Filmaři viní ČT, že zneužívá postavení

  • 4
"Zvažujeme, že podáme na Úřad pro hospodářskou soutěž návrh k prošetření, zda Česká televize nezneužívá svého dominantního postavení," oznámili Pavel Strnad a Ondřej Trojan jménem Asociace producentů v audiovizi.

Asociace tvrdí, že Česká televize, která se od roku 1993 podílela na výrobě zhruba dvou třetin všech celovečerních filmů v Česku, nutí při koprodukční spolupráci nezávislé producenty přijímat nevýhodné podmínky a svými požadavky likviduje trh s televizními právy.

"Zaprvé ČT dlouhodobě požaduje od producentů exkluzivní práva pro vlastní vysílání "navěky" bez přiměřené odměny. Zadruhé zabraňuje obchodování s právy k filmům v placených televizích. Zatřetí nutí producenty, aby využívali její služby za nevýhodných podmínek. Začtvrté používá své výběrové řízení jako nástroj pro nátlak na producenty. Zapáté odmítá jednat o pravidlech spolupráce," shrnuli filmaři.

Proto žádají "otevření televizního trhu se současnými filmy a zavedení standardního distribučního řetězce se všemi způsoby šíření filmu". Což znamená, že film uvedou kina, pak video a DVD, poté placená stanice jako HBO a teprve nakonec běžná televize, která si jej však "neschová navždy" a dovolí jej prodávat, pokud jej sama nevysílá.

Mluvčí ČT Martin Krafl tvrzení asociace odmítl. Uvedl, že u většiny filmů za poslední dva až tři roky bylo poskytnutí televizních práv upraveno snížením ceny. ČT neuplatňuje požadavek na poskytnutí vysílacích práv "navěky".

Zdůraznil, že ČT nenutí využívat jejích služeb, služby nabízí. To je rozdíl. ČT už vložila do distribučních filmů téměř miliardu korun, čímž umožnila vznik desítek filmových titulů, které by bez její podpory nevznikly. Obdobně odmítl mluvčí ČT i další tvrzení producentů.

Filmaři se zlobí tím více, že vždy podporovali snahu ČT o zvýšení koncesionářských poplatků ve víře, že část peněz půjde na výrobu původní české tvorby.

"Je o to smutnější, že zaklínadlo poplatků se nyní stalo prostředkem pro vydírání a obrátilo se právě proti nám," říkají producenti. Spočítali totiž, že i kvůli postoji Kavčích hor přichází chudý český film o velké peníze.

"S filmy nelze obchodovat, ani když je ČT neuvádí. Přitom obchodní obrat s filmy vyrobenými po roce 1989 by představoval minimálně 40 milionů korun ročně, které bychom mohli vložit do nových projektů," říká Strnad.

Právě tak stav, kdy ČT nedovolí film vysílat v kabelové či satelitní placené televizi, připravuje český film o 10 až 12 milionů korun ročně. Pokud ČT předkupuje vysílací práva za tři miliony korun, producenti spočetli, že za tuto cenu nemůže mít celovečerní snímky s dvousettisícovou návštěvností v kinech "navěky", nýbrž na dobu maximálně tří let.

"U dokumentů navíc ČT odmítá oceňovat vysílací práva takřka bez výjimky. Ponechává si je tedy pro své vysílání zcela zdarma!" tvrdí Strnad s Trojanem. Producentům vadí i trojí ceny uvnitř ČT nebo "kolektivní a alibistická nezodpovědnost tajně hlasující komise", která rozhoduje o projektech.

V poslední době ČT navíc přestala do filmů vstupovat penězi a nabízí jen vlastní techniku a služby. Řada filmařů proto přechází k televizi Nova, která už koupila vysílací práva k několika českým novinkám.

,