Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmaři mě moc neberou, říká autor nominovaných 3 sezón v pekle

  11:04aktualizováno  11:29
Zatímco sál pražské Lucerny celý nominační večer Českého lva zuřivě řešil, kdo si cenu zaslouží a kdo ne, režisér jednoho ze dvou nejúspěšnějších snímků, 3 sezón v pekle, se bavil. Svět filmu bere Tomáš Mašín s nezvyklým nadhledem. "Proč to všichni tak strašně prožívají? Vždyť jde jen o film," smál se renomovaný autor reklam.

Z natáčení filmu 3 sezóny v pekle | foto: Lucie Jansch

Nejvíc nominací máte vy jako debutant na poli celovečerního filmu a Marek Najbrt, pro nějž je Protektor teprve druhý film. Že by se rýsovala nová vlna talentovaných tvůrců?
Já bych to nepřeceňoval. Možná je to potvrzení, že si náš film nevede špatně, ale pořád mluvíme jen o českém trhu, nic převratného se tu nekoná.

To není tak úplně pravda, zrovna o 3 sezóny i o Protektora stojí čím dál více také za hranicemi. Máte pro to vysvětlení?
Já bych to neanalyzoval. 3 sezóny v pekle zaujaly, protože je to film, který zkrátka drží pohromadě. Což je dle mého názoru základní předpoklad pro to, aby film v zahraničí vůbec mohl bodovat. Kvalitně odvedené řemeslo, víc v tom není.

Vzpomenete si na nějaký film, který - jak říkáte - pohromadě nedržel?

Dobrý film

Film musí hlavně držet pohromadě. Mít pevnou dramatickou stavbu, být řemeslně dobrý. Jedině tak máš šanci v zahraničí... V případě 3 sezón jsem neměl žádné umělecké ambice. Chtěl jsem jen natočit film, co drží pohromadě."

Tomáš Mašín

Určitě. Já totiž chodím do kina skoro na všechno. I na úplné blbosti. Nechte mě přemýšlet, viděl jsem jich spoustu... českých filmů třeba T.M.A. U té jsem nudil tak, že jsem ji na DVD musel přetáčet dopředu. Co naopak pohromadě drží výtečně, jsou Muži v říji. Jejich jméno přitom v nominacích vůbec nezaznělo, to je hodně špatně. Muži v říji měli dostat šanci minimálně v kategorii nejlepší film, režie a herecké výkony.

Ještě něco vás v nominacích překvapilo?
Tak například cena za nejlepší plakát patří podle mého spíše Zoufalcům. Protektor je taky skvěle udělaný, ale z kreativního hlediska byl ten "zoufalcovský" lepší. Ostatně Zoufalci by zasloužili i nominaci pro herce, kteří jsou ve svých rolích nesmírně autentičtí. Když člověk při koukání na český film nezažívá pocit trapnosti, tak to je, myslím,velká výhra. Ono totiž není vůbec snadné udržet herecké výkony vyrovnané.

To mi připomíná: velkým překvapením nominací - dokonce i pro režiséra Hřebejka - bylo jméno fotografa Antonína Kratochvíla. Taky vás zaskočilo?
Zrovna Hřebejkova Kawasakiho růže je dokonalý příklad filmu s nevyrovnanými hereckými výkony. Čímž nekritizuji: Kratochvíl hraje dobře, v podstatě funguje sám za sebe. Problém nastane ve chvíli, kdy ho postavíte vedle opravdových herců. Pak ta nevyrovnanost vynikne.

Musím říct, že mě mile překvapuje vaše přímočasost. Ostatní režiséři se o filmech svých kolegů často raději nevyjadřují, a vy mi tu klidně jmenujete jejich nedostatky!
To není nic negativního. Vím, jaká dřina je natočit film, takže jsem dalek toho, abych haněl práci jiných. Prostě jen říkám názor, proč ne?

Říkáte ho i těm režisérům do očí? Povídáte si spolu o svých filmech?
Jako že bych řekl: Hele Honzo, ten Tonda ti v tom nehraje zrovna dobře, víš to? Ne ne, takhle to nechodí. Ale úplně upřímně, i kdybych chtěl něco takového říkat, nemám šanci. Nezapomeňte, že já jsem "ten renomovaný reklamní režisér", čeští filmaři mě neberou. Vážně. Sejdou se a baví mezi sebou, protože mají "tu FAMU", zatímco já jsem "malíř",nepocházím z jejich světa.

Takže vy jste vlastně takový outsider...
Vlastně jo. (směje se) Ale mně to nevadí.

Mimochodem kdy jste naposledy točil reklamu?
Teď v lednu.

Takže se nic nezměnilo, pokračujete ve vyjetých kolejích.

Kolegové filmaři

Jsem "ten renomovaný reklamní režisér", čeští filmaři mě neberou. Vážně. Sejdou se a baví mezi sebou, protože mají "tu FAMU", zatímco já jsem "malíř". Nepocházím z jejich světa. Ale nevadí mi to.

Tomáš Mašín

Jasně. Z něčeho se ty složenky musí zaplatit, to za prvé. A za druhé mě baví samotný aspekt natáčení, je to zábavný proces - dokonce i tehdy, když vám ho otravuje klient s nesmyslnými požadavky. Asi mi to nebudete věřit, ale já jsem opravdu šťastný, když stojím na place a je tam štáb a kamera a pracujeme. Tak se prostě snažím točit.

Vidíte, člověk by řekl, že zrovna v reklamní branži tvůrčí člověk nevydrží dlouho. Že vám remcající klienti tak dlouho pijí krev, až utečete.
Musíte mít tuhle práci ráda, to je celé. Mně prostě hrozně baví film jako médium. Stavíte děj ze scén, vymýšlíte, jak co natočíte. Občas musíte z někoho dostat emoci. A mně přijde hezké při tom všem být - jedno jestli jde o reklamu nebo o film.

Mluvil o tom, že ve filmovém světě jste spíš za outsidera; jak přijal svět reklamy fakt, že máte první celovečerní film? Nevykázali vás také na okraj?
Myslíte, proto, že už nejsem pravověrný "reklamář", ale umělec? To ne. V reklamní branži mají hlavní slovo peníze, ne emoce. Vztahy v reklamě jsou mnohem pragmatičtější a rovnější. Natoč to - dostaneš zaplaceno, víc se neřeší.

A chodí vám teď, kdy máte úspěšný film, odlišné zakázky? Například kreativnější?
Nad tím jsem se nezamýšlel. Ale je pravda, že nedávno mi jedna klientka z poměrně velké společnosti řekla, že je jí ctí, že se mnou může dělat reklamu. Což mi velmi zalichotilo, ze své pozice to vůbec dělat nemusela.

Jak tipujete výsledky Českého lva?
Myslím, že většinu cen pobere Protektor, protože je, řekněme, intelektuálně český. A je to tak v pořádku, Protektor totiž taky "drží pohromadě" - řečeno mou hantýrkou.

Neříkejte, že by vám nebylo líto, kdyby se na vás nedostalo.
V mém případě ne, 3 sezóny v pekle nejsou film, který by měl dostat cenu za režii. Když už by mě někde mrzelo, že jsme neuspěli, tak v kameramanské kategorii. Myslím, že tu dlouho nebylo nic tak vizuálně kompaktního.

Mimochodem zrovna za kameru jsou v nominacích hned dvě zahraniční jména. Čím to?
Zahraniční kameramani jsou prostě lepší.

Kryštof Hádek nominovaný za roli ve vašem filmu jede zanedlouho do Berlína na festival jako "shooting star". Ten by si podle vás Lva nezasloužil?
No, víte, kdyby s ním v Sezónách nehrála ta pěkná Polka, tak by se k takovému výkonu nevzepjal. Nesmějte se, kvůli ženám dokážou muži obrovské věci! Ale vážně: je pravda, že například proti Marku Danielovi z Protektora je Kryštof takový čerstvější, mezinárodnější. Pokud má český film směřovat k evropštější tváři, tak jdeme správnou cestou: Kryštofovo herectví je evropské.

Váš další filmu bude taky evropský?
Rozhodně to bude koprodukce. To je totiž asi naše jediná naděje.

Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

Buď tam půjdu, nebo ne, říkal si před Lvy Kryštof Hádek

Český lev za rok 2009 - Kryštof Hádek

Jednu ze tří trofejí pro 3 sezóny v pekle získal hlavní představitel Kryštof Hádek.

Chudík: Kawasakiho růže je nádherná tečka za mým hereckým životem

Český lev za rok 2009 - Ladislav Chudík - Praha, 6. března 2010

Za film Kawasakiho růže bodovali dva herci, vedle Daniely Kolářové i slavný seriálový "doktor Sova", slovenská legenda...

Oceněný Najbrt: Lvy pro Protektora nemám kvůli Oscarům, film se holt líbil

Český lev za rok 2009 - režisér Marek Najbrt

Pro Marka Najbrta byla první březnová sobota šťastným dnem. V soutěži Český lev totiž jeho film Protektor zvítězil nad...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz