Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmové a televizní ceny míří do finále

  12:35aktualizováno  12:35
Výsledky českých audiovizuálních cen se blíží. Filmové trofeje Český lev budou znát už zítra večer čtyři z "menších" vítězů a zároveň tu vyhlásí nominace v hlavních kategoriích; finále Lvů pak nastane 3. března v televizním přenosu.

Anketa Týdeníku Televize trojice nominovaných zná a vítěze Týtý představí již tuto sobotu v přímém přenosu ČT 1.

Český lev za rok 2000, kterého vybíralo ze sedmnácti loňských novinek asi sedmdesát procent ze sto třiceti členů České filmové a televizní akademie, pohubl. Skleněná soška vážila pět a půl kilogramu, takže laureáti pod její tíhou jaksi klesali; nicméně za předchozí roky se rozbila jen jediná - ta, již si odnesla za filmovou hudbu skupina Buty, která pak dostala náhradní. Po nové úpravě při zachování původní podoby zeštíhlela soška na polovic.

Další novinka se týká divácky nejúspěšnějšího filmu, který vždy vyplyne ze statistiky návštěvnosti kin. Dosud jím byl snímek v čele žebříčku, ať zahraniční, nebo tuzemský. Od letoška tuto trofej akademie propůjčí pouze českému dílu: tomu, které stojí v celkovém pořadí nejvýše. Nezůstane také jen u ceremoniálu v pražské Lucerně, byť se tu prostory rozšíří: prvních čtrnáct dní v březnu se uskuteční Dny Českého lva v multikinech Ster Century v Praze, Brně a Bratislavě. V budoucnu tu chtějí vedle vyznamenaných filmů zahrnout i profily tvůrců.

A konečně se mění moderátor: Jaroslav Dušek, který loni provázel jen nominačním večerem, si letos stejnou úlohu zopakuje a stane se i konferenciérem hlavního večera vysílaného televizí. Své předchůdce prý dosud litoval doma u obrazovky, ale má oproti nim výhodu: "Naštěstí mi povolili na pódiu mého asistenta a v něm mám jistotu, že i kdyby se nikdo jiný ani neusmál, on zaručeně záchvat smíchu dostane." Možnost, že by moderátor byl oceněn v herecké kategorii za roli filmu Musíme si pomáhat, pořadatelům nevadí. "Nebojíme se, navíc už to tu bylo," připomíná výkonný ředitel akademie Petr Vachler ročník, kdy si moderátor Martin Dejdar odnesl cenu za Učitele tance.

Rok 2000 přivedl do kin tři celovečerní dokumenty, prezidium akademie je však zhlédlo a rozhodlo, že pravidlům Českého lva, kde se mluví o filmech hraných, nevyhovují. Dokumenty ovšem mají šanci v listopadu, kdy akademie vůbec poprvé udělí odborné ceny za tvorbu televizní. "Ani výměny ve vedení České televize na tomto plánu dosud nic nezměnily," říká Richard Medek, jehož tvůrčí skupina uvede na ČT 1 i tento přenos. "Teď je důležité, aby všechny tuzemské televize sjednotily přístup k soutěži."

"Akademické" televizní ceny mají vytvořit alternativu k divácké anketě TýTý, která je hlavně měřítkem popularity. V roce 1990 se ještě jmenovala Mám rád; od roku 1991 nese jméno TýTý a o dvě léta později se představily její současné trofeje v podobě zrcadélka. K TýTý tradičně patří moderátor Marek Eben - jen jednou se nechal vystřídat Jitkou Molavcovou - a režisér večera Ivo Paukert. "Jsme trochu svázáni," říká Paukert na otázku, zda se dá se ještě vymyslet něco nového v pořadu s pevnými pravidly. "Do jubilejníh o ročníku jsme nechtěli zasahovat, ale v příštích letech přijdou nutné změny."

Podle režiséra vzniká třeba nepoměr mezi hrstkou hlasatelů, tedy kategorií, kterou obsazuje jen Česká televize, a množstvím herců či zpěváků. Kategorie moderátor zpravodajství zase oceňuje jen interprety, čili ty, kteří zprávy jen čtou. V některých oborech se rok co rok opakují stejná jména, naopak jiné tváře diváci nominují v několika oborech zároveň, přičemž v žádném to nestačí na výhru. Nicméně poměr sil se přece jen proměňuje. Třeba dlouholetá účastnice hlasatelského finále Saskia Burešová letos skončila pátá, svou pozici posiluje Prima: její moderátor Jan Musil je čtvrtý a Martin Severa, který vyhrával v barvách Novy, se vrací na scénu - zatím na patnácté místo - díky TV 3.

Jen Dvorana slávy, do níž je každý rok uvedena některá žijící televizní legenda, nespadá pod hlasování diváků, nýbrž poroty, v níž mají své zástupce i ČT, Nova a Prima. Výsledky TýTý nikdo nezná předem, ani režisér. "Přímý přenos potřebuje spontánní reakce, jinak by to celé byla komedie," míní Paukert.

Ke sledování "svátku televizí" v přímém přenosu zvou pořadatelé diváky reklamními akcemi v ulicích Prahy, Brna a Ostravy. Loni sledovaly večer TýTý téměř tři miliony lidí a hlasovalo jich osmdesát tisíc; letos přišlo do Týdeníku Televize více než 148 tisíc hlasů. Otázka zní, zda by se neměly hlasovací kupony tisknout v jiných časopisech. "Ta úvaha teoreticky existuje," přiznává šéfredaktorka Daniela Kupsová.

Ale zakladatel TýTý Ota Štajf upozorňuje, že by nebylo moudré zapojit do hlasování deníky. "Pro manažery hvězd je v případě novin snadnější skoupit tisíce zbylých výtisků, a výsledky tak zmanipulovat," tvrdí.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Oceněný Najbrt: Lvy pro Protektora nemám kvůli Oscarům, film se holt líbil

Český lev za rok 2009 - režisér Marek Najbrt

Pro Marka Najbrta byla první březnová sobota šťastným dnem. V soutěži Český lev totiž jeho film Protektor zvítězil nad...

Láskyplná Kočičková se málem udusila v normalizačním dýmu Petera Nagye

Nominační večer Českých lvů 2011 moderovali Jakub Žáček a Ester Kočičková

Nominační večer Českého lva pod vlivem amorova šípu jako protiváha apokalyptickým prognózám roku 2012. Petr Vachler...

Nominace na Lvy budí dojem, že akademici neviděli všechno

Moderátor Českých lvů Jan Budař se Zuzanou Bydžovskou

Ještě někdo věří, že s počtem filmů roste i jejich kvalita? Do 17. ročníku Českých lvů se dostalo rekordních...

Najdete na iDNES.cz