Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmové premiéry: Příběhy o těhotenství, malířích i kozách

  14:01aktualizováno  14:01
Celkem solidní nálož připravili filmoví distributoři. Je z čeho vybírat - český animovaný film, téměř oscarová komedie či trojrozměrný Bono.

Ellen Page ve filmu Juno (2007) | foto: Falcon

KOZÍ PŘÍBĚH - POVĚSTI STARÉ PRAHY - premiéra 16. října
více o filmu zde - recenze zde
První trojrozměrný animovaný příběh Kozí příběh bude mít premiéru v říjnu 2008
První český 3D animovaný film se točí kolem smolařského, ale nadaného Kuby, který se svou věrnou kozou přichází hledat štěstí do vysněné Prahy. V hlavním městě se zapojuje do prací na Karlově mostě a potkává dívku Mácu, do které se zamiluje.

V druhém plánu divák sleduje příběh talentovaného a zároveň chudého studenta Matěje, který se učí u slavného mistra Hanuše, jenž na objednávku pražských konšelů konstruuje orloj na Staroměstském náměstí.

Reakce na první uvedení se dají shrnout do krátké věty - animace slušná, příběh špatný. Slovy recenzentky Mirky Spáčilové: "Pokud už animaci v Česku někdo umí, o to větší škoda je, že si nedal stejnou práci se scénářem."

REMBRANDTOVA NOČNÍ HLÍDKA - premiéra 16. října
více o filmu zde - recenze zde
Z filmu Rambrandtova Noční hlídka
Nový film slavného režiséra Petera Greenawaye vypráví o životě a díle jednoho z největších malířů našich dějin. V roce 1642, v době Rembrandtovy největší slávy a jeho vrcholu, přijímá klíčovou zakázku.

Zakázku na velký skupinový portrét amsterdamské milice, obraz, který bude později velmi známý jako Noční hlídka, ale přijímá s nelibostí. Zrovna mu totiž umírá žena Saskia.

Samozřejmě nejde jen o čisté umění. Své tu sehraje také kontroverzní objasnění vraždy, kdy Rembrandt ukryl vrahovu podobu přímo do obrazu. Titulní roli ztvárnil Martin Freeman a první diváci film hodnotí nevysoko nad průměr.

96 HODIN - premiéra 16. října
recenze zde
Z filmu 96 hodin
Bývalý špion Bryan svolí s cestou své sedmnáctileté dcery Kim do Paříže pouze pod podmínkou, že se mu bude pravidelně hlásit.
Při jednom takovém telefonátu se ale stává svědkem jejího únosu.

Využije všech svých schopností a zjistí, že padla do rukou obchodníků s bílým masem. Samozřejmě na nic nečeká a vezme spravedlnost do svých rukou.

Pod filmem je producentsky podepsán Luc Besson, jenž přispěl i do scénáře. Režisér Pierre Morel pak pod jeho taktovkou podle ohlasů natočil mimořádně strhující akci na kostře již mnohokrát omletého schématu.

VÁŽNĚ NEVÁŽNĚ - premiéra 16. října
Z filmu Vážně nevážně
Když jednoho dne přijde třináctiletá Rikke do třídy, sedí na jejím místě nová spolužačka Bea. Rikke má pocit, že Bea útočí na její pozici mezi kamarády, a tak soupeření s ní pojme jako velkou výzvu.

Vzájemně si snaží dokázat, která má více nápadů a která má více odvahy svoje nápady uskutečnit. Jednoho dne dívky společně založí oheň na zahradě školy a při útěku před trestem se z nich stávají kamarádky na život a na smrt.

Ale Rikke má pocit, že jí Bea něco skrývá, a že ji dokonce mohla zradit, a tak se rozhodne se jí pomstít. Filmem se prolíná i příběh Ninni, starší sestry Rikke, která se právě vrátila z jazykového kurzu v Anglii, kde poznala svoji první lásku, o dvanáct let staršího muže.

JUNO - premiéra 16. října
více o filmu zde - recenze zde
z filmu Juno
Juno je šestnáctiletá středoškolačka, která se potýká s nečekaným těhotenstvím. Otcem dítěte je další teenager Paulie, kterého ovšem ona nepovažuje za svého přítele. Chce, aby všechno skončilo jako špatný sen, ale zjišťuje, že musí začít situaci řešit.

Využije pomoci své nejlepší přítelkyně Leah a uvažuje o centru pro pomoc ženám, aby jí pomohlo s potratem. Před klinikou ale potká svou kamarádku Su-Chin, která odmítá potraty a přesvědčí ji, aby svoje rozhodnutí změnila.

Velmi vysoké hodnocení loňského oscarového adepta má prosté opodstatnění - citlivé skloubení komiky s neveselým tématem. To vše navíc umocněno skvělým výkonem Ellen Page v hlavní roli.

U2 3D - premiéra 16. října
více o filmu zdeZ trojrozměrného filmu U2 3D
Jedna ze světově nejpopulárnějších kapel U2 přenesla své hity do trojrozměrné verze. Filmový záznam z jihoamerické části turné Vertigo bude k vidění pouze v pražském kině IMAX

Unikátní 3D projekt vznikl v Jižní Americe při závěrečné části turné Vertigo. Divák se v prvních vteřinách ocitne těsně před pódiem, kde frontman Bono odpočítá start úvodní písně Vertigo.

Díky osmnácti kamerám má v jednu chvíli možnost dívat se členům kapely do tváří, ale i jim nakouknout přes rameno a prohlédnout si praskající stadion, kde se baví osmdesát tisíc lidí.

PREMIÉRY MINULÉHO TÝDNE
Nestyda - více o filmu zde - recenze zde
Zrcadla - více o filmu zde
Sedmé nebe
Umírající zvíře - více o filmu zde
Láska on-line

NA CO SE CHODÍ V ČESKU
z filmu Nestyda (Jiří Macháček)Pokud někdo čekal, že nová komedie Jana Hřebejka Nestyda sesadí z trůnu návštěvnosti muzikál Mamma Mia!, dočkal se. Na bronz sestoupilo minule stříbrné Oko dravce. V pětici nejnavštěvovanějších titulů v českých biografech se udržela ještě komedie Tropická bouře a nově se zabydlel horor Zrcadla.
Zdroj: Unie filmových distributorů, www.ufd.cz

NA CO SE CHODÍ V USA
Z filmu Oko dravceZámořská kina ovládla komedie Beverly Hills Chihuahua. V závěsu za ní je horor Quarantine - remake rok starého španělského drasťáku [*rec] - a bronz ovládla novinka Ridleyho Scotta Labyrint lží. Dobře si vedlo i Oko dravce či drama Nick and Norah's Infinite Playlist.
Zdroj: Internet Movie Database, www.imdb.com

PŘÍŠTÍ TÝDEN NÁS ČEKÁ
Fandové Woodyho Allena se příští týden dočkají jeho novinky Vicki Cristina Barcelona, ze Slovenska dorazí drama Malé oslavy a hollywoodskou produkci zastoupí akční drama Zakázané království.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Najdete na iDNES.cz