Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmové Benátky okouzlili „sympatičtí idioti“ Clooney a Pitt

  11:02aktualizováno  11:02
Tradiční promenáda po červeném koberci odstartovala 65. ročník filmového festivalu v Benátkách. Nejvíc pozornosti poutali George Clooney a Brad Pitt, hvězdy úvodního filmu Po přečtení spalte.

Filmový festival Benátky 2008 - George Clooney a Brad Pitt - Benátky (27. srpna 2008) | foto: Reuters

Komedii, která zahájila jedenáctidenní maraton projekcí šesti desítek filmů z celého světa, napsala americká režisérská dvojice bratří Ethana a Joela Coenových.

Jde o parodii na špionážní snímky, která mixuje napětí, sex a černý humor. Autoři se svěřili, že komedii napsali jen proto, aby hollywoodské hvězdy Pitta, Clooneyho a další dostali do rolí "sympatických idiotů".

Filmový festival Benátky 2008 - Joel a Ethan CoenovéClooney, kterému ve filmu připadla nepříliš lichotivá role hlupáka, se svěřil, že stále neví, zda se má cítit polichocen tím, že mu Coenovi napsali úlohu přímo na tělo. Divákům ale rozdával s úsměvem autogramy a dokonce opustil rudý koberec, aby pozdravil i lidi ve vzdálenější části sálu.

"Chtěl jsem s Coenovými natočit film už dávno a udělalo mi obrovskou radost, když mi zavolali," prohlásil Pitt. "Ale když jsem si přečetl scénář, stejně jako George jsem si nebyl jistý, zda je pro mne ta role lichotivá," dodal.

. Otisky dlaní pro záchranu náměstí

Automobilka vydraží keramické otisky filmových hvězd

Filmový festival Benátky 2008 - Tilda SwintonPozornost při startu festivalu poutala i další aktérka filmu Po přečtění spalte, skotská herečka Tilda Swintonová, která otiskla svou dlaň do keramické hlíny. "Vypadá to jako ptačí noha," komentovala výsledek, když pod otisk připojovala svůj podpis a k tomu obrys srdce. Italská automobilka Lancia chce během celého festivalu shromáždit otisky dlaní přítomných filmových hvězd, aby mohla z výtěžku aukce této kolekce přispět na obnovu proslaveného benátského náměstí svatého Marka. Otisky poskytli pořadatelům už i Joel a Ethan Coenové.

Slavnostního zahájení festivalu se zúčastnil i italský režisér Ermanno Olmi, který má letos převzít Zlatého lva za celoživotní dílo, a také téměř stoletý portugalský filmař Manoel de Oliveira. Zvědavým divákům se ukázal i předseda poroty, německý filmař Wim Wenders.

Film Po přečtění spalte se v Benátkách promítá mimo soutěž. Ta začíná ve čtvrtek promítáním snímku Achilles and the Tortoise (Achilles a želva) japonského režiséra Takešiho Kitana, vzápětí po něm se představí filmem Jerichow německý filmař Christian Petzold.

Celkem se o hlavní cenu, Zlatého lva, uchází 21 filmů, vítěz bude znám na konci festivalu, 6. září. Mimo soutěž bude uveden i Venkovský učitel českého režiséra Bohdana Slámy.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz