Plakát 42. ročníku MFF Karlovy Vary

Plakát 42. ročníku MFF Karlovy Vary | foto: kviff.com

Filmové Vary hlásí devět světových premiér

  • 1
Více než 220 celovečerních hraných a dokumentárních filmů nabídne letošní 42. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Návštěvníci přehlídky budou mít šanci být u devíti světových a osmatřiceti kontinentálních či mezinárodních filmových premiér.

Úplně poprvé se tak na filmových plátnech objeví argentinské drama Když skončila, ukrajinský dokument o důsledcích černobylské tragédie Stop, revoluce nebo pozoruhodný španělský snímek Tři podoby motýla. 

"V tuto chvíli je festival kompletně připraven," prozradil prezident festivalu Jiří Bartoška novinářům na druhé a zároveň poslední pražské tiskové konferenci jedenáct dní před slavnostním zahájením.

DÁLE ČTĚTE
Festival ve Varech pozval Tarantinovy přátele

Festival otevře 29. června snímek Delirious nezávislého režiséra Toma DiCilla se Stevem Buscemim a Michaelem Pittem v hlavních rolích.

Poslední večer, 7. července, bude vyhrazen americko-britskému filmu Hezké sny, který navíc figuruje v hlavní soutěži. Vyhlášení výsledků, které proběhne před projekcí, ale průběh soutěže neohrozí.

"Samozřejmě že porota a novináři uvidí film dřív. Jediné, kde vidíme trochu problém, je divácké hlasování. Ale to nějak vymyslíme," podotkla programová ředitelka Eva Zaoralová.

Hlavní soutěž - žádné společné téma
Do hlavní soutěžní sekce se letos probojovalo čtrnáct snímků, které pětičlenná festivalová komise vybírala podle jednoduchého klíče - pokud se na některém z filmů neshodli všichni, šel z kola ven.

"Lidé se ptají, jaké mají vybrané filmy společné téma. Odpověď je jednoduchá: žádné. Jediným společným jmenovatelem je jejich nesporná kvalita," říká Zaoralová.

V čele hlavní poroty zasedne ceněný filmový odborník, producent a šéf magazínu Variety Peter Bart. "Jsme opravdu poctěni, ale zároveň máme trochu strach, co pan Bart bude na soutěžní filmy říkat," říká Zaoralová.

Českou filmařskou krev zastoupí v hlavní porotě režisér David Ondříček, jehož loňský opus Grandhotel byl s úspěchem uveden v sekci Panorama letošního Berlinale.

Vyhraje někdo z Čechů?
Tuzemští filmaři budou mít želízko v ohni v hlavní soutěži - Vratné lahve otce a syna Svěrákových, promítané v mezinárodní premiéře, poměří své kvality s díly kritikou respektovaných režisérů z Ruska, Koreje, Španělska, Británie či Rumunska.

Český film nechybí ani v sekci Na východ od západu. Organizátoři sem totiž zařadili vysoko hodnocené drama Roberta Sedláčka Pravidla lži.

Domácí produkce našla dvě místa i v soutěži dokumentů. Šanci dostala režisérka Lucie Králová. Ta ve světové premiéře uvede dokumentární detektivku Ztracená dovolená a Olga Špátová se představí s portrétem zpěvačky Radůzy nazvaným Půjdu, kam chci.

Cannes ve Varech
Do programu se podařilo získat na dvě desítky filmů z festivalu v Cannes. Objeví se výhradně v nové sekci Otevřené oči a spojuje je fakt, že "originálním způsobem posouvají vývoj filmového vyjadřování".

Na plátna karlovarských kin tak míří držitel Zlaté palmy, temné drama Rumuna Cristiana Mungiua Čtyři měsíce, tři týdny a dva dny či japonský snímek Les truchlení režisérky Naomi Kawase, který v Cannes získal Velkou cenu poroty.

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon si odnesl nový snímek Andreje Zvjaginceva Vyhoštění a nejlepší herečkou zvolila porota canneského festivalu Korejku Jeon Do-yeon, protagonistku snímku Skryté paprsky slunce. I tyto dva snímky Vary "ukořistily".