Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmové premiéry: zábavné hry s Máchou a letadly

  11:17aktualizováno  11:17
Možná tento týden v kině nevyjdete z údivu. Čekají vás totiž důkazy o tom, že Mácha se dá zfilmovat, že mocnosti se mohou děsit jednoho červeného letadla a že i brutální hry můžou být zábavné.

Z filmu Funny Games U.S. | foto: HCE

MÁJ - premiéra 21. srpna
více o filmu zde - recenze zde
z filmu Máj (Jan Tříska)

Po filmovém ztvárnění Erbenovy Kytice sáhl kameraman a režisér F. A. Brabec po dalším českém literárním skvostu - Máchově Máji - a opět se snaží dokázat, že i na klasika se dá chodit masově.

Oproti Kytici se ale Brabec tentokrát nedržel striktně předlohy. Ačkoli ve filmu zní i veršované úryvky Máchova originálního textu, v nemnoha mluvených pasážích jsou připsány i běžné filmové dialogy.

Máj vyvolává reakce více než rozporuplné. Mezi komentáři v internetových diskusích se dají najít výrazy jako "prázdná obrazová manýra" či "nehorázný kýč" stejně jako "fantastická filmová balada".

FUNNY GAMES U.S. - premiéra 21. srpna
Z filmu Funny Games U.S.

Původem německý režisér Michael Haneke sklidil úspěch s rakouským filmem Funny Games už před jedenácti lety na festivalu v Cannes. Tentokrát nabízí bez nadsázky doslovný remake natočený v Americe.

Funny Games U.S. vypráví příběh tříčlenné rodiny, která byla fyzicky i psychicky týrána dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty a uzavřou s nimi sázku - totiž že nikdo z rodiny nepřežije noc.

Ti, kdo viděli původní snímek, se shodují na tom, že nová verze postrádá syrovost originálu. Naopak ti, pro které jsou Funny Games novinkou, film hodnotí jako mimořádně působivý thriller.

RUDÝ BARON - premiéra 21. srpna
recenze zde
Z filmu Rudý baron

Válečný film vypráví o životě slavného německého stíhacího letce - dost možná nejznámějšího pilota všech dob - Manfreda von Richthofena, jemuž se za 1. světové války přezdívalo Rudý baron a Eso všech es.

Díky své neohroženosti se z něj totiž stala obávaná jednička a ikona pro ostatní vojáky. Svůj stroj, trojplošník Fokker Dr.1, si nechal nabarvit na červeno a stal se postrachem všech protivníků.

Snímek se natáčel také v Čechách, konkrétně v zámeckém parku Veltrusy a u Národního muzea. Zásluhy na snímku má také naše Letecká amatérská asociace, jejíž členové vyrobili devatenáct dvojplošníků, tři jednoplošníky a spoustu leteckých vraků.

PREMIÉRY MINULÉHO TÝDNE
VALL-I - více o filmu zde - recenze zde
Seznamte se s Davem - recenze zde
Sirotčinec
Konečně spolu - recenze zde

Mamma Mia!NA CO SE CHODÍ V ČESKU
Stejně jako minulý týden táhl o víkendu do kina nejvíce diváků muzikál Mamma Mia!. Tentokráte za něj utratili 5,4 milionu korun. Na stříbrnou pozici vystartoval roztomilý robot VALL-I, který návštěvníkům kin stál za 4,6 milionu. A bronz si drží Bathory, za tu diváci na pokladnách nechali o 300 tisíc méně. Čtvrté místo patří Temnému rytíři, pětku nejúspěšnějších uzavírá třetí díl Mumie.
Zdroj: Unie filmových distributorů, www.ufd.cz

Z filmu Mirrors - Keifer SutherlandNA CO SE CHODÍ V USA
Američany během uplynulého víkendu nejvíce zajímala akční komedie Trophic Thunder, která vydělala 25,8 milionu dolarů. Temný rytíř udržel stříbro se skóre 16,4 milionu a bronz náleží dalšímu "produktu" série Star Wars, nazvanému Clone Wars. Vydělal 14,6 milionu dolarů. Do Top 5 se dostal nově horor Alexandra Aji Mirrors a zuby nehty se drží Pineapple Express.
Zdroj: Internet Movie Database, www.imdb.com

PŘÍŠTÍ TÝDEN NÁS ČEKÁ
Dánské drama Po svatbě, animovaná komedie Vesmírní opičáci a akční komedie s Adamem Sandlerem Zohan: Krycí jméno Kadeřník. Takový je výčet filmových novinek nachystaných na poslední srpnový čtvrtek.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz