Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film týdne na iDNES.tv slibuje surrealistické Zmatení

  11:19aktualizováno  11:19
Film týdne, který jsou pravidelní diváci internetové televize iDNES.tv zvyklí vídat v premiéře každé pondělí, tentokrát připomíná nezávislou scénu osmdesátých let.

Z filmu Zmatení | foto: iDNES.tv

FILMY TÝDNE NA iDNES.tv

Televize iDNES.tv už v rubrice Film týdne představila řadu krátkometrážních snímků či celovečerní zombie komedii Choking Hazard, jež byla k vidění i v kinech. Každý snímek bývá uveden rozhovorem s tvůrcem.

"Film mi připomíná nedosažitelné nekonečno; čím víc do něj pronikám, tím rozměrnější prostory v něm pro sebe objevuji," popisuje svůj vztah k filmu autor surrealistického filmu Zmatení, režisér Pavel Bárta.

"Věřím, že tato původně pouťová atrakce dokáže svými specifickými prostředky odkrývat hlubiny lidské duše, aniž by přitom musela ztrácet schopnost být i nadále zábavnou podívanou," dodává.

Dvacet let starý jedenáctiminutový snímek přesně zapadá do kontextu Bártovy tvorby. Tu charakterizuje několik témat, která se v jeho tvorbě prosazovala už od první poloviny osmdesátých let.

V Bártově díle tak diváci najdou popření vlastní identity při konfrontaci s absurdními požadavky vyšší moci, metafory o násilné ztrátě lidské individuality nebo třeba surrealistickou etudu o cestě mladého muže na onen svět.

Pavel Bárta byl v posledním desetiletí totality přední představitel pražské nezávislé scény. Dokonce vybudoval "bytové kino", kde ho často navštěvovali mladí filmaři usilující o alternativu ke zpolitizované produkci.

V Bártových filmech také často zněla hudba Pražského výběru, nemálo z nich režisér natočil v těsné spolupráci se svou tehdejší partnerkou Hanou Hrabětovou.

KONTINUÁLNÍ VYSÍLÁNÍ iDNES.tv

Portál iDNES.cz spustil nonstop vysílání své internetové televize iDNES.tv 1. srpna 2008. Vysílání spojuje klasické televizní 24hodinové vysílání, kdy divák pasivně sleduje předem připravený program, vedle toho si však může v daný okamžik aktivně pustit něco, co se již odvysílalo, nebo dokonce to, co se teprve vysílat bude, tedy video na vyžádání neboli on demand.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

Najdete na iDNES.cz