Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O benátského Zlatého lva svede boj Pán s Vášní

  12:31aktualizováno  12:31
Na známém ostrově Lido v Benátkách začíná ve středu prestižní mezinárodní filmový festival, který je nejstarší kinematografickou přehlídkou na světě. O Zlatého lva, hlavní cenu filmového klání, bude do 8. září soupeřit 18 snímků. Češi v soutěži zastoupeni nejsou.

Z filmu Passion (Vášeň) | foto: PR

Z filmu The Master (Pán)

Z filmu The Master (Pán)

Za favorita soutěže o Zlatého lva je považováno americké drama The Master (Pán) režiséra Paula Thomase Andersona, který se proslavil mimo jiné snímkem Magnolia. Utká se například s britsko-americkým dramatem At Any Price (Za každou cenu) režiséra Ramina Bahraniho. Americký režisér Brian De Palma představí thriller Passion (Vášeň) o pomstě mladé ženy, které její šéf ukradne nápady.

O vítězném snímku bude rozhodovat porota, v jejímž čele zasedne americký režisér Michael Mann, známý u českých diváků svými filmy Veřejní nepřátelé (2009) nebo Miami Vice (2006). V porotě bude například Mannův izraelský kolega Ari Folman nebo argentinský režisér Pablo Trapero.

Cílem festivalu je podpořit kinematografii a zvýšit povědomí o všech jejích aspektech, tedy formy umění, zábavy i průmyslu. Součástí přehlídky je také řada historických filmových ohlédnutí a uctění významných osobností za jejich přínos do historie filmu.

Francisco Rosi

Francisco Rosi

Zlatého lva za celoživotní dílo převezme italský režisér Francesco Rosi, který se podepsal pod filmy jako Ruce nad městem (1963), za nějž v Benátkách získal Zlatého lva v roce 1963, nebo Zapomenout na Palermo (1990). Zvláštní cenu sponzora festivalu převezme americký režisér a scénárista Michael Cimino. Ciminův western Nebeská brána (1980) se na festivalu objeví v sekci zrestaurované klasiky. Za Lovce jelenů (1978) si odnesl Oscara v kategorii nejlepší film a nejlepší režie.

Benátský festival si nenechá ujít řada hvězd stříbrného plátna jako jsou Robert Redford nebo britská herečka Julie Christie.

Kromě hlavní soutěžní kategorie filmů se mohou diváci těšit na několik tematických sekcí. Jednou z nich je Orizzonti (Horizonty), která je zaměřena na nové trendy světové kinematografie, nebo Venice Classics (Benátská klasika) s výběrem zrestaurovaných filmů a dokumentárních snímků. V té mohou návštěvníci zhlédnout například mysteriózní drama Fanny a Alexandr legendárního švédského režiséra Ingmara Bergmana.

Divácky populární je také nesoutěžní kategorie. V rámci ní bude promítnuto drama francouzského režiséra Jean-Pierra Amérise s názvem L'Homme qui rit (Muž, který se směje). Snímek vznikl ve francouzsko-české koprodukci.

Režisérka Věra Chytilová

Režisérka Věra Chytilová

V sekci retrospektivních ohlédnutí s názvem 80! na diváky čeká dvojice československých snímků. Prvním z nich je krátkometrážní dokument Zablácené město (1963) Václava Táborského o často absurdní politice výstavby v Československu 60. let a druhým pak drama Pytel blech (1962) Věry Chytilové.

Mezi držiteli Zlatých lvů je řada slavných osobností světového filmu jako Akira Kurosawa, Michelangelo Antonioni či Luis Buňuel. Československá kinematografie slavila úspěch na 2. ročníku v roce 1934, kdy tehdejší cenu Pohár města Benátek za nejlepší režii získaly snímky Řeka (Josef Rovenský), Extáze (Gustav Machatý), Bouře nad Tatrami (Tomáš Trnka) a Zem spieva (Karol Plicka).

Hlavní cena festivalu byla Československu udělena jen jednou, a to v roce 1947 snímku Karla Steklého Siréna. Zatím naposledy získala v roce 1998 mimořádnou nestatutární cenu poroty Věra Chytilová za film Pasti, pasti, pastičky. V roce 1958 jen o jediný hlas poroty unikla hlavní cena za herecký výkon Jiřině Šejbalové ve filmu Vlčí jáma. Cenu tehdy získala Sophia Lorenová.

Benátský festival je jedním z nejprestižnějších filmových svátků a spolu s přehlídkami v Berlíně a Cannes se řadí do takzvané "svaté trojice" festivalových měst. Historie festivalu se začala psát před 80 lety, letošní ročník ale kvůli druhé světové válce a jiným přerušením nese pořadové číslo 69.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz