Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmové Benátky okouzlili „sympatičtí idioti“ Clooney a Pitt

  11:02aktualizováno  11:02
Tradiční promenáda po červeném koberci odstartovala 65. ročník filmového festivalu v Benátkách. Nejvíc pozornosti poutali George Clooney a Brad Pitt, hvězdy úvodního filmu Po přečtení spalte.

Filmový festival Benátky 2008 - George Clooney a Brad Pitt - Benátky (27. srpna 2008) | foto: Reuters

Komedii, která zahájila jedenáctidenní maraton projekcí šesti desítek filmů z celého světa, napsala americká režisérská dvojice bratří Ethana a Joela Coenových.

Jde o parodii na špionážní snímky, která mixuje napětí, sex a černý humor. Autoři se svěřili, že komedii napsali jen proto, aby hollywoodské hvězdy Pitta, Clooneyho a další dostali do rolí "sympatických idiotů".

Filmový festival Benátky 2008 - Joel a Ethan CoenovéClooney, kterému ve filmu připadla nepříliš lichotivá role hlupáka, se svěřil, že stále neví, zda se má cítit polichocen tím, že mu Coenovi napsali úlohu přímo na tělo. Divákům ale rozdával s úsměvem autogramy a dokonce opustil rudý koberec, aby pozdravil i lidi ve vzdálenější části sálu.

"Chtěl jsem s Coenovými natočit film už dávno a udělalo mi obrovskou radost, když mi zavolali," prohlásil Pitt. "Ale když jsem si přečetl scénář, stejně jako George jsem si nebyl jistý, zda je pro mne ta role lichotivá," dodal.

. Otisky dlaní pro záchranu náměstí

Automobilka vydraží keramické otisky filmových hvězd

Filmový festival Benátky 2008 - Tilda SwintonPozornost při startu festivalu poutala i další aktérka filmu Po přečtění spalte, skotská herečka Tilda Swintonová, která otiskla svou dlaň do keramické hlíny. "Vypadá to jako ptačí noha," komentovala výsledek, když pod otisk připojovala svůj podpis a k tomu obrys srdce. Italská automobilka Lancia chce během celého festivalu shromáždit otisky dlaní přítomných filmových hvězd, aby mohla z výtěžku aukce této kolekce přispět na obnovu proslaveného benátského náměstí svatého Marka. Otisky poskytli pořadatelům už i Joel a Ethan Coenové.

Slavnostního zahájení festivalu se zúčastnil i italský režisér Ermanno Olmi, který má letos převzít Zlatého lva za celoživotní dílo, a také téměř stoletý portugalský filmař Manoel de Oliveira. Zvědavým divákům se ukázal i předseda poroty, německý filmař Wim Wenders.

Film Po přečtění spalte se v Benátkách promítá mimo soutěž. Ta začíná ve čtvrtek promítáním snímku Achilles and the Tortoise (Achilles a želva) japonského režiséra Takešiho Kitana, vzápětí po něm se představí filmem Jerichow německý filmař Christian Petzold.

Celkem se o hlavní cenu, Zlatého lva, uchází 21 filmů, vítěz bude znám na konci festivalu, 6. září. Mimo soutěž bude uveden i Venkovský učitel českého režiséra Bohdana Slámy.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Najdete na iDNES.cz