Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmové Vary tleskaly anglickému valčíku vozíčkářů

  13:21aktualizováno  13:21
Postižení lidé předvedli na karlovarské Mlýnské kolonádě, že i oni si umí vychutnat společenské tance. Sklidili za to obrovský potlesk. Jakou mají vůbec vozíčkáři šanci pohybovat se na filmovém festivalu? A kde seženou ubytování s bezbariérovým přístupem?

4š. MFFKV - handicapovaní tanečníci z občanského sdružení TK Ellegance z Košic - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (8. července 2008) | foto: ČTK

Stovky lidí obdivují dynamiku a bleskové otočky při moderních a latinskoamerických tancích, eleganci, ladnost a půvab při anglickém valčíku. Svůj obdiv dávají najevo bouřlivými potlesky i během tanečních čísel. Nic divného, nebýt toho, že čtyři z tanečníků na pódiu jsou na vozíčcích.

Tanečníci - vozíčkáři z Tanečního klubu Ellegance z Košic, předvedli při vystoupení v rámci Kina bez bariér, že jejich handicap při společenských tancích nic neznamená. Bylo to jejich vůbec první vystoupení v Čechách.

"Každý rok se na festivalu představují vozíčkáři nějakým exhibičním vystoupením. V minulosti to byly především sporty. Letos jsem hledala, jakým všem možným pohybovým činnostem se vozíčkáři věnují, až jsem se dostala ke košickému souboru," vysvětluje organizátorka akce Jana Gabrielová.

"Vozíčkářů, kteří by chtěli tancovat, je více. Ale ne všichni mohou, protože některým jejich zdravotní diagnózy tanec zhoršuje," vysvětluje tanečník Peter Vidašič, který soubor vede.

Tanečníci mají speciální vozík. Zatímco ten normální váží kolem patnácti kil, taneční sedm. Je vyroben ze speciální slitiny na bázi titanu, každý tanečník má vozík na míru. Cena se pohybuje mezi 120 a 150 tisíci korunami.

"Účastnil jsem se projektu Bailando, který běžel i v Čechách a díky tomu se nám podařilo sehnat 700 tisíc korun na vozíky," říká Vidašič.

Kino bez bariér

Letošní ročník festivalu je již osmým, kdy zde působí projekt Kino bez bariér. Ten je zaměřený na pomoc a asistenci vozíčkářům, jeho smyslem je usnadnit jim pohyb po festivalovém dění.

Vozíčkáři a jejich doprovod mají zdarma k dispozici vstupenky do bezbariérových kin, asistenční servis, dopravu po Karlových Varech a okolí i parkovací místa. Přímo u hlavního festivalového centra - hotelu Thermal - mají čtyři parkovací místa pro krátkodobé stání.

Mezi služby poskytované vozíčkářům patří také informace o možnostech ubytování s bezbariérovým přístupem, restauracích, parkování a trávení volného času na festivalu.

Za uplynulých sedm let, kdy projekt začal fungovat, se podařilo zpřístupnit téměř všechny kinosály. V současnosti se vozíčkáři bez problémů dostanou do deseti festivalových kin.

"Nabízíme pro festivalové hosty možnost půjčit si elektrický vozík nebo skútr. Toho využívá i jeden pán z Prahy, který sice není vozíčkář, ale je mu kolem osmdesáti let a přesouvání mezi projekcemi a vůbec po festivalu ho přece jen už zmáhá. Letos ale zatím ještě nepřijel," přibližuje ředitel centra pro zdravotně postižené Karlovarského kraje Petr Končel.

Ten vidí hlavní nedostatek, a to nejen v době filmového festivalu, v chybějících ubytovacích kapacitách pro vozíčkáře za přijatelné ceny.

"V podstatě není příliš možností, kde se může ubytovat skupinka vozíčkářů, aniž by ubytování pro ně bylo velkou finanční zátěží. Takové možnosti jsou především v lázeňském území, ale ceny jsou tu vysoké," poukázal Končel.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VE VARU S MIRKOU: Zůstalo to v rodině od Lásek po Duklu 61. Bez výbuchu

Robert Pattinson nastoupil na pódium karlovarského divadla s hodně ležérním...

Příslovečné nůžky mezi kritiky a diváky se zase jednou rozevřely. Zatímco mezinárodní porota recenzentů oslavovala...

VIDEO: Ještě čtyři seriály, a už budou Vary, slibuje Jiří Bartoška

Jiří Bartoška a Marek Eben na slavnostním zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary...

Těsně před závěrem 53. ročníku karlovarského festivalu si Jiří Bartoška nemohl vybavit termín příštího ročníku, který...

Na FAMU by neměla probíhat svatá válka, řekl děkan Zdeněk Holý Za scénou

Děkan FAMU Zdeněk Holý v pořadu Za scénou z karlovarského filmového festivalu...

Akademický senát FAMU na konci května odvolal děkana Zdeňka Holého, rektor školy však návrhu nevyhověl a ačkoliv kauza...

Najdete na iDNES.cz