Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmařem za měsíc a za šedesát tisíc

  7:26aktualizováno  7:26
Na internetu láká ke studiu Prague Film School. Pro FAMU je to konkurence. Ve světě si totiž obě školy pletou.
Kamera, film, režie - ilustrační foto

Kamera, film, režie - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na největším světovém filmovém serveru IMDb.com se její reklamě nedá uniknout, odkazuje i na článek International Herald Tribune, jen tady se o ní moc neví.

Prague Film School - Pražská filmová škola - sídlí v centru města pár metrů od konkurenční FAMU a uzavírá už čtvrtou sezonu a studenty láká přes internet - z celého světa včetně Česka. Jenže právě Čechů se hlásí nejméně: už kvůli výši školného.

Učí hlavně cizinci
"Je pravda, že nejméně uchazečů máme z východní Evropy, jež nemá systém financování soukromých studií," uznává ředitel a spoluzakladatel školy Tomas Krasauskas.

Nejvíce studentů přichází z Indie, Spojených států, ale také z Islandu či Portugalska. Tedy pokud mají zhruba šedesát tisíc korun na měsíční letní kurz, kde si natočí vlastní krátký film, téměř dvě stě tisíc na semestr či skoro 350 tisíc na roční studium.


Kolik stojí školné

Prague Film School

Roční program - 13 800 eur (asi 345 000 korun)
Semestr - 7 900 eur (asi 197 000 korun)
Čtyřtýdenní dílna - 2 460 eur (asi 61 000 korun)

FAMU

Roční program - 11 000 eur (asi 275 000 korun)


Za to jim Prague Film School na síti nabízí výuku režie, animace, dokumentu či filmového herectví, dále "směs evropského umění a amerického nezávislého kina", k tomu školní kavárnu s teplými sendviči, možnost venku si zakouřit a navrch "půvab a tep jednoho z nejkrásnějších měst světa".

Stálé lektory tvoří cizinci, ač jména Carl Haber, Gabriel Paletz či Robert Gottman nepatří zrovna k oscarovým. "Místní pedagogové nemají čas - výjimku tvoří kameramani. Čeští tvůrci u nás učí spíše volitelné předměty nebo debatují se studenty nad svým filmem; byli tu třeba Jiří Menzel nebo Jan Hřebejk," líčí ředitel školy.

Jako host tu v minulosti přednášel o surrealismu Pavel Marek, autor filmů Mrtvý les či Mrtvej brouk. "S FAMU se to srovnávat nedá, je to spíše rychlokurz, kde si mohou posluchači vyzkoušet techniku a natočit si vlastní film, který pak donesou k přijímacím zkouškám - třeba právě na FAMU," shrnul Marek.

Levnější, ale ne o moc
Otázka je, k čemu mohou absolventi svůj "výuční list" vlastně použít. "Prague Film School má platnou akreditaci v kategorii rekvalifikačních kurzů, nikoli mezi vysokými školami," stvrdila Helena Mullerová z ministerstva školství.

Podle Krasauskase berou v některých zemích certifikát v úvahu a hlavně prý zvyšuje kvalifikaci: "Průměrný věk našich studentů je kolem pětadvaceti, vesměs už u filmu pracují a odtud se vracejí ke své práci, ale do vyšších pozic," vysvětluje Krasauskas. Je přesvědčen, že FAMU nekonkurují: "Zaměřujeme se více na praktické znalosti a hlavně: zájem ve světě je tak obrovský, že by Praha uživila ještě pár jiných filmových škol."

Jenže FAMU na rozdíl od Krasauskase konkurenci pociťuje. Pavel Jech, jenž vedl programy pro zahraniční studenty FAMU International a za pár dní zaujme post děkana, dokonce tvrdí, že Prague Film School z dobré pověsti tradiční filmové fakulty nepřímo těží.

"Mají silný marketink a ve světě leckdo obě školy zamění, nevidí rozdíl. Tak třeba Mexičan žijící v domnění, že se hlásí na FAMU, zjistil, že jde o Prague Film School, teprve když si šel pro vízum," vypráví Jech. "Nebo v tom reklamním článku v International Herald Tribune se vydávají za jednu z deseti nejlepších filmových škol světa, ačkoli žádné takové objektivní hodnocení neexistuje," vysvětluje Jech, proč podle něj konkurenční škola "trochu mlží".

Ale s tím prý FAMU nic nenadělá. Ač její kredity mají platnost i ve světě, může se bránit pouze tím, že bude lepší. A také levnější, i když zase ne o moc. Dva semestry čili roční kurz na FAMU stojí jedenáct tisíc eur, tedy asi 275 tisíc korun.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz