Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmoví básníci se znovu vrátili

  10:53aktualizováno  10:53
Dvě pražská kina, v nichž se včera konala premiéra pátého dílu Básníků, fungovala zároveň jako "stanice první pomoci". Z kapaček tekla griotka a asistovaly sestřičky. Mezi hosty byl režisér a scenárista, ale i Pavel Kříž, Tereza Brodská, David Matásek a Michaela Badinková.
Podívejte se do fotogalerie a na videoukázku z filmu.

Premiéry se zúčastnili také Josef Somr, Jana Hlaváčová, Oldřich Navrátil a Eva Jeníčková. Ta v předchozích dílech ztvárnila Vendulku utěšitelku - nyní hraje náměstkyni ministra zdravotnictví a kvůli premiéře přijela až z Ameriky, kde žije.

Bude šestý díl?
Teprve včera se konala premiéra pátého dílu filmových básníků Jak básníci neztrácejí naději a už se mluví o dalším pokračování. Režisér Dušan Klein ho nazval Jak básníci přicházejí o všechno a Pavel Kříž přiznal, že roli básníka Šafránka by zase vzal. 

V pátém díle, v němž jsou v naději všichni včetně Štěpánovy lásky Zrzečky, se snad nejlépe vede funebrákovi Písaříkovi v podání Pavla Zedníčka. Jeho hvězda bude podle Kleina stoupat i v šestém díle, který se bude odehrávat v roce 2022.

"Písařík se stane premiérem a první co udělá bude, že změní státní symbol. Namísto lva bude pohřební vůz a heslo ´pravda zvítězí´ nahradí ´umírat s úsměvem´," prohlásil Dušan Klein na projekci pro novináře a to už všichni věděli, že režisér o příštím pokračování jen vtipkoval.

"Kdyby to bylo přesně takhle, určitě bych v tom hrál," nepochyboval ani na chvíli Pavel Kříž, který si naopak svou účast na pátém díle rozmýšlel.

"Bál jsem se, abych nemusel předstírat mladíka," vysvětlil. Kříž nebyl nadšený ani z toho, že musel tentokrát i zpívat.  Duet pro něj a Zrzečku - Michaelu Badinkovou - složil Jaroslav Uhlíř.

"Říkal jsem, že to zkusíme, ale ať je v záloze připraven zpěvák. Nemyslím si, že je to zpěv, co předvádím, spíš mluvení do hudby, nahoru a dolů. Ale jsem rád, že jsem to zkusil," tvrdil sebekriticky.

Recenzi k filmu najdete ZDE.

David Matásek alias Kendy přijal roli v pátém díle bez zaváhání. Ráda se k roli Superpopelky Ute vrátila i Tereza Brodská. "Jen se mi ten vztah se Štěpánem zdál zpočátku hodně krutý," přiznala a scenárista Ladislav Pecháček její prosbě vyhověl.

"Nevěděl jsem chvíli co s tím. Klidně bych v dialozích byl ještě tvrdší. Pak mě napadlo prohodit oběma v jedné scéně dialogy a náhle dostal jejich vztah laskavější směr."

Společně s filmem přichází na trh soundtrack i knížka Ladislava Pecháčka. Ta je, stejně jako film, ilustrovaná Adolfem Bornem. Produkce básníků v čele s Miloslavem Šmídmajerem, který si ve filmu zahrál zákazníka, jenž si přijde do lekárny pro Panadol, pustila v neděli do kin 35 kopií, včetně jedné s anglickými titulky. "Budeme spokojeni, když film uvidí tři sta tisíc diváků," řekli novinářům. Předchozí díly básnické série vidělo jen v kinech na 5,5 milionu diváků, další miliony je sledovaly na televizní obrazovce.

A jak dál pokračuje šestý díl ve fantazii Dušana Kleina? Záchranná služba je zrušena, protože platí: Zachraň se jak můžeš!" Štěpán je bez práce. Z domova ho vyhodí Zrzečka, která skončí v lesbickém vztahu s Ute.

Ze Šafránka je bezdomovec žijící na Hlavním nádraží. Tam ho najde jeho už dvacetiletý syn a zaplatí mu domov důchodců. Štěpán si přivydělává básněmi pro cestující ve vlaku, ale je ztlučen nespokojenou romskou většinou.

Kendy se stává 156. ředitelem České televize. Přežije defenstraci diváků, ale přijde o místo. Štěpán a Kendy se setkají v domově důchodců. Chtějí vzpomínat, ale mají sklerózu a na nic si nevzpomenou...

"Říkal jsem, že by oba mohli skončit v domově důchodců a že scénář napíšu a za čas ho někdo v mém stole objeví a natočí," usmíval se Pecháček, který už díky pátému dílu jakž takž ovládá mobilní telefon i elektronickou poštu. Pak vážně dodal: "Myslím, že se k básníkům už nevrátíme."

Dušan Klein si zapaluje dýmku před jedním z pohovorů.

Režisér Dušan Klein hovoří s Danou Morávkovou.

Vítězka konkurzu na hlavní roli ve filmu Jak básníci neztrácejí naději Michaela Badinková.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději. Na snímku je představitelka nové "Štěpánovi" lásky Michaela Badinková, Jaroslav Uhlíř a Pavel Kříž.

Michaela Badinková a Pavel Kříž při natáčení snímku Jak básníci neztrácejí naději.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

Režisér Dušan Klein názorně vysvětluje Kendymu alias Davidu Matáskovi, jaká je jeho představa realizace jedné ze scén filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Ani vztah Štěpána se Superpopelkou Ute, jinak majitelkou lékárny U Černé Madony a dalších čtyř lékáren, není nijak dokonalý. Nevzali se a léty jejich vztah zevšedněl a zešedivěl…

V pátém díle básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

Režisér Dušan Klein při natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Pavel Kříž

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Lenka Kořínková po návratu z emigrace udivila knihami o výživě a zdravém vaření. Napsala a vydala jich pět; byly velice populární a hodně žen se podle nich řídilo.

J. Loučím, kameraman Beńa, producent M. Šmídmajer a Adrina Sklenaříková.

Pavel Kříž na náměstí v Mělníku při natáčení upoutávky na 5. díl ságy o Básnících.

Pavel Kříž a David Matásek na tiskové konferenci k filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Režisér Dušan Klein, Pavel Kříž a David Matásek na tiskové konferenci k filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Režisér "básníků" Dušan Klein se svou pověstnou dýmkou.

Tisková konference k filmu Jak básníci neztrácejí naději. (16.1. 2004)

Dušan Klein a Pavel Kříž na tiskové konferenci k filmu Jak básníci neztrácejí naději. (16.1. 2004)

Tereza Brodská a Michaela Badinková na tiskové konferenci k filmu Jak básníci neztrácejí naději. (16.1. 2004)

Dušan Klein a Pavel Kříž na tiskové konferenci k pátému dílu filmových básníků. (16.1. 2004)

Ladislav Pecháček a Dušan Klein na tiskové konferenci filmu Jak básníci neztrácejí naději. (16.1. 2004)

Scénárista Ladislav Pecháček a režisér Dušan Klein na tiskové konferenci k filmu Jak básníci neztrácejí naději. 16.1. 2004)

Tisková konference k filmu Jak básníci neztrácejí naději. Zleva: Tereza Brodská (Ute), Ladislav Pecháček (scenárista), Michaela Badinková (Zrzka). (16.1. 2004)

Herečka Michaela Badinková a autor hudby Jaroslav Uhlíř na tiskové konferenci k filmu Jak básníci neztrácejí naději. (16.1. 2004)

Pavel Kříž a David Matásek, alias Štěpán Šafránek a Kendy na tiskové konferenci k filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Režisér Dušan Klein přichází na premiérů svého pátého dílů o básnících. (18.1. 2004)

Herec Pavel Kříž, alias Štěpán Šafránek, přichází na premiéru pátého dílu filmu o básnících.(18.1. 2004)

Eva Jeníčková, neboli Vendulka "utěšitelka" přichází na premiéru pátého dílu filmové ságy o básnících.(18.1. 2004)

Michaela Badinková hraje v pátém díle o básnících Štěpánovu lásku Zrzečku. Za ní přichází na premiéru filmu David Matásek - Kendy. (18.1. 2004)

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Hana Vagnerová a Adam Mišík ve filmu Bajkeři
RECENZE: Výchovní Bajkeři mají blíž k Vinařům než k Snowboarďákům

Fakt, že Snowboarďáci byli jen jedni, platí po premiéře filmu Bajkeři dvojnásob. Nová komedie o teenagerech totiž neví, koho má bavit.  celý článek

Upoutávka k seriálu Až po uši 2
VIDEO: Hřebejkův seriál Až po uši 2 se vydá na horské svahy

Všichni se hledají – a občas se najdou v cizí posteli, prozrazuje druhá série komediálního seriálu Jana Hřebejka Až po uši, který nasadí HBO 12. listopadu....  celý článek

Viola Zinková a Petr Svárovský ve filmu Letní pohádka (1984)
Zemřela herečka Viola Zinková, babička ze Zdivočelé země

Ve věku 92 let zemřela herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana. ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Působila v někdejším...  celý článek

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.