází, jen dokazuje, že se režisér snažil předvést, kam až může vést slepá oddanost víře. Oddanost, která nejenže vše lidské odmítá jako hřích, ale může člověka připravit také o jeho schopnost soucítění.

Hrdinka totiž nemá ani špetku soucitu se svým ochrnutým manželem, jemuž v zášti odebere kolečkové křeslo a nechá ho plazit se po bytě. Přitom nejde o primitivní ženu, pracuje u rentgenu, ale všechen svůj volný čas tráví na modlitbách, vyznává lásku obrazu Ježíše a putuje po cizích obydlích, kde se pokouší obracet lidi na víru. Právě tato dokonale natočená pouť s vpády do soukromí bližních je ukázkou mistrovství režiséra i hlavní představitelky: Maria Hofstättererová patří k vážným kandidátkám na cenu za nejlepší ženský herecký výkon.

Francouzská herečka Carole Combes pózuje u příležitosti uvedení filmu

Francouzská herečka Carole Combesová pózuje u příležitosti uvedení filmu Apres mai na 69. festivalu v Benátkách.

Třebaže Seidl až zbytečně opakuje některé záběry, jeho Ráj: Víra se zařadil zatím k nejpozoruhodnějším dílům letošní soutěže. Filmařským stylem jej však předčil netrpělivě očekávaný Mistr, americký snímek režiséra Paula Thomase Andersona s vynikajícími herci, jimž kralují Philip Seymour Hoffman a Joaquin Phoenix. I v Mistrovi se hovoří o slepé víře, zde hlásané obratným demagogem, který dokáže manipulovat svými bližními a vytvářet sekty, jež mívají právě ve Spojených státech značný veřejný vliv.

Fotogalerie

Více z aktuálnosti a společenské platnosti tématu než z jeho vyjádření filmovými prostředky čerpá svůj ohlas další americký film Za každou cenu, který natočil jeden ze slibných režisérů Ramin Bahrani. Jeho dosavadní snímky vyráběné ve skromných podmínkách sklízely úspěchy na festivalech, ale tentokrát ani Dennis Quaid v roli farmáře rozšiřujícího své impérium, ani Zac Efron coby jeho vzpurný syn nevytvořili skutečně silné charaktery. Ovšem návštěva mladšího z nich, hrdiny teeangerovské série Muzikál ze střední, se v Benátkách stala událostí pro hercovy četné fanynky.

Mužská část festivalového obecenstva si zamilovala krásky naopak zcela neznámé. Mladá režisérka Haifaa Al-Mansour přivezla první film ze Saúdské Arábie, svůj debut Wadjda, v němž dívenka sní o jízdním kole. Její představitelka Reem Abdullah je skutečně okouzlující, ale také talentovaná a snímek se v druhé soutěži zvané Horizonty stal opravdovým zážitkem, protože odhaluje zcela nový svět. Jeho reálie i pocitovou atmosféru dokáže vyjádřit ne snad rafinovaně, ale neobyčejně věrně.

Svádí režisérku

Do sobotního vyhlášení vítězů připravuje festival ještě mnohá překvapení, doufejme, že příjemná. Hodně se čeká od novinek tak uznávaných filmařů, jakými jsou třeba Terrence Malick nebo Takeši Kitano. Mimo soutěž diváci objevují snímky s úsměvnějším nádechem. Patří k nim například francouzská komedie Cherchez Hortense, kterou natočil Pascal Bonitzer. V Benátkách ji doprovodila hvězdná představitelka hlavní role Kristin Scott Thomasová: hraje divadelní režisérku, která právě studuje Čechovovu hru a jeden z herců inscenace ji začíná svádět. Hned po festivalové premiéře film vstoupí do belgických a francouzských kin.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Najdete na iDNES.cz