Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmová groteska o nekonečnosti na dálnici mezi Prahou a Brnem

  16:41aktualizováno  16:41
- Syrovost dálnice mezi Prahou a Brnem vyprovokovala režiséra a dokumentaristu Jana Gogolu k natočení snímku Nonstop. Nonstop by bylo možné charakterizovat jako groteskní filmové zamyšlení nad nekonečností, které mimo jiné vypovídá o povědomí národa o hlubších filozofických otázkách. Na zítřek pro vás chystáme rozhovor s režisérem Nonstopu.

Premiéru si Nonstop odbyl před pár dny v Divadle Archa. Jde však o nedokončený film o nekonečnosti", který ještě čeká proces schvalování v České televizi. Ta se společně se Studiem FAMU na natočení podílela. Diváci tedy snímek spatří nejdříve počátkem léta příštího roku.

Gogola, čerstvý absolvent katedry dokumentárního filmu na FAMU a dokumentarista České televize, přizval ke spolupráci  kolegy ze školy. Vznikl tak studentský film, jehož předlohou je Gogolova práce ze třetího ročníku FAMU.

Film nikdy nebyl ve formě scénáře. Vyšel jsem z takového devíti stránkového zamyšlení. V televizi měl běžet již v roce 1997, ale práce se nějak protáhla," říká režisér.

Natáčení trvalo pouhých devět dní. Téměř rok pak štáb strávil ve střižně. Právě střih přispěl velkou měrou k faktu, že jednotlivé etudy, jejichž autorem jsou kromě štábu i aktéři a náhoda, ve výsledku působí jako vtipný a neroztříštěný celek, kterému snad škodí jen zbytečná délka. Jak již bylo ale řečeno, Nonstop ještě neprošel schvalováním a autor se tak jako tak zřejmě krácení nevyhne.

Nonstop také velmi neobvykle a bravurně vydal díky ústřednímu motivu – nekonečnosti – několik svědectví.

Podává historicky cenný materiál o dobách minulých i současných. Humorně odkrývá strach, respekt a snad až posvátnou úctu většiny lidí k médiu zvanému televize. Většina z "herců" se totiž snaží za každou cenu odpovědět i na sebeabsurdnější dotazy typu: "Kde má tohle vejce začátek a konec."

Naoko humorný Nonstop ale hlavně poukazuje na velmi smutnou skutečnost: povědomí národa o hlubších filozofických otázkách je děsivě nízké.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz