Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film o zápasu smrti Kyjeva a Luftwaffe zakázala ukrajinská cenzura

  10:00aktualizováno  10:00
Kontroverzní ruský snímek Zápas zatím ukrajinská cenzura nepustí na plátna kin. Film, jehož tématem je slavné utkání kyjevských fotbalistů s výběrem nacistické Luftwaffe ze srpna1942, byl podle ukrajinských médií zakázán kvůli obavám z protiněmeckých nálad.

Z filmu Zápas | foto: ČTK

Schvalovací komise Ukrajinské státní kinematografické společnosti Goskino označila film za sporný a konečné rozhodnutí posunula o měsíc. V oficiálním zdůvodnění stojí, že členové komise se neshodli na tom, jaké věkové skupině je snímek určen.

Film se vrací k zápasu zorganizovanému nacistickou okupační správou v obsazeném Kyjevě. Zápas, který měl být oslavou německých fotbalistů, skončil vítězstvím Ukrajinců 5:3. Hlavní dějovou linii tvoří osud brankáře ukrajinského týmu Nikolaje Truseviče, který patřil v meziválečném období k nejlepším v tehdejším SSSR.

Historie "utkání smrti" je podle ukrajinských médií stále plná záhad, nicméně velká část odborníků je přesvědčena, že mnozí členové ukrajinského týmu zaplatili vítězství životem. Podle ruských historiků byli členové domácího týmu po utkání zastřeleni.

Z filmu Zápas

Z filmu Zápas

Z filmu Zápas

Z filmu Zápas

Podle jiných odborníků ale neexistují důkazy o tom, že by hráči vítězného týmu byli hned po utkání zavražděni. Devět z nich bylo týden po zápase zatčeno, jeden z nich ve vězení zemřel a tři další po půlroce zabili nacisté v koncentračním táboře. Podle německých historiků jejich smrt s fotbalovým utkáním nesouvisela.

Podle kyjevského tisku panují obavy, že snímek může vyvolat protiněmecké nálady v době, kdy se Ukrajina spolu s Polskem připravuje na pořádání finálového turnaje evropského fotbalového šampionátu. Jako jeden z favoritů se turnaje zúčastní i Německo.

Z filmu Zápas

Z filmu Zápas

Stížnosti zazněly i na celkové pojetí filmu. V týmu, v němž kromě Ukrajinců hráli i ruští fotbalisté, vypodobnil prý ruský režisér Andrej Maljukov Ukrajince jako kolaboranty, zatímco Rusy jako statečné odbojáře. "Je to ideologická propaganda, která je součástí imperialistické politiky Ruska," komentoval snímek ukrajinský filmový kritik Volodymyr Vojtenko.

Film byl vytvořen v rusko-ukrajinské koprodukci. Nákladem 10 milionů dolarů (190 milionů korun) ho společně natočily ukrajinská společnost Pronto-film a ruská Rekun-cinema.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Najdete na iDNES.cz