Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmařem za měsíc a za šedesát tisíc

  7:26aktualizováno  7:26
Na internetu láká ke studiu Prague Film School. Pro FAMU je to konkurence. Ve světě si totiž obě školy pletou.
Kamera, film, režie - ilustrační foto

Kamera, film, režie - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na největším světovém filmovém serveru IMDb.com se její reklamě nedá uniknout, odkazuje i na článek International Herald Tribune, jen tady se o ní moc neví.

Prague Film School - Pražská filmová škola - sídlí v centru města pár metrů od konkurenční FAMU a uzavírá už čtvrtou sezonu a studenty láká přes internet - z celého světa včetně Česka. Jenže právě Čechů se hlásí nejméně: už kvůli výši školného.

Učí hlavně cizinci
"Je pravda, že nejméně uchazečů máme z východní Evropy, jež nemá systém financování soukromých studií," uznává ředitel a spoluzakladatel školy Tomas Krasauskas.

Nejvíce studentů přichází z Indie, Spojených států, ale také z Islandu či Portugalska. Tedy pokud mají zhruba šedesát tisíc korun na měsíční letní kurz, kde si natočí vlastní krátký film, téměř dvě stě tisíc na semestr či skoro 350 tisíc na roční studium.


Kolik stojí školné

Prague Film School

Roční program - 13 800 eur (asi 345 000 korun)
Semestr - 7 900 eur (asi 197 000 korun)
Čtyřtýdenní dílna - 2 460 eur (asi 61 000 korun)

FAMU

Roční program - 11 000 eur (asi 275 000 korun)


Za to jim Prague Film School na síti nabízí výuku režie, animace, dokumentu či filmového herectví, dále "směs evropského umění a amerického nezávislého kina", k tomu školní kavárnu s teplými sendviči, možnost venku si zakouřit a navrch "půvab a tep jednoho z nejkrásnějších měst světa".

Stálé lektory tvoří cizinci, ač jména Carl Haber, Gabriel Paletz či Robert Gottman nepatří zrovna k oscarovým. "Místní pedagogové nemají čas - výjimku tvoří kameramani. Čeští tvůrci u nás učí spíše volitelné předměty nebo debatují se studenty nad svým filmem; byli tu třeba Jiří Menzel nebo Jan Hřebejk," líčí ředitel školy.

Jako host tu v minulosti přednášel o surrealismu Pavel Marek, autor filmů Mrtvý les či Mrtvej brouk. "S FAMU se to srovnávat nedá, je to spíše rychlokurz, kde si mohou posluchači vyzkoušet techniku a natočit si vlastní film, který pak donesou k přijímacím zkouškám - třeba právě na FAMU," shrnul Marek.

Levnější, ale ne o moc
Otázka je, k čemu mohou absolventi svůj "výuční list" vlastně použít. "Prague Film School má platnou akreditaci v kategorii rekvalifikačních kurzů, nikoli mezi vysokými školami," stvrdila Helena Mullerová z ministerstva školství.

Podle Krasauskase berou v některých zemích certifikát v úvahu a hlavně prý zvyšuje kvalifikaci: "Průměrný věk našich studentů je kolem pětadvaceti, vesměs už u filmu pracují a odtud se vracejí ke své práci, ale do vyšších pozic," vysvětluje Krasauskas. Je přesvědčen, že FAMU nekonkurují: "Zaměřujeme se více na praktické znalosti a hlavně: zájem ve světě je tak obrovský, že by Praha uživila ještě pár jiných filmových škol."

Jenže FAMU na rozdíl od Krasauskase konkurenci pociťuje. Pavel Jech, jenž vedl programy pro zahraniční studenty FAMU International a za pár dní zaujme post děkana, dokonce tvrdí, že Prague Film School z dobré pověsti tradiční filmové fakulty nepřímo těží.

"Mají silný marketink a ve světě leckdo obě školy zamění, nevidí rozdíl. Tak třeba Mexičan žijící v domnění, že se hlásí na FAMU, zjistil, že jde o Prague Film School, teprve když si šel pro vízum," vypráví Jech. "Nebo v tom reklamním článku v International Herald Tribune se vydávají za jednu z deseti nejlepších filmových škol světa, ačkoli žádné takové objektivní hodnocení neexistuje," vysvětluje Jech, proč podle něj konkurenční škola "trochu mlží".

Ale s tím prý FAMU nic nenadělá. Ač její kredity mají platnost i ve světě, může se bránit pouze tím, že bude lepší. A také levnější, i když zase ne o moc. Dva semestry čili roční kurz na FAMU stojí jedenáct tisíc eur, tedy asi 275 tisíc korun.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz