Werner Herzog (vpravo) povede festivalovou porotu Berlinale, na fotografii s Evou Mendes a Nicolasem Cagem.

Werner Herzog (vpravo) povede festivalovou porotu Berlinale, na fotografii s Evou Mendes a Nicolasem Cagem. | foto: AP

Filmové Berlinale oslaví šedesátiny retrospektivou, porotu povede Herzog

  • 0
Filmový festival Berlinale, který se příští rok v únoru uskuteční v Berlíně už pošedesáté, si svou historii připomene retrospektivou. V ní se divákům představí čtyřicítka výrazných filmů z minulých ročníků. Do čela festivalové poroty, která v soutěži vybere vítězný snímek jubilejní přehlídky, usedne německý režisér Werner Herzog.

Retrospektiva s názvem Play it again...! (Zahraj to znovu...!) přiblíží 60 let festivalové historie, připomínají internetové stránky přehlídky. Objeví se v ní filmy z první festivalové dekády, které se nesou ve znamení studené války.

Chybět nebudou snímky z někdejších socialistických zemí i díla z doby, kdy se Evropa přestala dělit na dva tábory, uvedli pořadatelé. V 80. letech se Berlinale stalo platformou východoevropského a asijského kina, v posledních letech klade důraz i na německou produkci.

"Festival jako Berlinale ukazuje, jak se sporné filmy včerejška staly klasikou dneška. Vedle toho stavím filmy, které ještě i dnes překvapují a provokují," uvedl renomovaný britský filmový kritik David Thomson, který program retrospektivy sestavil. Zařadil do něj třeba Godardův film U konce s dechem či americký snímek Magnolia.

Obrazové ohlédnutí za 59. ročníkem

aneb Když už hvězdy nehrají

Berlinale 2009 - Pfeiffer na TK k CheriBerlinale 2009 - rudý koberec

"Zvlášť výbušné byly ty filmy, které festivalovou rutinu z politických či estetických důvodů vykolejily a kvůli tomu se zvlášť zapsaly do paměti," uvedl umělecký ředitel Německé kinematéky a šéf Retrospektivy Rainer Rother.

O rozruch se v roce 1976 v Berlíně postaral například japonsko-francouzský snímek Korida lásky. Po první projekci filmovou kopii zabavilo státní zastupitelství a zahájilo stíhání kvůli šíření pornografie. Poté, co se v roce 1979 i přes sovětské protesty dostalo protiválečné drama Michaela Cimina Lovec Jelenů do soutěže, mnohé socialistické státy své filmy z programu stáhly a jejich delegace odcestovaly. Zatím není jasné, zda se v retrospektivě objeví i nějaký český film. Úplný program zveřejní pořadatelé v polovině ledna.

V retrospektivě bude k vidění i Herzogův debut Signál života, který na Berlinale v roce 1968 získal stříbrného medvěda jako nejlepší prvotina.

Z filmu Nosferatu - fantom noci

Sedmašedesátiletého režiséra, jenž se stane prezidentem festivalové poroty, letos podle festivalových stránek magazín Time zařadil mezi stovku nejvýznamnějších osobností. Slavný tvůrce má na svém kontě pět desítek hraných i dokumentárních filmů a řadu ocenění. Čeští diváci znají například snímky Fitzcarraldo, Nosferatu - Fantom noci či Zelená kobra, v nichž si hlavní roli zahrál Klaus Kinski.

,