Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film týdne na iDNES.tv slibuje surrealistické Zmatení

  11:19aktualizováno  11:19
Film týdne, který jsou pravidelní diváci internetové televize iDNES.tv zvyklí vídat v premiéře každé pondělí, tentokrát připomíná nezávislou scénu osmdesátých let.

Z filmu Zmatení | foto: iDNES.tv

FILMY TÝDNE NA iDNES.tv

Televize iDNES.tv už v rubrice Film týdne představila řadu krátkometrážních snímků či celovečerní zombie komedii Choking Hazard, jež byla k vidění i v kinech. Každý snímek bývá uveden rozhovorem s tvůrcem.

"Film mi připomíná nedosažitelné nekonečno; čím víc do něj pronikám, tím rozměrnější prostory v něm pro sebe objevuji," popisuje svůj vztah k filmu autor surrealistického filmu Zmatení, režisér Pavel Bárta.

"Věřím, že tato původně pouťová atrakce dokáže svými specifickými prostředky odkrývat hlubiny lidské duše, aniž by přitom musela ztrácet schopnost být i nadále zábavnou podívanou," dodává.

Dvacet let starý jedenáctiminutový snímek přesně zapadá do kontextu Bártovy tvorby. Tu charakterizuje několik témat, která se v jeho tvorbě prosazovala už od první poloviny osmdesátých let.

V Bártově díle tak diváci najdou popření vlastní identity při konfrontaci s absurdními požadavky vyšší moci, metafory o násilné ztrátě lidské individuality nebo třeba surrealistickou etudu o cestě mladého muže na onen svět.

Pavel Bárta byl v posledním desetiletí totality přední představitel pražské nezávislé scény. Dokonce vybudoval "bytové kino", kde ho často navštěvovali mladí filmaři usilující o alternativu ke zpolitizované produkci.

V Bártových filmech také často zněla hudba Pražského výběru, nemálo z nich režisér natočil v těsné spolupráci se svou tehdejší partnerkou Hanou Hrabětovou.

KONTINUÁLNÍ VYSÍLÁNÍ iDNES.tv

Portál iDNES.cz spustil nonstop vysílání své internetové televize iDNES.tv 1. srpna 2008. Vysílání spojuje klasické televizní 24hodinové vysílání, kdy divák pasivně sleduje předem připravený program, vedle toho si však může v daný okamžik aktivně pustit něco, co se již odvysílalo, nebo dokonce to, co se teprve vysílat bude, tedy video na vyžádání neboli on demand.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

Najdete na iDNES.cz