Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmové premiéry: dramata, prsteny a pedofilové

  17:08aktualizováno  17:08
Pět nových filmů útočí na české diváky. A nutno říci, že ani jeden z nich není příliš odpočinkový. Jde buď o dramata, či tragédie, a obsahuje-li některý z nich humor, tak řádně černý.

Z filmu Než si pro nás přijde - Jack Nicholson | foto: Warner Bros.

GONE BABY GONE (premiéra 3. 4.)
více o filmu zde - recenze zde
Z filmu Gone Baby GoneZ filmu Gone Baby GoneZ filmu Gone Baby GoneZ filmu Gone Baby Gone
Drsný příběh a režijní debut herce Bena Afflecka, který premiérově mohli zhlédnout diváci letošního Febiofestu, se odehrává v bostonské čtvrti Dorchester. Tady se beze stopy ztratí čtyřletá Amanda McCreadyová.

Policie není schopna nalézt žádné stopy, takže se Amandin zoufalý strýc s tetou obrátí na soukromé detektivy Patricka Kenzieho a Angie Genarrovou s prosbou, aby převzali vyšetřování.

Pátrání je s pomocí vytrvalého detektiva Remy Bressanta a policejního kapitána Jacka zavede do nejzazších zákoutí bostonského podsvětí, plného drogových dealerů, podvodníků a pedofilů. A také k překvapivému rozzuzlení.

UMĚNÍ PLAKAT (premiéra 3. 4.)
více o filmu zde
Z filmu Umění plakatZ filmu Umění plakatZ filmu Umění plakatZ filmu Umění plakat
Dánská černá komedie, která se honosí titulem Nejlepší skandinávský film roku 2007, vypráví o jedenáctiletém Allanovi, který se všemožně snaží ulevit svému tatínkovi od depresí a řečí o sebevraždě.

Bezděky tak nutí svou starší sestru, aby byla otci "po vůli", když se pak dívka vzepře, Allan zjistí, že tatínkovy deprese utiší jen procítěná pohřební řeč. A tak se rozhodne opatřit co nejvíc mrtvých.

Jenže jednoho dne to všechno Allanovi dojde. A pak už nezbývá než pomoci sestře, kterou kvůli zoufalé pomstě otci zavřeli do blázince, a postarat se, aby se tatínek domů už nikdy nevrátil.

TAJEMSTVÍ PRSTENU (premiéra 3. 4.)
recenze zde
Z filmu Tajemství prstenuZ filmu Tajemství prstenuZ filmu Tajemství prstenuZ filmu Tajemství prstenu
Kamarádi Jeff, Teddy a Chuck se během 2. světové války rozhodnou dobrovolně narukovat. Kromě přátelství je ale také pojí jedno hořké pouto - všichni jsou zamilovaní do jedné dívky, do Ethel. Ta se rozhodla pro Teddyho, jenže ten už se z války nevrátil.

Začátkem devadesátých let se v irském Belfastu mladík Jimmy seznámí se starým hasičem Michaelem, který se pokouší najít trosky letadla, jehož havárie byl za války svědkem. A během pátrání Jimmy najde zlatý prsten s vyrytým jménem Ethel.

Neváhá a začne dívku hledat, najde její telefonní číslo a vydává se za ní do Ameriky. Nakonec je to právě on, kdo po více než padesáti letech pomůže Ethel odhalit pravdu, které se celý svůj dospělý život zdráhala uvěřit.

V ÚDOLÍ ELAH (premiéra 3. 4.)
více o filmu zde
V údolí ElahV údolí ElahV údolí ElahV údolí Elah
Drama vypráví o otci, jehož syn se právě vrátil z Iráku domů a okamžitě beze stopy zmizel. Armáda ho prohlásí za dezertéra, jenže otec, sám válečný veterán, se vydá po jeho stopách.

Během pátrání mu nepříliš nadšeně pomáhá policistka z Nového Mexika, kde chlapce naposledy viděli. Spolu s důkazy se postupně objevují náznaky špinavé hry, a má-li otec odhalit celou pravdu o synových zážitcích v Iráku, musí podrobit těžké zkoušce vše, v co dosud věřil.

Symbolický a pro diváka důležitý je dle tvůrců už samotný název filmu. Odkazuje totiž na Izrael, kde se podle Bible před třemi tisíci lety odehrála bitva Davida s Goliášem.

NEŽ SI PRO NÁS PŘIJDE (premiéra 3. 4.)
více o filmu zde - recenze zde
Z filmu Než si pro nás přijde - Morgan Freeman a Jack NicholsonZ filmu Než si pro nás přijdeZ filmu Než si pro nás přijde - Morgan Freeman a Jack NicholsonZ filmu Než si pro nás přijde - Morgan Freeman a Jack Nicholson
Ztřeštěné a místy řádně černé drama vypráví o dvou mužích, profesoru filozofie Carteru Chambersovi a miliardáři Edwardu Coleovi, kteří se potkají při ne zrovna příjemné příležitosti - v nemocnici, oba v nevyléčitelném stádiu rakoviny.

I přes obrovské rozdíly brzy zjistí, že mají společné dvě důležité věci: nerealizovanou touhu vyrovnat se s tím, kým vlastně jsou a jaký život si vybrali, a dále i spalující potřebu strávit zbývající část života tím, co vždy chtěli dělat.

A tak oba navzdory příkazům doktora i zdravému rozumu opustí nemocnici a vydají se na cestu za dobrodružstvím života - od chrámu Tádž Mahál po národní park Serengeti, od nejlepších restaurací po nejzapadlejší tetovací salony, od řízení veteránů až po otevřené dveře letadla.

PREMIÉRY MINULÉHO TÝDNE
BobuleBobule
více o filmu zde - recenze zde
Až na krev
více o filmu zde - recenze zde
27 šatů
více o filmu zde - recenze zde

NA CO SE CHODÍ V ČESKU
Venkovský učitelNejvíc diváků si během víkendu našlo cestu na novou českou komedii Bobule. Vstupenek se na ni prodalo za bezmála čtyři miliony korun. Druhý je Venkovský učitel s tržbou 2,5 milionu korun a třetí rodinná fantasy Kronika rodu Spiderwicků. Za tu čeští diváci zaplatili jeden milion a šest tisíc k tomu. Mezi pětku komerčně nejúspěšnějších tentokrát ještě patří opus 10 000 př. n. l. a Troškova Nejkrásnější hádanka.
Zdroj: Unie filmových distributorů, www.ufd.cz

NA CO SE CHODÍ V USA
Z filmu HortonV zámoří se na špičku vyhoupla novinka, kartářské drama 21: Oko bere, které utržilo 24,1 milionu dolarů. Druhá je animovaná komedie Horton s bezmála 18 miliony a bronz chytila parodie Suprhrdina, za kterou diváci utratili 9,5 milionu dolarů. Do Top 5 se ještě dostaly komedie Meet The Browns a Tvrďák Taylor.
Zdroj: Internet Movie Database, www.imdb.com

PŘÍŠTÍ TÝDEN NÁS ČEKÁ
Z filmu HortonNa příští týden by si měli udělat čas příznivci animovaných snímků, pro které distributoři nachystali dobrodružství s názvem Horton. K tomu do kin vstoupá ještě drama Úhel pohledu, mysteriózní thriller Slídil, akční Soudný den a mexický western Krtek.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

Najdete na iDNES.cz