Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmové kluby míří do škol

  9:08aktualizováno  9:08
Po revoluci, kdy se otevřely zdejší trezory i cesty pro dovoz kdysi nedostupných filmů ze Západu, se filmové kluby zdály být náhle bez užitku. Dnes zažívají obnovu, přibývá jich a přímo ve školách pomáhají vychovávat nové, filmově vzdělané publikum. Logický hlad po americké filmové zábavě z počátku devadesátých let už byl nasycen a část publika začala vyhledávat jiné filmy - kultovní, klasické, nezávislé. Vedle artkin tak přišly znovu do módy filmové kluby.

"V posledních letech se vylepšila finanční pozice klubů, místo jednoho titulu ročně si můžeme dovolit koupit jich dvanáct až čtrnáct," říká Jiří Králík z Asociace českých filmových klubů.

Zhruba deset snímků z těchto ročních nákupů spadá vždy do putovního festivalu Projekt 100. Další se kupují nárazově, často společně se slovenskými kluby či Českou televizí; jiné se přebírají z tuzemských festivalů nebo od alternativních distribučních společností, které ukončily činnost. S řadou distributorů kluby spolupracují nebo jejich tituly svým členům doporučují. Z nejbližších premiér kluby ohlašují francouzskou studii vztahů Kapky deště na rozpálených kamenech, Iosselianiho snímek Sbohem, sladký domove, slovenskou novinku Hana a její bratři či Norštejnovu animovanou kolekci Pohádka pohádek.

Pavel Rajčan, který vede pražské kino Aero a zároveň metodické centrum klubů, upozorňuje na databázi filmů vhodných pro kluby, která na stránce www.artfilm.cz představuje už devět set titulů. "Jsou tu i snímky, kterým vypršela tuzemská práva, ale mohou se znovu objevit. Přidáme i návod, která díla lze sehnat v kulturních střediscích různých zemí," říká Rajčan. Kromě cyklů pořádaných v Aeru, kde nyní plánují retrospektivu Petera Greenawaye či Ingmara Bergmana, mají kluby podíl i na každoročních akcích včetně mimopražských. Chystá se opět seminář filmu středoevropského, ruského a britského za účasti členů skupiny Monty Python, Letní filmová škola o klasické i rockové opeře či Rychnovský smích, letos věnovaný Jaroslavu Marvanovi. Vznikají také nové projekty - třeba filmový klub v Boskovicích přišel s nápadem představit v okolních školách slavné hudební filmy.

Právě na školy, kde filmové umění v osnovách stále chybí, se teď klubisté obracejí především. Pojem výchovná představení sice nemají rádi, ale dnešní mládeži už zřejmě nevadí. Stalo se, že na promítání klasického díla přišlo jen třicet klubistů, zato tři sta středoškoláků. I učitelé prý objevují, že projekce Markéty Lazarové působí víc než přednáška. "Registrujeme asi sto třicet filmových klubů v republice a přibývají nové - hlavně studentské. V Aeru hrajeme pro školy každou středu," jmenuje Rajčan další důvod, proč příští publikum náročných snímků hledat a pěstovat na školách.

Pavla a Jiří Švédovi pořádají Filmový cyklus (nejen) pro středoškoláky už jedenáctý rok. "Letos se koná v sedmi městech v Česku a čtrnácti na Moravě a ve Slezsku. Představí osm děl, ke každému dostanou studenti zdarma leták," líčí Švéda. Kolekce obsahuje třeba Wendersův hudební dokument Buena Vista Social Club, Jarmuschův film Ghost Dog - Cesta samuraje či Michálkovo Zapomenuté světlo.

Aktivita "Škola a film" ovšem pro kluby znamená i změnu strategie. "Překonali jsme živelnou fázi, kdy jsme dokupovali novinky a občas se tak překrývali s distributory menšinových děl. Jejich nabídka je dnes v tuzemsku dost široká, svět jsme dohnali, ale zjišťujeme, že nám chybí klasika. Což byl původní předmět činnosti klubů. Ke klasice, k vytvoření zlatého fondu světové kinematografie, se musíme vrátit," shrnuje Králík.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Audi A6 3,0TDi...
Audi A6 3,0TDi...

r.v. 2013, naj. 153 264 km, diesel
555 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz