Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmové Vary tleskaly De Nirovi, na Topolánka pískaly

  20:52aktualizováno  23:39
V Karlových Varech naostro vypukl 43. ročník mezinárodního filmového festivalu. Největší hvězdou slavnostního zahájení je slavný americký herec Robert de Niro.

43. MFFKV - Robert de Niro s Křišťálovým globem za dopovodu manželky pózuje fotografům - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (4. července 2008) | foto: MF DNES

Jako by počasí vědělo, že karlovarský festival má velký den. Když na koberec, který byl letos zelený, začali z limuzín vystupovat první hosté, rozhodlo se definitivně ukázat přívětivou tvář a davy fanoušků, kteří na své idoly čekaly více než dvě hodiny, mohly s úlevou schovat deštníky.  

Předskokany hlavních hvězd večera se staly české celebrity. Nejprve si s moderátorskou dvojicí Pokorný - Ondráček popovídal herec Pavel Zedníček, který zavzpomínal, jak s ním Jiří Bartoška při jejich první společné návštěvě festivalu odmítl sdílet společný pokoj. "Nebýt toho, mohl jsem se dnes chlubit, že jsem spal s prezidentem."

Velký aplaus sklidil i druhý český herec Jiří Macháček. Z davu se ozývalo nadšené "Jirka je nejlepší" a dobře naladěný bavič za to neváhal publikum pozvat na oslavu svých víkendových narozenin. "Jsem tady pro vás a budu vám to opakovat každý den, dokud festival neskončí," rozloučil se.

Nejen De Niro, ale i Mueller-Stahl. A politici
43. MFFKV - Robert De Niro s manželkouZlatým hřebem tradičních festivalových příjezdů byl hollywoodský bard, herec, režisér a producent Robert De Niro. Před hotel Thermal přijel s manželkou, ochotně zapózoval fotografům, ale slovy šetřil - patrně si už v tu chvíli sumíroval, co řekne publiku ve velkém sále Thermalu, kde měl za několik málo minut převzít cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Vedle De Nira přivítal prezident festivalu Jiří Bartoška a jeho pravá ruka programová ředitelka Eva Zaoralová ještě jednoho vzácného hosta, herce, režiséra a výtvarníka Armina Muellera-Stahla. Ten se do Varů vrací po jedenácti letech a na programu má i vernisáž výstavy vlastních výtvarných děl.

43. MFFKV - Mirek Topolánek a Lucie TalmanováVelký večer si nenechaly ujít ani špičky české politiky, těm už se nicméně tak vřelého přijetí nedostalo: premiér Mirek Topolánek s partnerkou Lucií Talmanovou si dokonce museli vyslechnout i krátký pískot. V Karlových Varech je však v těchto dnech na prvním místě film, a fanoušci, kteří zaplnili celé prostranství před hotelem Thermal, to dávali organizátorům najevo s dostatečnou vřelostí až do konce.

Úvodní show na dětském hřišti
De Niro si musel na slavnostním zahájení, když z rukou jeho prezidenta Jiřího Bartošky přebíral Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, připadat jako na dětském hřišti.

43. MFFKV - z úvodní showTradiční pódium totiž letos nahradila plocha s kobercem a spoustou modýlků, autíček a panenek - rekvizit, se kterými duo Michal a Šimon Cabanovi natočilo filmeček, jenž večer zahajoval namísto obvyklé show.

"Ten snímek je tak levný, až je nezávislý, bratři Cabani jsou slavní a chudí, a možná právě to by mohla být cesta pro český film obecně," okomentoval černobílou hříčku plnou odkazů na filmové klasiky průvodce večera Marek Eben, který za moderátorský pultík dorazil s padákem na zádech.

Odtajněny vtipné znělky s hvězdami
Zahajovací ceremoniál oproti předešlým ročníkům protáhl, letos se totiž nešetřilo nejen cenami, ale ani znělkami. Diváci v sále tak mohli poprvé vidět zbývající čtyři z pětice vybroušených šotů, které obnovily tradici hraných znělek. Natočil je renomovaný reklamní režisér Ivan Zachariáš a s vtipem do nich zapojil osobnosti světového filmu, respektive sošky, které si z festivalu odnesli v předešlých letech.

Harvey Keitel tak v jedné pohovořil o Česku v zapadlém baru, Miloš Forman v jiné drtil cenou pilulky se slovy "Fujtajbl", spící De Vito trofejí shodil zvonící telefon a Věra Chytilová si při slepování roztříštěné sošky jadrně zanadává.

43. MFFKV - Robert De NiroOsobností pro znělku příštího ročníku by se mohl stát právě De Niro, na jehož poctu povstal celý sál. Nemluvil dlouze a občas nahlédl do popsaných papírů, ale publiku zato připravil nebývalou show: většinu děkovné řeči totiž pronesl v češtině. Vzdal poctu filmařům české nové vlny 60. let, z jejichž jmen mu nejvíc zavařilo jméno Věry Chytilové, a Jiří Bartoška mu musel přispěchat na pomoc, když si lámal jazyk na větě: "děkuji od srdce za vřelé přijetí."

Bartošku De Nirova bezprostřednost vyvedla z míry natolik, až málem zapomněl prohlásit festival za zahájený a vrátil se, až když ho na to upozornil rozesmátý Marek Eben. Smích a potlesk nicméně patřily nejen De Nirovy osobně, ale také filmu Co se vlastně stalo, ve kterém si zahrál hlavní roli a jenž celý večer uzavřel. Ještě předtím se ale znovu tleskalo Bartoškovi, respektive jeho animované podobě ve vtipné znělce jednoho ze sponzorů festivalu.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

OBRAZEM: Thermal obsadil jeden z Avengers, ve Varech řeší smrt indiánky

Na kolonádě se na akci pořádané Innogy podepisovali filmoví tvůrci fanouškům,...

Karlovarský festival uzavírá předposlední den. Vše se pomalu chýlí k sobotnímu vyhlášení, ale v lázeňském městě se...

OBRAZEM: Potlesk pro Vorlíčka, příjezd Rennera. To byly čtvrteční Vary

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

Před blížící se letní premiérou Svěrákova snímku Po strništi bos jej delegace dorazila představit na filmový festival....

Vary vyhrál český film Křižáček, režisér Vorlíček převzal celoživotní cenu

Václav Vorlíček s cenou za celoživotní přínos českému filmu (8. července 2017).

Hlavní ceny z mezinárodní soutěže zůstanou v bývalém Československu. Hlavní soutěž 52. ročníku karlovarského filmového...

Najdete na iDNES.cz