Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmové Vary tleskaly anglickému valčíku vozíčkářů

  13:21aktualizováno  13:21
Postižení lidé předvedli na karlovarské Mlýnské kolonádě, že i oni si umí vychutnat společenské tance. Sklidili za to obrovský potlesk. Jakou mají vůbec vozíčkáři šanci pohybovat se na filmovém festivalu? A kde seženou ubytování s bezbariérovým přístupem?

4š. MFFKV - handicapovaní tanečníci z občanského sdružení TK Ellegance z Košic - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (8. července 2008) | foto: ČTK

Stovky lidí obdivují dynamiku a bleskové otočky při moderních a latinskoamerických tancích, eleganci, ladnost a půvab při anglickém valčíku. Svůj obdiv dávají najevo bouřlivými potlesky i během tanečních čísel. Nic divného, nebýt toho, že čtyři z tanečníků na pódiu jsou na vozíčcích.

Tanečníci - vozíčkáři z Tanečního klubu Ellegance z Košic, předvedli při vystoupení v rámci Kina bez bariér, že jejich handicap při společenských tancích nic neznamená. Bylo to jejich vůbec první vystoupení v Čechách.

"Každý rok se na festivalu představují vozíčkáři nějakým exhibičním vystoupením. V minulosti to byly především sporty. Letos jsem hledala, jakým všem možným pohybovým činnostem se vozíčkáři věnují, až jsem se dostala ke košickému souboru," vysvětluje organizátorka akce Jana Gabrielová.

"Vozíčkářů, kteří by chtěli tancovat, je více. Ale ne všichni mohou, protože některým jejich zdravotní diagnózy tanec zhoršuje," vysvětluje tanečník Peter Vidašič, který soubor vede.

Tanečníci mají speciální vozík. Zatímco ten normální váží kolem patnácti kil, taneční sedm. Je vyroben ze speciální slitiny na bázi titanu, každý tanečník má vozík na míru. Cena se pohybuje mezi 120 a 150 tisíci korunami.

"Účastnil jsem se projektu Bailando, který běžel i v Čechách a díky tomu se nám podařilo sehnat 700 tisíc korun na vozíky," říká Vidašič.

Kino bez bariér

Letošní ročník festivalu je již osmým, kdy zde působí projekt Kino bez bariér. Ten je zaměřený na pomoc a asistenci vozíčkářům, jeho smyslem je usnadnit jim pohyb po festivalovém dění.

Vozíčkáři a jejich doprovod mají zdarma k dispozici vstupenky do bezbariérových kin, asistenční servis, dopravu po Karlových Varech a okolí i parkovací místa. Přímo u hlavního festivalového centra - hotelu Thermal - mají čtyři parkovací místa pro krátkodobé stání.

Mezi služby poskytované vozíčkářům patří také informace o možnostech ubytování s bezbariérovým přístupem, restauracích, parkování a trávení volného času na festivalu.

Za uplynulých sedm let, kdy projekt začal fungovat, se podařilo zpřístupnit téměř všechny kinosály. V současnosti se vozíčkáři bez problémů dostanou do deseti festivalových kin.

"Nabízíme pro festivalové hosty možnost půjčit si elektrický vozík nebo skútr. Toho využívá i jeden pán z Prahy, který sice není vozíčkář, ale je mu kolem osmdesáti let a přesouvání mezi projekcemi a vůbec po festivalu ho přece jen už zmáhá. Letos ale zatím ještě nepřijel," přibližuje ředitel centra pro zdravotně postižené Karlovarského kraje Petr Končel.

Ten vidí hlavní nedostatek, a to nejen v době filmového festivalu, v chybějících ubytovacích kapacitách pro vozíčkáře za přijatelné ceny.

"V podstatě není příliš možností, kde se může ubytovat skupinka vozíčkářů, aniž by ubytování pro ně bylo velkou finanční zátěží. Takové možnosti jsou především v lázeňském území, ale ceny jsou tu vysoké," poukázal Končel.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Vary skončily. Projděte si nejlepší momenty letošního festivalu

Jeremy Renner si ze závěrečného večera odnesl hned dvě ceny (8. července 2017).

Dvaapadesátý ročník MFF Karlovy Vary je od sobotního večera minulostí. V našich fotografiích si můžete znovu projít...

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

RECENZE: Klid, nenávidíme teroristy. Komedie Pěkně blbě umí smích vyostřit

Hrdinové filmu Pěkně blbě

Americká romantická komedie Pěkně blbě zahajovala karlovarský filmový festival a po jeho sobotním závěru vstupuje do...

Najdete na iDNES.cz