Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmové premiéry: zábavné hry s Máchou a letadly

  11:17aktualizováno  11:17
Možná tento týden v kině nevyjdete z údivu. Čekají vás totiž důkazy o tom, že Mácha se dá zfilmovat, že mocnosti se mohou děsit jednoho červeného letadla a že i brutální hry můžou být zábavné.

Z filmu Funny Games U.S. | foto: HCE

MÁJ - premiéra 21. srpna
více o filmu zde - recenze zde
z filmu Máj (Jan Tříska)

Po filmovém ztvárnění Erbenovy Kytice sáhl kameraman a režisér F. A. Brabec po dalším českém literárním skvostu - Máchově Máji - a opět se snaží dokázat, že i na klasika se dá chodit masově.

Oproti Kytici se ale Brabec tentokrát nedržel striktně předlohy. Ačkoli ve filmu zní i veršované úryvky Máchova originálního textu, v nemnoha mluvených pasážích jsou připsány i běžné filmové dialogy.

Máj vyvolává reakce více než rozporuplné. Mezi komentáři v internetových diskusích se dají najít výrazy jako "prázdná obrazová manýra" či "nehorázný kýč" stejně jako "fantastická filmová balada".

FUNNY GAMES U.S. - premiéra 21. srpna
Z filmu Funny Games U.S.

Původem německý režisér Michael Haneke sklidil úspěch s rakouským filmem Funny Games už před jedenácti lety na festivalu v Cannes. Tentokrát nabízí bez nadsázky doslovný remake natočený v Americe.

Funny Games U.S. vypráví příběh tříčlenné rodiny, která byla fyzicky i psychicky týrána dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty a uzavřou s nimi sázku - totiž že nikdo z rodiny nepřežije noc.

Ti, kdo viděli původní snímek, se shodují na tom, že nová verze postrádá syrovost originálu. Naopak ti, pro které jsou Funny Games novinkou, film hodnotí jako mimořádně působivý thriller.

RUDÝ BARON - premiéra 21. srpna
recenze zde
Z filmu Rudý baron

Válečný film vypráví o životě slavného německého stíhacího letce - dost možná nejznámějšího pilota všech dob - Manfreda von Richthofena, jemuž se za 1. světové války přezdívalo Rudý baron a Eso všech es.

Díky své neohroženosti se z něj totiž stala obávaná jednička a ikona pro ostatní vojáky. Svůj stroj, trojplošník Fokker Dr.1, si nechal nabarvit na červeno a stal se postrachem všech protivníků.

Snímek se natáčel také v Čechách, konkrétně v zámeckém parku Veltrusy a u Národního muzea. Zásluhy na snímku má také naše Letecká amatérská asociace, jejíž členové vyrobili devatenáct dvojplošníků, tři jednoplošníky a spoustu leteckých vraků.

PREMIÉRY MINULÉHO TÝDNE
VALL-I - více o filmu zde - recenze zde
Seznamte se s Davem - recenze zde
Sirotčinec
Konečně spolu - recenze zde

Mamma Mia!NA CO SE CHODÍ V ČESKU
Stejně jako minulý týden táhl o víkendu do kina nejvíce diváků muzikál Mamma Mia!. Tentokráte za něj utratili 5,4 milionu korun. Na stříbrnou pozici vystartoval roztomilý robot VALL-I, který návštěvníkům kin stál za 4,6 milionu. A bronz si drží Bathory, za tu diváci na pokladnách nechali o 300 tisíc méně. Čtvrté místo patří Temnému rytíři, pětku nejúspěšnějších uzavírá třetí díl Mumie.
Zdroj: Unie filmových distributorů, www.ufd.cz

Z filmu Mirrors - Keifer SutherlandNA CO SE CHODÍ V USA
Američany během uplynulého víkendu nejvíce zajímala akční komedie Trophic Thunder, která vydělala 25,8 milionu dolarů. Temný rytíř udržel stříbro se skóre 16,4 milionu a bronz náleží dalšímu "produktu" série Star Wars, nazvanému Clone Wars. Vydělal 14,6 milionu dolarů. Do Top 5 se dostal nově horor Alexandra Aji Mirrors a zuby nehty se drží Pineapple Express.
Zdroj: Internet Movie Database, www.imdb.com

PŘÍŠTÍ TÝDEN NÁS ČEKÁ
Dánské drama Po svatbě, animovaná komedie Vesmírní opičáci a akční komedie s Adamem Sandlerem Zohan: Krycí jméno Kadeřník. Takový je výčet filmových novinek nachystaných na poslední srpnový čtvrtek.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz