Filmová škola riskuje: zve na operu

Pokusíme se o nemožné, řekli si letos pořadatelé Letní filmové školy, přehlídky klubových filmů, jejíž 28. ročník se koná ode dneška do 4. srpna v Uherském Hradišti. Jejich riskantní pokus má jméno opera. "Vedle ústředního tématu, mytologie ve filmu, jsme pro druhý hlavní cyklus programu zvolili operní téma - i s vědomím, že je většině nejmladších diváků zcela cizí," říká organizátor akce Jiří Králík.

"Vyvolalo to rozruch i mírné zklamání a rozčarování. Ale bude jen na nás, abychom filmovou operu představili v co nejpřitažlivější podobě, včetně jazzové a rockové," dodává Králík.

Opera coby královna vážné hudby, typicky menšinové oblasti, k níž mnozí mladí přistupují s nedůvěrou, se k letošnímu festivalu vyloženě hodí - jako symbol výzvy k "jinakosti".

Letní filmová škola chce totiž zdůraznit, čím se liší od ostatních filmových festivalů, a proto si pro letošek vytvořila i jakýsi "morální kodex" - vlastní manifest Dogma 2002, pojmenovaný podle vzoru manifestu Dogma 95, návratu severských filmařů k tvůrčí čistotě.

Obsahem festivalového kodexu je výzva "zmenšit výrazný trend industrializace a komercionalizace filmových festivalů a vrátit postupně jejich obsah původním záměrům". Což znamená, že místo honby za hity a hvězdami se filmová škola soustředí na lektorské úvody k filmům i následné besedy s jejich tvůrci a že bude dál hledat souvislosti mezi filmem a jiným uměním, třeba operou.

Obecné věty mohou znít sucharsky, ale skutečný program je dost pestrý: obnáší na 170 celovečerních filmů, 40 bloků krátkých děl a řadu doprovodných akcí od výstav po koncerty. Kromě mýtů a oper na plátně se představí národní kinematografie Austrálie, Nového Zélandu a Dánska, připravena je velká retrospektiva francouzského experimentálního filmu, kterou doprovodí dvojjazyčná publikace, tvůrčí profil Miloše Formana a dalších jubilantů, české novinky, studentské práce či výběry snímků z jiných přehlídek.

A hosté? Operní cyklus doprovodí pěvkyně Dagmar Pecková a Edita Adlerová, režiséři Ivan Rajmont, David Radok a Jiří Nekvasil, a také italský televizní producent André Andermann, který vytváří přímé přenosy oper - v tuzemsku už byl na festivalu Zlatá Praha. K filmu Božská Ema má přijet jeho režisér Jiří Krejčík, který přiveze též ukázky z dokončovaného dokumentu Kdo hlídá hlídače o přípravě inscenace Dalibora v Národním divadle.

Mytologie ve filmu, zahrnující Mayovy indiánky i Pána prstenů, bude tématem pro spisovatele Zdeňka Mahlera, ruského režiséra Sergeje Ovčarova či anglickou autorku animovaných děl Lesley Keenovou. Přijet má i účastník natáčení Pána prstenů, herec a spoluscenárista Harry Sinclaire. Z Austrálie je očekáván režisér Paul Cox, naopak z Ameriky se omluvil Ivan Passer.

Nyní točí, ale slíbil přijet za rok, kdy oslaví sedmdesátiny. Navzdory "hrozbě operou" se letos na filmovou školu akreditovalo prý ještě více lidí než loni a další se stále hlásí. "Vejdou se, přidali jsme sál," uklidňuje Králík. Sám se kromě filmů těší na koncert Karla Plíhala a Čechomoru a na setkání "mladí a staří", kde dvě generace českých filmařů proberou novou vlnu šedesátých let.

Nepůjde sice o masový "kulatý stůl", nicméně producent Čestmír Kopecký prý slíbil, že z tohoto setkání pořídí záznam. Je tedy možné, že názorový střet tuzemských filmařů uvidí časem i televizní diváci.

Letní filmová škola 2002.

,