Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O benátského Zlatého lva svede boj Pán s Vášní

  12:31aktualizováno  12:31
Na známém ostrově Lido v Benátkách začíná ve středu prestižní mezinárodní filmový festival, který je nejstarší kinematografickou přehlídkou na světě. O Zlatého lva, hlavní cenu filmového klání, bude do 8. září soupeřit 18 snímků. Češi v soutěži zastoupeni nejsou.

Z filmu Passion (Vášeň) | foto: PR

Z filmu The Master (Pán)

Z filmu The Master (Pán)

Za favorita soutěže o Zlatého lva je považováno americké drama The Master (Pán) režiséra Paula Thomase Andersona, který se proslavil mimo jiné snímkem Magnolia. Utká se například s britsko-americkým dramatem At Any Price (Za každou cenu) režiséra Ramina Bahraniho. Americký režisér Brian De Palma představí thriller Passion (Vášeň) o pomstě mladé ženy, které její šéf ukradne nápady.

O vítězném snímku bude rozhodovat porota, v jejímž čele zasedne americký režisér Michael Mann, známý u českých diváků svými filmy Veřejní nepřátelé (2009) nebo Miami Vice (2006). V porotě bude například Mannův izraelský kolega Ari Folman nebo argentinský režisér Pablo Trapero.

Cílem festivalu je podpořit kinematografii a zvýšit povědomí o všech jejích aspektech, tedy formy umění, zábavy i průmyslu. Součástí přehlídky je také řada historických filmových ohlédnutí a uctění významných osobností za jejich přínos do historie filmu.

Francisco Rosi

Francisco Rosi

Zlatého lva za celoživotní dílo převezme italský režisér Francesco Rosi, který se podepsal pod filmy jako Ruce nad městem (1963), za nějž v Benátkách získal Zlatého lva v roce 1963, nebo Zapomenout na Palermo (1990). Zvláštní cenu sponzora festivalu převezme americký režisér a scénárista Michael Cimino. Ciminův western Nebeská brána (1980) se na festivalu objeví v sekci zrestaurované klasiky. Za Lovce jelenů (1978) si odnesl Oscara v kategorii nejlepší film a nejlepší režie.

Benátský festival si nenechá ujít řada hvězd stříbrného plátna jako jsou Robert Redford nebo britská herečka Julie Christie.

Kromě hlavní soutěžní kategorie filmů se mohou diváci těšit na několik tematických sekcí. Jednou z nich je Orizzonti (Horizonty), která je zaměřena na nové trendy světové kinematografie, nebo Venice Classics (Benátská klasika) s výběrem zrestaurovaných filmů a dokumentárních snímků. V té mohou návštěvníci zhlédnout například mysteriózní drama Fanny a Alexandr legendárního švédského režiséra Ingmara Bergmana.

Divácky populární je také nesoutěžní kategorie. V rámci ní bude promítnuto drama francouzského režiséra Jean-Pierra Amérise s názvem L'Homme qui rit (Muž, který se směje). Snímek vznikl ve francouzsko-české koprodukci.

Režisérka Věra Chytilová

Režisérka Věra Chytilová

V sekci retrospektivních ohlédnutí s názvem 80! na diváky čeká dvojice československých snímků. Prvním z nich je krátkometrážní dokument Zablácené město (1963) Václava Táborského o často absurdní politice výstavby v Československu 60. let a druhým pak drama Pytel blech (1962) Věry Chytilové.

Mezi držiteli Zlatých lvů je řada slavných osobností světového filmu jako Akira Kurosawa, Michelangelo Antonioni či Luis Buňuel. Československá kinematografie slavila úspěch na 2. ročníku v roce 1934, kdy tehdejší cenu Pohár města Benátek za nejlepší režii získaly snímky Řeka (Josef Rovenský), Extáze (Gustav Machatý), Bouře nad Tatrami (Tomáš Trnka) a Zem spieva (Karol Plicka).

Hlavní cena festivalu byla Československu udělena jen jednou, a to v roce 1947 snímku Karla Steklého Siréna. Zatím naposledy získala v roce 1998 mimořádnou nestatutární cenu poroty Věra Chytilová za film Pasti, pasti, pastičky. V roce 1958 jen o jediný hlas poroty unikla hlavní cena za herecký výkon Jiřině Šejbalové ve filmu Vlčí jáma. Cenu tehdy získala Sophia Lorenová.

Benátský festival je jedním z nejprestižnějších filmových svátků a spolu s přehlídkami v Berlíně a Cannes se řadí do takzvané "svaté trojice" festivalových měst. Historie festivalu se začala psát před 80 lety, letošní ročník ale kvůli druhé světové válce a jiným přerušením nese pořadové číslo 69.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Z Kryštůfka Robina vyroste udřený otec rodiny Ewan McGregor

Z filmu Kryštůfek Robin

Pod názvem Kryštůfek Robin vstoupí do kin 23. srpna nová variace slavného příběhu o přátelství chlapce s plyšovým...

RECENZE: Jiří Menzel v Tlumočníkovi předává hlavní roli do Vídně

Hrdinové filmu Tlumočník

Světová premiéra na festivalu Berlinale provázená poctou Jiřímu Menzelovi vtiskla snímku Tlumočník nádech...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz